Vyplaceni pohrebneho od dedicu

Od: Datum: 18.07.12 21:06 odpovědí: 11 změna: 19.07.12 12:13

Dobry den, potrebuji poradit. Zemrel mi rozvedeny syn a ja jsem zaplatila pohreb. Vim ze mam podle zakona pravo vyzadovat penize po dedicich, coz byli jeho nezletile deti. Zastupuje je moje byvala snacha a ta mi rekla ze ma pet let lhutu na vyplaceni pohrebneho. Je to mozne?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.07.12 21:18

Jo a promlčecí doba je tři roky.

Se mi zdá, že pravdu nemá.

Poslal bych jí doporučeně výzvu k úhradě nákladů spojených s pohřbem (asi bych tomu neříkal vyloženě pohřebné, bo to je něco jiného) a dal jí přiměřenou lhůtu jeden měsíc.

Potom bych se obrátil rovnou na soud.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 18.07.12 21:32

Tak moment. Vy jste hradila náklady pohřebného a možná jste se o tyto náklady mohla přihlásit v rámci dědického řízení. Je to obdoba jako se mají přihlásit věřitelé zemřelého.

To jste pravděpodobně neučinila a plnila jste za někoho jiného. Nejedná se tedy o půjčku s tříletou promlčecí lhůtou, ale jedná se o neoprávněný majetkový prospěch a u něho je promlčecí lhůta kratší. Maximálně 2 roky né-li jenom rok.

Myslím že tyto promlčecí lhůty jsou dvě. Objektivní a subjektivní. Ta první je od data plnění a ta druhá od data kdy se dozvíte za koho jste plnila. U Vás je souběh obou lhůt.

Bližší a přesně najdete odpověď v OZ.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hankauk*
Datum: 18.07.12 23:26

Dobrý den, je mi líto, že vám zemřel syn. Předpokládám, že se s bývalou snachou nemáte rády?! Ovšem požadovat vyplacení nákladů na pohřeb po svých nezletilých vnucích...?! Nevím, jaké poměry vládly/vládnou v dané rodině, ale děti přišly o tátu a vy byste po nich chtěla peníze?! Já myslím, že to prostě nepochopí. Lépe řečeno pochopí špatně a vy budete ta zlá babička. No nevím... určitě bych si to nejdříve rozmyslela. A bývalá snacha? Ať to bude, jak chce, myslím si, že i dětem bude tlouct klíny do hlavy, jak je babička nemorální. Ona sama se od toho bude distancovat. Byl to její bývalý manžel a ona s tím nemá nic společného.

Celá situace je dosti nešťastná a nikdo "nevyhraje". Pevné nervy.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 19.07.12 00:36
avatar

Upřímnou soustrast! A k vaší otázce - požadovat proplacení pohřebu po bývalé ženě vašeho syna asi nemůžete, určitě se nerozešli v dobrém. A po jeho dětech a vašich vnucích? Fakt máte to srdce? Nakonec - vy jste mu byla jeho nejbližší osoba, byla jste jeho máma...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.07.12 07:15
avatar

*hi*1/ Přijměte, prosím, mou soustrast s úmrtím Vašeho syna. Je to pokaždé pro rodiče velice smutné.

2/ Bohužel, Vaše chování se mi zdá dost hyenovité. Vaše vnoučata, děti zesnulého, jsou nezletilé a Vy po nich chcete vyžadovat peníze za pohřeb otce? Promiňte mi to, ale STYDĚLA BYCH SE DO HLOUBI DUŠE. Bývalá snacha je tedy vlastně už cizí, rozvedená se zesnulým. A ty nezletilé děti - jak z nich chcete tahat peníze? A proč vlastně? Vždyť nemají žádný příjem a navíc jistě nyní přišly o alimenty od zesnulého.

Nezlobte se na mě za upřímnost, byla jsem k ní celý život vedená. Pro pár tisícovek se možná navždy rozejdete ve zlém s Vaší krví, se svými vnoučaty. Jednou zestárnete, zemřete naprosto osamělá, nikdo o Vás neprojeví zájem. Není to škoda? Je čas se ještě zamyslet. Syna jste pochovala, udělala jste pro něj, co jste mohla.

