Cestovní příkaz

Od: Datum: 22.07.12 20:21 odpovědí: 11 změna: 22.07.12 22:30

Je povinnost zaměstnance vyplnit před cestou cestovní příkaz? Pokud se chce vzdát diet?

Co se může stát, když zaměstnanec nebude mít cestovní příkaz, ale se jen zapíše do knihy jízd? Může se to nějak obrátit proti němu?


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 22.07.12 20:27
 

Když pominu porušení povinnosti, pak jakýkoli problém - nehoda, úraz - "se může obrátit proti němu"...

doplněno 22.07.12 21:05:

Takových variant je povícero - ale například - pokud máte vyplněný a nadřízeným podepsaný cestovní příkaz a během cesty utrpíte úraz, automaticky je brán jako úraz pracovní. Pokud ne, může se zaměstnavatel snažit svých povinností zprostit.

doplněno 22.07.12 21:07:

BTW - podepsaný cestovní příkaz primárně chrání zaměstnance - tedy vás...

;)

doplněno 22.07.12 22:13:

Podle vaší argumentace a vymezování se mám dojem, že vám nějaký průšvih (ať už opomenutím nebo úmyslným porušením nějaké povinnosti) už reálně hrozí a teď hledáte, jak z něj ven...

Nebylo by lépe formulaci dotazu změnit a rádcům vysvětlit, o co jde? - takto, zřejmě, radu/pomoc nezískáte...

 
Od: cestm
Datum: 22.07.12 20:43
 

prosím konkrétně- povinnost ta a ta dle toho.. nehoda a následek... atd.

Od: vsimavy
Datum: 22.07.12 21:03
 

Na základě cestovního příkazu je vyslán na pracovní cestu. Kromě vašich osobních údajů je tam též uvedeno, odkud vyjíždíte, kam jedete, za jakým účelem jedete, s kým jedete, jakým dopravním prostředkem jedete, zda-li vám byla poskytnuta záloha a podpis osoby, která vás na pracovní cestu vyslala.

Bez tohoto příkazu byste neměl vyjet. V případě úrazu na pracovní cestě to je jediný dokument, který potvrzuje, že se jedná o pracovní cestu a tímpádem třeba o pracovní úraz. Stejně to je s náhradami - diety, nocleh, jízdné, atd.

 
Od: cestm
Datum: 22.07.12 21:15
 

a pokud jsem zapsaný v knize jízd tak to nestačí?

v pracovní smlouvě je výkon zaměstnání celá ČR a dále souhlas se služebními cestami, a tak když bych se objevil na služební cestě ve firemním autě a moje jméno figuruje v knize jízd-což je doklad o mé cestě a já mám ve smlouvě, že vykonávám práci po celé ČR tak včem je problém? průkazně pro pojišťovnu je kniha jízd a smlouva, výkon celá ČR málo?

Datum: 22.07.12 21:21
 

Především cestovní příkaz je písemný doklad o tom, že cestujete služebně - podle toho se pak může dodatečně posuzovat třeba to, zda se vám přihodil úraz pracovní či ne. Cestovní příkaz slouží i jako vyúčtování služební cesty - zaměstnanec má nárok na úhradu cestovních výdajů, stravné, atd. O náhradách při pracovních cestách pojednává část 7 zákoníku práce - pokud nejste se zaměstnavatelem dohodnut jinak, musíte předložit vyúčtování do 10 dnů od ukončení služební cesty (§183,184). Pokud nechcete proplatit diety, není nic jednoduššího než je do vyúčtování nenapsat.

doplněno 22.07.12 21:29:

Kniha jízd dokládá, že jste se souhlasem zaměstnavatele použil služební vozidlo - nemusí nutně dokládat, zda to bylo k účelům služebním nebo soukromým.

doplněno 22.07.12 22:31:

Ach jo. Zaměstnavatel má vůči pracovníkům vysílaným na služební cestu určité povinnosti (ta sedmá část zákoníku práce) a musí je splnit způsobem, který
1) bude zapadat do firemního účetnictví;
2) obstojí při případných kontrolách nebo soudních sporech - třeba o ten pracovní úraz.

