Ztracený zaměstnanec

Od: Datum: 15.07.12 21:14 odpovědí: 11 změna: 17.07.12 19:57

Dobrý den, mám neobvyklý dotaz : Zaměstnanec šel v polední přestávce na oběd do 200m vzdálené restaurace, kde se občas stravoval. Z oběda se do práce nevrátil, na pracovišti zůstaly všechny jeho osobní doklady, auto i mobilní telefon. Domů také nedorazil. Rodina po 36 hodinách nahlásila na Policii že ho pohřešuje. Jak bude nyní postupovat zaměstnavatel, co se děje v tomto případě s pracovním poměrem? Má manželka nějaké možnosti nebo práva v jednání se zaměstnavatelem ( vyzvednutí osobních věcí,...)? Děkuji Hana


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.07.12 21:42
 

Záleží na pracovním poměru uzavřeným mezi zaměstnavatel a zaměstnancem, a z toho vyplývající - za jakých podmínek je možné rozvázat.

Pokud jste zaměstnavatel, přijde mi nedůstojné jej vyhodit na základě uvedených informací. Pokud jste jeho žena, je poněkud zvláštní, že máte zájem si jeho věci vyzvednout v tak krátkém časovém intervalu.

Přiznám se, že z vašeho dotazu nemám příliš dobrý pocit.

 
Od: skye®
Datum: 15.07.12 21:59
 

Já myslím, že pokud je paní Hana zaměstnavatel, tak se neptá proto, že by chtěla věci vyhodit, ale prostě jestli má právo je dát manželce, která by je chtěla - třeba auto potřebuje, nevím, proč by mělo i za takových okolností být zaparkované u zaměstnavatele. A stejně tak je logické, že by se jako zaměstnavatel ptala - třeba nutně potřebuje pracovníka, takže co má dělat.

A pokud je manželka, opět na tom dotazu nic nevidím - já bych se také třeba chtěla podívat do mobilu nebo projít jeho věci, jestli tam není nějaká stopa nebo bych třeba chtěla naše auto. Řekla bych Repty, že se moc díváte na kriminálky.

 
Datum: 15.07.12 22:19
 
avatar

Manželka se nemá co dívat do mobilu. Pokud se zaměstnanec ztratil, bylo by dobré mobil předat policii.

doplněno 16.07.12 00:30:

Pro @skye : Skutečně bych se do manželova mobilu nepodívala, pokud by mne o to on sám výslovně nepožádat (např. by potřeboval nadiktovat některé číslo). Do zpráv bych nešla vůbec.

Zaměstnanec je (nemýlím-li se) pohřešovaný, mobil by měla měla mít k dispozici policie, nikoliv manželka (ta by naopak mohla vymazat něco, co by se policii při vyšetřování mohlo hodit).

Kdybych byla na místě zaměstnavatele, dohodla bych se s policií, komu věci předat.

 
Od: skye®
Datum: 15.07.12 22:42
 

No pardon, ale pokud jde o život, myslím, že na to rozhodně právo má! S policí souhlasím, ale už Vás vidím, jak se Vám ztratí manžel/ka a Vy obřadně předáte mobil policii, aniž byste se podíval/a dovnitř!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.07.12 22:12
 
avatar

Zaměstnavatel může po cca 5 pracovních směnách zameškaných bez řádné omluvy okamžitě zrušit pracovní poměr podle § 55 nebo dát výpověď podle § 52 písm. g).

Nevíte-li ale, co se zaměstnancem je (zkusili jste se obrátit na policii, případně nemocnice v okolí, ...), vyčkala bych.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: two
Datum: 16.07.12 09:18
 

Děkuji všem, kteří vyjádřili svůj názor. Jen pro úplnost dodávám, že jsem manželka pohřešovaného. Policie o jakékoliv jeho věci nemá zájem ( nechce prohlížet mobil ani auto, nechce ani OP, řidičák či kreditní karty ). Já ovšem nechci nechat tyto věci v kanceláři u zaměstnavatele , proto jsem se ptala. Děkuji všem

Datum: 16.07.12 19:19
 
avatar

Domnívám se, že by se měla více zajímat policie. V řidičáku, OP ani v kreditních kartách nic nenajde, ale v mobilu něco objevit mohla.

Domnívám se, že by Vám zaměstnavatel neměl věci manžela vydat bez manželova souhlasu nebo bez souhlasu policie.

doplněno 16.07.12 20:03:

Pro @daniell : Myslím, že z mobilu i z automobilu lze zjistit, kde se člověk pohyboval, což by při jeho hledání mohlo pomoci. Nejde jenom o SMSky.

I mne zaráží, že si nevzal doklady - že by čekal něco "nepříjemného"?

 
Datum: 16.07.12 19:27
 
avatar

No tak policie asi prohledá mobil SMS komu volal jestli nenajde nějaké stopy které by je mohli navést na stopu. A auto by bylo předáno manželce není důvod aby stálo na parkovišti.

 
Datum: 16.07.12 19:26
 
avatar

No auta by dostat mohla a je to i pochopitelné proč. Doklady též nevidím důvod proč by si je měl zaměstnavatel nechat no a mobil také by měla dostat nejbliží příbuzná takže manželka který by jej měla kvůli prozkoumání předat policii. To jestli zaměstnavatel vyhodí zaměstnance nebo ne je věc která je napsaná ve slouvě ale je to bráno tak že zaměstnanec do práce prostě nechodí ale v takovém případě je většinou omluven většinou ze soukromých důvodů.

doplněno 16.07.12 19:28:

Ještě mohu se zeptat stalo se to nebo se ptáte teoreticky? Je to docela nobvyklé aby se někdo stratil jen tak na cestě na oběd. A ještě k tomu si nevzal osobní doklady. Únos?

 
Od: two
Datum: 17.07.12 15:21
 

Stalo se to, policie nechtěla vůbec nic - jak už jsem psala. Vše řešili pouze na obvodním oddělení.

Manžel byl 16.7. před koncem pracovní doby nalezen spolupracovnicemi - oběšený na půdě nad vlastní kanceláři u zaměstnavatele.

Datum: 17.07.12 19:57
 

To je mi líto :(

Škoda každého lidského života.. ať člověk byl jakýkoli...

Ačkoli se to může zdát nevhodné, uvádím pár rad pro zamezení středu s psychickými problémy, které často dopadnou na pozůstalé.

Co dělat, když zemře někdo z našich blízkých?
Nebraňte se truchlení a vzpomínání na zemřelého.
Povídejte o svém zármutku blízkým lidem kolem sebe.
Zabývejte se praktickými záležitostmi, které souvisejí s úmrtím a přípravou pohřbu.
Přeorganizujte prostory, ve kterých se zemřelý převážně pohyboval (úklid, přeorganizování nábytku...)
Důstojně se se zemřelým rozlučte (význam rituálu pohřbu).
Nesnažte se "uchránit" před kontaktem se smrtí děti (spíše jim odpovídejte na jejich otázky, vysvětlujte).
Případně vyhledejte pomoc psychologa.

Přeji vám brzké uzdravení, a vyrovnání se se situací.

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.