Focení bez mého souhlasu

Od: Datum: 15.07.12 21:55 odpovědí: 11 změna: 24.07.12 15:58

Dobrý večer,

chtěl bych se zeptat, může si mě někdo bez mého souhlasu vyfotit a pak tuto fotku použít proti mně? Pokud ne a přesto si mě vyfotí co s tím mohu dělat? Předem díky za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 15.07.12 22:06

Vyfotit si vás smí - na veřejnosti, v podstatě kdokoli a kdykoli.

Ovšem použití fotky (a to nejen "proti vám" - třeba i na výstavu fotek, do časopisu atd.) už je podmíněné vaším souhlasem k použití!

S výjimkou, kdy fotka bude případně dokladovat vaši protizákonnou činnost...

doplněno 15.07.12 23:30:

To Buss: Docela dost fotím - a nikdy by mne ani nenapadlo vyžádat si souhlas od focených lidí, jsou-li na veřejném prostranství (to bychom mohli dojít k absurdnímu požadavku shánět souhlas třeba turistů před pamětihodností, již si chci vyfotit).

Na druhou stranu, chci-li fotku zveřejnit a nemám od lidí na snímku souhlas, ´máznu´ obličeje.

;)

Ohodnoceno: 3x
 
Od: buss
Datum: 16.07.12 00:36

Třeba neví, že jsou foceni, nebo je jim to fuk, nebo jejich právní vědomí, že to nelze... Mohli by se prostě kdyby chtěli bránit, ale tento národ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 15.07.12 23:07

Vyfotit si mne smí někdo jen s mým! svolením! Jinak kdo a proč říká zákon. Co s tím? Ke komisi na obci, lépe k soudu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.12 07:41
avatar
buss:mowla ma pravdu...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 16.07.12 08:40

OK, tak se nechte fotit do aleluja! Skutečně sbobodní, odpovědní jedinci.

Písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením. Howgh!

doplněno 16.07.12 10:07:

Martincakl: Přečtěte si, co je výše řááádně - pořízeny!
Kdo si nechá na sebe kydat...

doplněno 16.07.12 11:13:

Už to bylo výše. Buď o tom NEVÍM, nebo je mi to FUK. O dodržování zákonů v této republičce se raději nebavit.
Kdo to ví a neozve se je jen a jen jeho problém. ... Svolení, ale bože, jakékoliv není-li uvedeno.
Minulý týden jsem si fotil, pak přišla ke mně žena, zda jsem si ji fotil. Vůůbec jsem nezaregistroval zaujat svým objektem že tam stojí s autem v zákazu stání. Domnívala se zřejmě, že ji fotím u auta a pak budu utíkat na nějakou policiji. Odpovědná občanka vůči sobě!
Jáá bych se také nenechal.
Takže je to na každém jedinci, co si nechá! A znovu píši, ten nárůdek, občané je ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.12 09:00
avatar

Buss:

Trošku si asi nerozumíme...

Ano, pokud Vás někdo vyfotí ve sprše...a následně fotku prodá Blesku, pak to samozřejmě není možné..(respektive technicky je to možné, ale z právního heldiska nikoliv).

Pokud Vás někdo vyfotí na veřejném prostranství, jak bijete svého psa, pak to možné je...ale tu fotku nesmí dále použít.

Pokud Vás někdo vyfotí jak jdete s rodinou po pěší zóně v Praze, a nebude na Vás "proveden" detailní záběr, pak to fotku může autor klidně použít i v kalendáři.

Zjednodušeně řečeno, z veřejného místa si každý může vyfotit co chce..., pokud budete mít otevřené okno do Vaší koupelny, pak si může vyfotit i Vás nahého..., ale fotku nesmí nikde zveřejnit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.07.12 09:39
avatar

Martine, zdravím...

*hej* a *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.12 10:21
avatar

buss: To v tomto případě nesmíte brát takto doslova..

Docela by mne zajímalo, na kolika fotkách jste za Váš život již zachycen...a bez Vašeho souhlasu..., nepochybně jen za poslední rok to budou stovky fotografií a ani o tom nevíte...(pokud tedy opouštíte svůj byt). A to nepočítám kamerové záznamy bezpečnostních kamer, na kterých je každý z nás také...denně zachycen..

Pokud by platilo doslova co uvádíte Vy, pak by de facto nebylo možno vůbec fotografovat v intravilánu jakékoliv obce...a často ani v turisticky exponované krajině. Což je samozřejmě nesmysl.

Zde (a nejen zde) je to rozebráno poněkud podrobněji:

http://www.fotoradce.cz/fotog…torsky-zakon-3-dil-clanekid48

Ano, pokud Vám fotograf bude strkat objektiv až před obličej, pak to bez Vašeho souhlasu nelze..., ale pokud bude fotit náměstí, kde se pohybuje v pravé poledne 300 lidí, opravdu nepotřebuje souhlas od každé osoby...

doplněno 16.07.12 10:31:
P.S.:Písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením.
Není zde uvedeno, zda s písemným svolením, či ústním...Od své ženy ani od svého syna nemám písemné povolení že je smím fotografovat..., a teď jsem se až orosil, jestli to není mimo zákon. Pak jsou také nějaké vyjímky na dokumentární a uměleckou činnost.
Na těchto fotografiích jsou mnou také zachyceni lidé:
http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=25&rp=299459&gal=photo
http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=25&rp=122386&gal=photo
Přiznám se bez mučení, nemám jejich souhlas...U první fotografie rybáře, bych ho měl mít...nebo ne? Rybář tam bezpochyby je...je to osoba...ale asi ho neidentifikujete. U druhé fotografie ten člověk věděl že ho fotím...a nevyjádřil nesouhlas..., je to tedy potom souhlas?
doplněno 16.07.12 10:36:

Tohle je také velmi dobrá "momentka":

http://upload.wikimedia.org/w…edia/commons/1/14/Moorman.jpg

Docela by mne zajímalo, zda její autorka měla od J.F.K. souhlas...upřímně o tom pochybuji...před výstřelem jí ho asi nedal..a po něm také ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sam*
Datum: 16.07.12 14:11

Je legrační, jak si to tady martin suverénně cucá z prstu.

K pořízení něčí fotky (tak, že je na ní tato osoba rozeznatelná) potřebujete souhlas této osoby. Tečka. To nemusí být písemně. Za souhlas se bude brát třeba případ, kdy vám ta osoba zapozuje. Nebo aspoň když je zřejmé, že o focení ví a zjevně jí nevadí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.12 14:17
avatar

sam:

Tak znova:
§ 12

(1) Písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením.

(2) Svolení není třeba, použijí-li se písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky nebo obrazové a zvukové záznamy k účelům úředním na základě zákona.

(3) Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy se mohou bez svolení fyzické osoby pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství. Ani takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby.

Takže z prstu si nic necucám...a dle § 12 odst 2 a 3...není souhlas osoby nutný ve všech případech...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: motmat
Datum: 24.07.12 15:58
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.