Ústní příkazy jsou moc fajn, jen jsou poněkud obtížně prokazatelné. Takže o tom, co stačí, rozhoduje váš zaměstnavatel. Jestli vás cesťáky tolik obtěžují, máte jen dvě možnosti - dohodnout se se zaměstnavatelem na jiném způsobu vykazování sklužebních cest, nebo si najít jinou práci, kde nebudete služebně cestovat. K výkonu vaší práce prostě patří i trochu toho úřadování.

doplněno 22.07.12 22:44:

Tak to je jiná, pokud zaměstnavatel tvrdí, že mu stačí kniha jízd, pak to může tímhle způsobem udělat.

 
Od: cestm
Datum: 22.07.12 21:36
 

v pracovní smlouvě musí být stanoveno zda mi zaměstnavatel poskytuje vozidlo k osobním účelům, čemuž tak není.

pracovní smlouva jasně dokladuje, že výkon práce je celá ČR z čehož vyplívá pohyb po ČR tedy služební cesty...

Datum: 22.07.12 21:43
 

Zaměstnavatel vám může (ale nemusí) půjčit služební vůz k soukromým účelům i jednorázově. A pak nebude kvůli tomu psát dodatek pracovní smlouvy. To vás tak obtěžuje vyplnění jednoho papíru? Zkuste se dohodnout přímo v práci, ale nemáte nárok na to, aby vám v tom vyhověli - můžou, ale nemusí.

 
Od: cestm
Datum: 22.07.12 22:07
 

zaměstnanec souhlasí, že bude vyslán na pracovní cestu dle § 42

kde je psáno, že to musí být formou cestovního příkazu? nestačí jen ústní dohoda, jeď tam? jo může stát úraz stejně jako když kdykoliv jinde při výkonu mé pracovní činnosti, kterou jsem vykonával v souladu s pracovní smlouvou, to musím mít opravdu písemně-s jeho podpisem, že zaměstnavatel si přeje jeď do Plzně? nestačí, že mi poskytl služební vozidlo v pracovní době a jsou důkazy, že se jednalo o pracovní cestu? viz. kniha jízd atd..?

§ 42
Pracovní cesta
(1) Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním. Zaměstnanec na pracovní cestě koná práci podle pokynů vedoucího zaměstnance, který ho na pracovní cestu vyslal.
(2) Vysílá-li zaměstnavatel zaměstnance na pracovní cestu k plnění svých úkolů do jiné organizační složky (k jinému zaměstnavateli), může pověřit jiného vedoucího zaměstnance (jiného zaměstnavatele), aby zaměstnanci dával pokyny k práci, popřípadě jeho práci organizoval, řídil a kontroloval; v pověření je třeba vymezit jeho rozsah. S pověřením podle věty první musí být zaměstnanec seznámen. Vedoucí zaměstnanci jiného zaměstnavatele však nemohou činit vůči zaměstnanci jménem vysílajícího zaměstnavatele právní úkony.

Od: vsimavy
Datum: 22.07.12 21:45
 

Předpokládám, že celá ČR na příkaz zaměstnavatele. U nás taky mají montéři v pracovních smlouvách celá ČR, ale jestli chlapi mají stavbu v Brně, tak asi těžko můžou jet svévolně do Karlových Varů. Od toho je právě cestovní příkaz, který jim říká, kam mají jet a proč tam jedou.

 
Od: cestm
Datum: 22.07.12 22:20
 

průšvih žádný není a snad ani nebude.. byl sem zvyklý vyplňovat cestovní příkazy řadově 4 za měsíc.. teď pracuji pro nového zaměstnavatele, a ten to nevyžaduje a tvrdí mi, že to není potřeba stačí, když budu v knize jízd

Od: vsimavy
Datum: 22.07.12 22:30
 

Váš zaměstnavatel má zřejmě pravdu. Od roku 2007 cestovní příkaz nemusí být (ale může) v písemné formě.

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.