Členové bytového družstva - druh, družka

Od: Datum: 18.07.12 19:20 odpovědí: 7 změna: 19.07.12 13:00

Dobrý den,

s přítelkyní kupujeme družstevní byt. Zatím nejsme manželé. Četl jsem, že členem bytového družstva může být ze zákona pouze jeden z partnerů.

Realitní makléřka však smlouvu o převodu členských práv napsala na oba. Když jsme na to poukázali, řekla, že jim na bytovém družstvu řekli, že je jim to jedno, že to tedy může být klidně na nás oba.

Byli bychom samozřejmě rádi, kdyby to tak šlo. Za byt zaplatíme každý půlku.

Ale je to vůbec možné, bychom (když nejsme manželé) byli oba členové? Bude to mít vůbec právní váhu?

Díky za rady.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.07.12 19:36
 
avatar

Tuto problematiku řeší občanský zákoník v § 700 a násl. Uvádí se tam, že společný nájem družstevního bytu muže vzniknout pouze mezi manžely. A dále: Vznikne-li jen jednomu z manželů za trvání manželství právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu, vznikne se společným nájmem bytu manžely i společné členství manželů v družstvu; z tohoto členství jsou oba manželé oprávněni a povinni společně a nerozdílně. Stal-li se některý z manželů nájemcem bytu před uzavřením manželství, vznikne oběma manželům společný nájem bytu uzavřením manželství. Totéž platí, vzniklo-li před uzavřením manželství některému z manželů právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu.
Z uvedeného vyplývá, že členem družstva může být jen jeden z vás (a s ním také bude uzavřena nájemní smlouva). Pokud byste později uzavřeli manželství, stane se druhý z manželů automaticky členem družstva.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: karjala*
Datum: 18.07.12 22:09
 

Přesně tak. A makléřce nevěřte, ta odpovědnost žádnou nemá. A příslušné znalosti evidentně taky ne :(

 
Datum: 18.07.12 19:45
 
avatar

Pokud vím, je možné společné členství v bytovém družstvu jenom v případě manželů. Ale doporučuji nevěřit makléřce a obrátit se na bydové družstvo, kterému byt patří.

doplněno 18.07.12 19:46:

Zapomněla jsem si před vložením odpovědi obnovit stránku.

 
Datum: 18.07.12 22:43
 
avatar

Ta makléřka na vás vůbec staví jednu boudu za druhou.Především si uvědomte,že nekupujete byt,ale pouze odstupné.Byt stále patří družstvu.Pokud budete jednou žádat o převod do vlastnictví,budete platit znovu. Proč nekoupíte byt ve vlastnictví?

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lujs®
Datum: 18.07.12 22:50
 
avatar

Souhlasím s jabrakou. *palec*

 
Datum: 19.07.12 13:00
 
avatar

Zbytečně tazatelku strašíte. Jestliže jsou byty převáděny do vlastnictví členů družstva, pak se hradí pouze náklady spojené s tímto převodem (vymezení jednotek, prohlášení vlastníka,notářský zápis ze schůze SVJ, zápis do KN). Tyto náklady činí - podle počtu členů družstva 10 - 20 tis. Kč.

 
Datum: 19.07.12 10:57
 
avatar

Známí to řešili tak, že do družstva vstoupil jeden. Na bytě je věcné břemeno pro toho druhého a ten druhý současně ručí za půjčku. *hej*Jedná se o ženy v registrovaném partnerství a toto jim poradil právník. Vlastně vztah je stejný jako u vás.

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.