Pracovni pomer

Od: Datum: 18.07.12 14:16 odpovědí: 11 změna: 19.07.12 12:58

Dobrý den,

synovi v práci slíbil nadřízený rozvázání pracovního poměru dohodou ke konci tohoto mesíce, dnes mu bylo oznámeno, že ho propustí jedině pokud podá výpověď. Existuje možnost jak se bránit? Našel si již novou práci, kam by rád nastoupil. Co by se stalo, pokud by do sveho stavajiciho zamestnani od noveho mesice jiz neprsel?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.07.12 15:35
avatar

Zřejmě ho propustí pro hrubé porušení kázně, což mu jak v případě vydání podpory, tak v novém zaměstnání může docela ublížit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 18.07.12 15:54
avatar

Zákon chrání výpovědní dobou oba - zaměstnance i zaměstnavatele. Jestli synovi slíbovali dohodu, měl ji hned předložit k podepsání, jinak musí počítat s výpovědní dobou. Proti čemu by se ted měl bránit? Proti tomu, že zaměstnavatel postupuje podle zákona?

Když svévolně přestane chodit do práce, bude mít neomluvené absence a následně dostane z tohoto důvodu výpověď. A pokud by zaměstnavateli v této souvislosti vznikla nějaká prokazatelná škoda, může ji po synovi vymáhat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jar®
Datum: 18.07.12 16:00

Dobrý den,

možností má celkem víc, jen musí zvážit, která je pro něj nejlepší.

1. napsat výpověď dohodou a zkusit, zda mu jí zaměstnavatel podepíše nebo ne. Pokud je to písemně, někdy dojde k dohodě.

2. napsat výpověď z klasickou výpovědní lhůtou, která je 2měsíce, takže by do nového zaměstnání mohl nastoupit až 1.října.

Tyto možnosti jsou legální jan nevím jak se vám budou hodit.

3. napsat výpověď s klasickou výpovědní lhůtou, domluvit se s novým zaměstnavatelem, že nemůže nastoupit klasicky, ale pouze na dohodu o provedení práce, s tím, že mu napíší před nástupem i pracovní smlouvu s nástupem od 1.října, aby mu pak neřekli, že nemají zájem a ve stávajícím zaměstnání buď zažádat o neplacené volno a pokud s ním nebudou souhlasit, tak se "hodit marod". Pokud se rozhodne nepřijít do práce jen tak natruc, je to ne moc výhodné, dostane výpověď za porušení pracovní kázně a v případě, že by ho nový zaměstnavatel nezaměstnal (zaměstnat ho může až když bude mít doklady o ukončení pracovního poměru) tzn. od 1.října - nedostane podporu a jen těžko bude jinému zaměstnavateli vysvětlovat, že dostal výpověď jen pro to, že chtěl nastoupit do jiného pracovního poměru - kam ho pak nevzali.

Zaměstnavateli (tomu současnému) bych to řekla narovinu. Když to nejdřív slíbyl? Možná by bylo dobré, kdyby měl svědka, že se o tom bavili.

Dneska je těžké najít si lepší práci, takže pokud ta nová je lepší, volím bojovat o dohodu, případně trošku strašit, že stejně nepřijde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.12 16:57
avatar

Čemu by se syn chtěl bránit?

Nemá-li se zaměstnavatelem uzavřenu písemnou dohodu o rozvázání pracovního poměru, nemůže počítat s jeho ukončením k přislíbenému datu. Pracovní poměr nelze rozvázat ústní dohodou.

Nepřijde-li syn do zaměstnání, zruší pravděpodobně zaměstnavatel po několika neomluvených absencích pracovní poměr podle § 55, za každou neomluvenou absenci mu strhne 1 až 3 dny dovolené, (částku za přečerpanou dovolenou bude oprávněn mu srazit ze mzdy) a nyvíc na něm může vymáhat způsobenou škodu.

- Řešení: Napsat výpověď (POZOR: "výpověď dohodou" neexistuje). Doručí-li (odeslání nestačí) syn zaměstnavateli písemnou výpověď prokazatelně do 31. 7. včetně, skončí pracovní poměr 30. září. Po celou výpovědní lhůtu ještě bude povinen pro zaměstnavatele pracovat.

Syn může zkusit písemně zaměstnavatele požádat o rozvázání pracovního poměru k určitému datu, ale nebude-li zaměstnavatel souhlasit (není to jeho povinnost), nemusí synovi ani odpovědět, není stanovena ani žádná lhůta pro odpověď. Korektní zaměstnavatelé ale zpravidla odpovídají. Pak by syn stejně musel situaci řešit výpovědí.

