Odvolani a zvoleni noveho starosty

Od: Datum: 19.07.12 21:03 odpovědí: 6 změna: 20.07.12 20:06

Dobry den,

v nasi obci byla vcera verejna schuze kde odvolali starostu a okamzite zvolili noveho. Odvolani starosty bylo v programu ale zvoleni noveho starosty ne. Existuje nejaky zakon ktery urcuje jake podminky pro zvoleni noveho starosty? Nase obec ma misto starostu. Dalsi informace doplnm po optani. Odvolani starosty byl vlozen do programu pred verejnou schuzi.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 19.07.12 21:20
 

Doporučuji:

Zákon č. 152/1994 Sb., o volbách do zastupitelstev v obcích

Zákon č. 298/1992 Sb., o místním referendu
v posledních zněních.

 
Datum: 19.07.12 21:26
 
avatar

Dobrý den. Kompetence starosty dle zákona 128/2000 Sb. o obcích říká:

§103 (6) Je-li starosta ze své funkce odvolán nebo se funkce vzdal a není-li současně zvolen nový starosta, vykonává jeho pravomoc až do zvolení starosty místostarosta, kterého určilo zastupitelstvo obce k zastupování starosty (§ 104 odst. 1). Neurčilo-li zastupitelstvo obce místostarostu k zastupování starosty nebo byl-li tento místostarosta z funkce odvolán nebo se funkce vzdal současně se starostou, pověří zastupitelstvo obce výkonem pravomoci starosty některého z členů zastupitelstva obce.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rotnej*
Datum: 19.07.12 21:40
 

Tomu to rozumim nebo si to alespon myslim. Ale nemelo by to byt napsane v programu? a jde urcit noveho starostu az ponejake dobe? Muzu Vam zavolat?

doplněno 19.07.12 21:57:

Zajima me pravidla pri takovem jednani. Nemelo by byt na uredni desce uz pred obecni schuzi?

doplněno 19.07.12 22:01:

preci nelze aby se zastupitele domluvili ve ctyri odpoledne ze odvolaji starostu a hned zvoli jineho a nemelo to zadne pravidla?

doplněno 19.07.12 22:12:

je ti preci citlive jednani zastupitelu.

Datum: 19.07.12 22:18
 
avatar

Mám odpozorováno z praxe: Pozvánka na zasedání zastupitelstva s výčtem projednávaných bodů je zveřejněna (na úřední desce, na výlepových plochách, městským rozhlasem...) nějakých 10 - 14 dní před zasedáním. Na začátku jednání může kterýkoli ze zastupitelů požádat, aby byl některý bod z jednání vypuštěn, nebo naopak aby byl program o některý bod doplněn. O návrhu zastupitelé hlasují. Pokud je většina zastupitelů pro, je program operativně upraven. To vše se pak dočtete v zápisu ze zasedání. Kdo co navrhl, kolik hlasů bylo pro a proti. O upraveném programu jednání se opět hlasuje.

Úvaha - pokud snad zastupitelé opomenuli schválit volbu nového starosty jako bod programu, netešte se, svolají do týdne mimořádné zasedání a zvolí ho na mimořádném, kde už bude na programu třeba jen tento jediný bod programu.

 
Od: rotnej*
Datum: 20.07.12 16:20
 

dekuji moc ale o to nam presnejde. A ted se jeste optam co kdyz to bude zapsane v zapisu ze bod volba noveho starosty a pritom vime ze tento bod na zasedani nezaznel da se nejak proti tomuto jednani branit?

Datum: 20.07.12 20:06
 
avatar

Sice jsem asi 20 let chodila na zasedání zastupitelstva, ale zákony a jednací řády neznám dokonale. Nicméně vím, že zápis podepisují dva zastupitelé. Zpravidla jeden z tzv. koalice a jeden z opozice. Tito dva zastupitelé svým podpisem ručí, že je v zápise vše správně, že není nic vynecháno, nic přidáno.

Pokud máte pochybnosti, konzultujete na krajském úřadu, případně tam podejte upozornění, že něco neproběhlo správně.

doplněno 21.07.12 19:43:

Ještě doplním, že z jednání zastupitelstva se někde pořizuje audiozáznam. Opět nevím, jestli je to povinnost všude, nebo jestli audiozáznam pořizují města a obce od chvíle, kdy na to mají vhodné vybavení.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.