Netahejte z těch chudinek peníze. Stejně by Vám štěstí nepřinesly. Neznám Vás, nechci Vás tu mentorovat. Je to ale můj názor. Jaga.

Kdyby to byl někdo známý v mém okolí, řekla bych mu: UDAV SE PENĚZI, BABO! Vám si to říci nemohu dovolit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pepes
Datum: 19.07.12 08:59

Povinnost platit pohreb maji dedicove a to ja nejsem. Tak jsem to zaplatila a ted to budu po nich pozadovat. Ty zdedily co mohly a ja nic. O to mi nejde - ale jak rikam povinosti dedicu je zaplatit pohreb. Je to vysoka castka. Moralni veci nechte stranou - nemato s tim nic spolecneho.

Datum: 19.07.12 09:18
avatar

Já bych jen dodala pro ty, kteří zde posuzují spíše morálku věci, aby hned nesoudili tazatelku. Nedávno zde byl položen dotaz, kolik stojí pohřeb. Padaly tam celkem vysoké částky. Pokud maminka zaplatila pohřeb syna, pak nikdo z nás neví, do jakých finančních problémů jí to mohlo přivést., zda se nemusela třeba zadlužit a teď neživoří atd. Položila jen dotaz, tak nezaslouží posuzování, ani odsuzování hned kvůli tomu.

Pro tazatelku - na dotaz již odpověděl Jirbar a chce to opravdu nahlédnout do OZ. Upřímnou soustrast.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hankauk*
Datum: 19.07.12 11:44

Kapko, já pisatelku neodsuzuji. Já chápu, že pohřeb stojí hodně peněz, ale tohle se mělo řešit před pohřbem. Dovedu si představit, že se bývalá snacha nebude o pohřbu dohadovat a bude se snažit oddalovat vyplacení, jak to půjde. Bohužel, život už je takový. Syn měl ustanovit závěť. A to by měl de facto každý, kdo má děti. Předejde se tak zbytečným tahanicím a nejasnostem v případě úmrtí rodiče. Celá situace je nezáviděníhodná a já si osobně myslím, že paní z toho vyjde nejhůř. Ráda bych se mýlila, ale vztahy se prověří do mrtě až právě v takových vypjatých situacích. Život je někdy velmi krutý a mi to prostě tak musím přijmout. Jestli má paní nervy na dohadování s bývalou snachou, tak jí přeji hodně štěstí. Ale jak jsem již psala výše, nikdo nevyhraje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.12 09:21
avatar
Zákon o rodině v § 88 také říká:
Vyživovací povinnost mají i všichni předci a potomci navzájem, ovšem jen tehdy, pokud ji nutně potřebují. Ovšem platí, že příbuzní vzdálenější ji musí plnit, jen pokud jí nemohou dostát příbuzní bližší. Pokud je více povinných v témže stupni příbuzenství (sourozenci), pak je jejich vyživovací povinnost vůči oprávněnému příbuznému poměrná, a to vzhledem k jejich schopnostem, možnostem a majetkovým
poměrům.
Protože blízký příbuzný, teda otec dětí, už plnit nemůže, může se stát, že plnění budou vyžadovat od předka, teda od babky...
Když už jsme u těch zákonů.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 19.07.12 11:00

Spekulace k ničemu. Vůbec nevíme zda ty děti jsou nezletilé a pokud ano tak taky mají matku.

A ani neznáme rodinné vztahy, je možné že se k matce a babičce vůbec nechovali jak by příslušelo a pak jakékoliv přiznání výživného je v rozporu s dobrými mravy.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pepes
Datum: 19.07.12 12:13

Deti jsou nezletile a jejich matka nam rekla ze ma 5let na to aby nam to zaplatila. Notarka rekla nam to dedicove musi zaplatit - tak ted vychazim z pravnich kroku osob co se o to zajimaji. Dekuji za vase nazory...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.