- Pozor: Skončí-li současný pracovní poměr zrušením ze strany zaměstnavatele, a nevyjde-li synovi nové zaměstnání (např. je on nebo zaměstnavatel zruší ve zkušební době), nebude mít syn v případě registrace na ÚP nárok na podporu (kvůli § 55).

doplněno 18.07.12 18:25:

Pro sona a @kartaginec : Tak, hlavně, že jsem zredukovala text žádosti/výpovědi, aby se snáze četl, a přitom jsem si neuhlídala řádkování u poznámek :(.

Neporadil byste mi prosím, jak upravit text vkládaného odkazu (ráda bych, aby se místo odkazu zobrazil můj text)?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.07.12 17:30
avatar

Je to samozřejmě tak, snad jen bych pro informaci tazatele uvedl,že žádost o zrušení dohodou lze formulovat tak, aby v případě, že ji zaměstnavatel nebude akceptovat, byla aotomaticky pokládána za výpověď. Mohlo by to vypadat nějak takto:

========================================================================================
ŽÁDOST O ROZVÁZÁNÍ PRACOVNÍHO POMĚRU DOHODOU
ve smyslu § 43 zákoníku práce
Zaměstnavatel...
(název,IČ,sídlo)
Obracím se na Vás se žádostí o rozvázání pracovního poměru dohodou ke dni ... V případě, že nebudete můj návrh na rozvázání pracovního dohodou akceptovat, podávám tímto výpověď dle §§ 44 a 51 zákoníku práce.
Očekávám odpověď v přiměřené době, nejpozději však do ...
Důvod odchodu (nemusí být uveden, ale v případě žádosti o dohodu je to vhodné)
...
Jméno a příjmení zaměstnance:...
Adresa:...
Rodné číslo:...
Osobní číslo:...
(pokud bylo přiděleno)
Datum: ...
...
podpis zaměstnance
===================================================================================
(Vzor žádosti v PDF najdete například zde.)
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 18.07.12 23:29
avatar

No asi moc neporadím, je mohu napsat, co jsem dělal já. Prostě jsem si stáhl formulář ve wordu (tímto zároveň opravuji své tvrzení v odpovědi, ikde jsem tvrdil, že v tom odkazu je v pdf; nevím, jak jsem na to přišelú, otevřel jsem si ho (mimochodem pomocí ooo, ale to by nemělo být podstatné), no a pak pomocí ctrl A a ctrl C nabral do schránky a to pžíspěvku přenesl pomocí ctrl V.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.07.12 00:21
avatar

Myslela jsem tu poslední větu "(Vzor žádosti v PDF najdete například zde.)".

Radši používám popis odkazu než adresu, hlavně u delších odkazů, u kterých čtenář hned nevidí, kam odkaz vede. Tady napíšu popisek a pod něj vložím odkaz, ale bylo by pohodlnější napsat např. vzor ke stažení a vlastní odkaz do toho "schovat".

doplněno 19.07.12 00:21:

A samozřejmě děkuju!

doplněno 19.07.12 01:16:

Ke kopírování pro internet: Já si text z wordu nebo jiných dokumentů, případně z webových stránek napřed zkopírují do Metapadu (trošku lepší Poznámkový blok) a teprve z něj vkládám sem (je-li to potřeba, ještě trochu upravím). Zjistila jsem, že když zkopíruju text přímo, dělá to tu někdy divy.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: sona*
Datum: 19.07.12 07:26

Děkuji mnohokrát za Vaše odpovědi!

Datum: 19.07.12 08:36
avatar

Aha, tohle, já jsem to nepochopil; divné mi to trochu bylo.
No tak k tomu používám funkci "vložit/změnit odkaz" v tomto editoru (je to pátá ikonka zleva, viz obrázek. Text (třeba to "vzor ke stažení") standartním způsobem zvýraznim (higlight) a pak kliknu na tu ikomku. Otevře se mi dialogový rámeček (obrázek v další odpovědi), do kterého ten "skrytý" odkaz vložím. (Obvykle zase metodou ctrl C ctrl V z adresního řádku orohlížeče.) No a je to.

(S tím zprostředkovaným kopírováním máte pravdu.)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.12 08:38
avatar

Je to teď ono?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.12 12:58
avatar

Ano, to je ono. Nemohla jsem přijít na to, jak změnit text odkazu. Moc Vám děkuju.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.