Dědické podíly

Od: Datum: 18.07.12 00:05 odpovědí: 13 změna: 20.07.12 08:12

Otec na mne nechal přepsat chalupu kde dále bydlí. Já byl v době převodu nemovitosti již ženatý. Jak by se dále dědilo ze zákona v případě mého úmrtí? Mám také sestru se 4 dětmi. Co moje manželka? Jak by podíly mohla ovlivnit moje závěť? K.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.07.12 01:01
 
avatar

Míníte-li "přepsáním chalupy na Vás", že Vám ji otec daroval, je chalupa Vaším majetkem. Po Vás by měla dědit pouze Vaše rodina - manželka jednu polovinu a druhá polovina by se měla rozdělit mezi Vaše děti.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.07.12 01:31
 
avatar

Manželka i děti dědí rovným dílem! Závětí je možné vyloučit z okruhu dědiců manželku, ale nikoliv děti.

 
Datum: 18.07.12 07:22
 

Ano, dědí rovným dílem, ale tak, že všechny děti (dohromady) dostanou stejný podíl jako manželka. Takže v případě dvou dětí to vypadá tak, že po dědictví ma manželka polovinu majetku a každé z dětí čtvrtinu (pokud se někdo dědictví nevzdá).

První rádce to napsal správně...

doplněno 18.07.12 07:22:

Vydědit lze i děti, ale musí být dostatečně prokázány důvody pro vydědění.

 
Datum: 20.07.12 02:56
 
avatar

Nejspíš reagujete na nějaký jiný příspěvek nebo se řídíte jinými předpisy než je současně platný OZ. Realita je naprosto odlišná.

 
Datum: 18.07.12 08:22
 
avatar

Rádci nade mnou - nemáte pravdu, špatně si vysvětlujete § 473 obč. zák., kde se praví, že ze zákona v první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner, každý z nich stejným dílem

Všichni tito dědí stejným dílem. Tedy pokud zemře manžel a zanechá po sobě manželku a tři děti, tak každý z těchto 4 pozůstalých dostane ¼ zůstavitelova majetku.

 
Od: karelkarel
Datum: 18.07.12 11:51
 

Musím svoji otázku upřesnit : otec daroval nemovitost jen mně, protože moje sestra je v exekuci. Já děti nemám, sestra má 4. Dědila by po mně jen manželka, nebo také moje sestra a synovci? Manželka by asi naši "rodinnou" nemovitost hned prodala.

Od: jirbar*
Datum: 18.07.12 11:54
 

Dědila by jen manželka neboť je v první skupině. Jen v případě závěti by šlo manželku vyloučit a pak by dědila sestra popřípadě pokud by nežila tak její děti.

doplněno 18.07.12 11:58:

POkud nechcete aby nemovitost přešla mimo rodinu tak jedině uložit (sepsat) u notáře závěť o které manželka vůbec nemusí vědět. I v případě že by manželka nemovitost neprodala tak by po jejím úmrtí přešla do vlastnictví jejích synovců a neteří pokud je má.

 
Od: karelkarel
Datum: 19.07.12 16:29
 

Díky - ale lze nějak zajistit (v závěti vyloučit jak manželku, tak moji sestru která je a bude v exekuci), aby dědili moji synovci, resp. jeden z nich?

Od: jirbar*
Datum: 19.07.12 18:26
 

Notář poradí. Pokud vím tak neopominutení dědicové jsou jen děti. Nezletilý musí dostat co by mu příslušelo, zletilý jistou menší část. To ovšem platí pokud nejsou podmínky k vydědění.

 
Od: buss®
Datum: 18.07.12 11:56
 

Co to je "přepsat"? Nic takového neexistuje. Nastudujte část sedmou OZ - Dědění + započtení darů. Nebo to byl prodej?

 
Datum: 19.07.12 16:44
 
avatar

Řekl bych,podle toho,jak se dědilo u mojí matky,když ji umřel manžel,ten měl 4 děti,já a sestra jsme byli nevlastní.Po jeho smrti matka dědila polovinu majetku a druhá polovina se dělila stejným dílem mezi ni a čtyři jeho děti.Takže manželka dostane polovinu a pětinu.Každé z dětí pětinu.

JABRAKA

 
Datum: 20.07.12 02:53
 
avatar

Kolik je v tomto případě dětí a kolik pětin?

 
Od: vsimavy
Datum: 20.07.12 08:12
 

Pokud se dělilo ze zákona a dědici se nedohodli jinak, pak to je nesmysl. Každý z dědiců dědil jednu pětinu (poloviny). Podle všeho matka žádnou polovinu nedědila, protože ta polovina byla vždycky její.

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.