Končí pracovní smlouva - protáhnutí?

Od: Datum: 17.07.12 19:48 odpovědí: 7 změna: 20.07.12 21:38

Dobrý den,

od září již nemám prac. smlouvu jelikož mi skončí, dnes mi to řekl zaměstnavatel. Chtěla bych si to co nejvíce natáhnout jelikož tady jen těžko nějakou práci seženu, ale budu moci pracovat až příští rok v květnu/ červnu to mám jisté.

Jak by jste tuto situaci řešili vy aby jste na tom byli finančně rozumněm po celou dobu?

Děkuji vám za váš názor


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vsimavy
Datum: 17.07.12 20:19

Stávající smlouvu máte na dobu určitou nebo neurčitou? Jestli na neurčitou, pak vám musí dát zaměstnavatel výpověď a "volná" budete od 1.10. + odstupné. Protahovat nemáte co, ani v jednom případě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mikkina
Datum: 17.07.12 20:51

Pracovní smlouvu mám na dobu určitou a bylo mi řečeno, že mi ji již neprodlouží, jelikož není již práce. Jak to tedy nějak natáhnout? Co když půjdu na nemocenskou? Z čeho se mi pak bude počítat nemocenská a poté podpora? Nebo jak to udělat?

Datum: 17.07.12 23:34
avatar

Pracovní smlouva sjednaná na dobu určitou skončí uplynutím sjednané doby a nezavazuje ani jednu ze smluvních stran k jejímu prodloužení nebo ke sjednání smlouvy další. Z uvedeného vyplývá, že ji nemůžete prodloužit, nebude-li mít o prodloužení zájem i druhá strana.

Onemocníte-li před skončením pracovního poměru, budete mít nárok na náhradu ušlého výdělku za nemoc od zaměstnavatele (ovšem jenom za pracovní směny naplánované od 4. do 21. dne nemoci) a od 22. dne nemoci na nemocenské dávky, které vyplácí OSSZ (již za kalendářní dny).

Pokud byste onemocněl až po skončení zaměstnání v ochranné lhůtě 7 kalendářních dnů, neměl byste do 21. dne nemoci nárok na nic, od 22. dne nemoci by Vám vyplácela nemocenské dávky OSSZ.

Podpůrčí doba pro nemocenské dávky činí 380 dnů, odečítají se od ní předešlé nemoci.

V době nemoci v OL Vás úřad práce nezaeviduje, protože v době nemoci byste nebyl uchazečem o zaměstnání. Jedině, že byste se zaregistroval a až potom onemocněl. Ovšem pokud byste měl od 22. dne nemoci nárok na nemocenskou, stejně by Vás ÚP musel vyřadit.

Podpůrčí doba pro výplatu podpory v nezaměstnanosti se liší podle věku uchazečů o zaměstnání. Je-li Vám méně než 50 let, činila by 5 měsíců.

doplněno 17.07.12 23:35:

Zapomněla jsem: Nemocenská i podpora by se počítala z průměrného výdělku v posledním zaměstnání.

doplněno 18.07.12 00:27:

Omlouvám se a upřesňuji: Podpora by se počítala z průměrného výdělku v posledním zaměstnání.

Nemocenská by se počítala z výdělků dosažených v posledním zaměstnání v posledních 12 mesících (pokud by však zaměstnání trvalo kratší dobu, počítala by se nemocenská z výdělků od začátku zaměstnání do konce měsíce předcházejícího vzbiku nemoci).

Ohodnoceno: 3x
 
Od: mikkina
Datum: 18.07.12 22:13

Děkuji moc za vyčerpávající informaci,

chtěl bych se však ještě zeptat, když bych byl na nemocenské nějakou delší dobu třeba 3-4 měsíce a poté se zaregistroval na ÚP dostanu určitě podporu ikdyž bych marodil ještě než mi skončí smlouva nebo až v době ochranné lhůtě 7 dní po ukončení smlouvy? Nezkracuje se tato doba? Podporu by mi počítali z po sledního odpracovaného kvartálu roku?

Mockrát Vám děkuji, co je prosím pro mě výhodnější podle Vás?

Od: mikkina
Datum: 18.07.12 22:17

Ještě jedna otázečka, kdybych onemocněl těsně před ukončením prac. smlouvy třeba 4dny před, dostával bych náhradu mzdy po celých 21 dní nebo jen do doby skončení smlouvy?

Datum: 19.07.12 13:11
avatar

Odpovím na obě otázky naráz.

Náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele náleží jenom za pracovní směny naplánované na 4. až 21. den. Po skončení pracovního poměru už bývalý zaměstnanec nemá naplánovány žádné pracovní směny, takže po skončení PP už nemá na náhradu mzdy nárok. Nárok pak je až od 22. dne nemoci na nemocenské dávky.

Pokud byste tedy onemocněl před skončením PP, měl byste na náhradu nárok jenom do konce PP.

_____ K dotazu výše (18. VII. ve 22:13): Na přiznání podpory nemá nemoc vliv. Podpora se přizná těm uchazečům, kteří byli v posledních 2 letech alespoň 12 měsíců účastni na důchodovém pojištění (odpracovali alespoň 12 měsíců v posledních 2 letech). V případě, že se uchazeč musí v krátké době po vyčerpání celé podpůrčí doby registrovat opakovaně, se doba zkracuje.

Více informací najdete v Právech a povinnostech uchazečů .

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mikkina
Datum: 20.07.12 21:38

Skvělé, děkuji moc za informace, co by mě ještě zajímalo, když bych nebyl doma a přišla kontrola na mé nemocenské, jak se to poté řeší, jde to poté nějak zamluvit nebo je potřeba někého dokladu?

Jaké mohou být následky když to neobhájím?

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.