Dvě zaměstnání

Od: Datum: 14.07.12 14:37 odpovědí: 6 změna: 14.07.12 19:41

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,jestli když mám jedno oficiální zaměstnání,jestli si můžu najít legálně ještě jednu práci.Jednu mám spíš dopoledne,tak druhé zaměstnání bych měl zvládat ještě celkem v pohodě. Dík moc za rady...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: krkovicka*
Datum: 14.07.12 14:40
Můžete.Mám to taky tak.Jedno Hpp a druhé Dpp.Pracuji denně 10h s oběma.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 14.07.12 15:00

Samozřejmě že můžete plno lidí to tak řeší v dnešní době.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jezevec*
Datum: 14.07.12 15:05

Zaměstnání dnes můžete mít v podstatě kolik chcete. Je jen důležité mít všechno řádně nahlášené na úřadech, hlavně FÚ, OSSZ, ZP a odvádět platby v souladu se zákonem dle příjmových kategorií, potom mít řádné smlouvy např. od zaměstnavatele/zaměstnavatelů jakou vykonáváte práci, za jakých podmínek a jakou mzdu. Jako OSVČ být hlášen na ŽÚ a mít k tomu živnostenské oprávnění. Pokud toto nesplňujete, tak se jedná o práci na černo a to je trestné! Platí ale také zákon o přesčasových hodinách a ten je nutné též dodržovat, hlavně u zaměstnavatele/zaměstnavatelů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.12 16:31
avatar

Pozor na to, s kým budete uzavírat další pracovně právní vztah. Pokud nový zaměstnavatel působil ve stejném oboru jako stávající zaměstnavatel, musel byste si před uzavřením další pracovní smlouvy či dohody vyžádat písemný souhlas stávajícího zaměstnavatele (zaměstnavatel ale není povinen souhlas dát, případně jej může kdykoliv v budoucnu odvolat).

Dále je nutné si ohlídat, aby Vám povinnosti z jednoho zaměstnání nebránily ve vykonávání pracovních povinností v zaměstnání druhém a naopak. Nemůžete např. u jednoho zaměstnavatele odmítnout práci přesčas s odůvodněním, že máte ještě další zaměstnání.

_ A poslední upozornění: prohlášení k dani ze mzdy nelze souběžně podepsat u několika zaměstnavatelů. V průběhu roku jich můžete podepsat více u různých zaměstnavatelů, ale vždy postupně - u jednoho ukončit, u druhého podepsat.

Pokud by měl být v některém zaměstnání příjem nižší než 5.000, bývá dobré podepsat prohlášení u tohoto zaměstnavatele. Z odměny do 5.000 Kč měsíčně bez podepsaného prohlášení se sráží srážková daň, kterou Vám už nikdo nevrátí. Bude-li ale u tohoto zaměstnavatele podepsáno prohlášení, odvede zaměstnavatel daň zálohovou, takže si ji po skončení roku budete moci uplatnit v daňovém přiznání.

Ohlídáte-li si výše uvedené, můžete uzavřít tolik HPP, DPP či PDČ, kolik jich stihnete vykonávat.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: marku*
Datum: 14.07.12 19:05

Dobrý den,diky za odpovědi.V obou zaměstnáních budud mít příjem určitě vyšší,než 5000 Kč,konkrétně kolem 20 000,- .Šlo mi právě o to,jestli je to vůbec možné,jak kvůli dani,tak kvůli zdravotnímu a sociálnímu pojištění,jestli to budu platit z každého příjmu,nebo jen z toho jednoho stávajícího.S daňovým přiznáním už mi pak někdo pomůže,poradců znám několik,díky...

Datum: 14.07.12 19:41
avatar

Daně, zdravotní a sociální pojištění budete platit z obou zaměstnání. Slevu na poplatníka můžete uplatnit pouze jednou - u toho zaměstnavatele, kde podepíšete prohlášení k dani.

Daňové přiznání zvládnete např. prostřednictvím interaktivních formulářů, můžete je i podat prostřednictvím internetu. Jenom si od obou zaměstnavatelů vyzvedněte potvrzení o zdanitelných příjmech a o odvedených zálohách na dan, budete je muset přiložit k daňovému přiznání.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.