Jak je to s přesčasem?

Od: Datum: 22.01.13 15:23 odpovědí: 4 změna: 26.01.13 00:19
Dobrý den nikdy jsem tohle neřešíla.Chtěla bych si jen ujistit fakta.Do práce chodím o hodinu dřív než mám(jinak není možno vše připravit) a odcházím v čas který mám přesně daný ve smlouvě(plus minus pet minut)Může někdo po mě vyžadovat abych zůstala v práci o půl hodinu víc než je ve smlouvě každý den jen díky tomu že vedení nestíhá do práce dorazit v čas aby práci převzal?Za měsíc je to spousta hodin přesčasu, když se to nasčítá které mi nikdo nezaplatí.Děkuji.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 22.01.13 16:01

Dobrý den, Krkovičko.

Práci přesčas lze konat jen vyjímečně, zaměstnavatel takovou práci může nařídit jen z vážných provozních důvodů. Nařízená práce přesčas u zaměstnance nesmí být více než 8 hodin týdně v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalednářním roce. Nad tento rozsah může zaměstnavatel požadovat přesčas jen na základě dohody se zaměstnancem. Do počtu nejvýše možných hodin přesčas se nezahrnují hodiny, za které zaměstnanci bylo poskytnuto náhradní volno.

Zaměstnavatel je povinen evidovat pracovní dobu zaměstnance, ať už docházkovým systémem či ručním záznamem. Z této evidence je pak přesčasová práce snadno prokazatelná.

Za přesčasovou práci Vám náleží dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 25% průměrného výdělku, pokud jste se nedohodla na čerpání náhradního volna. Dosažená mzda a příplatek za přesčas ovšem nenáleží, pokud je mzda sjednána již s přihlédnutím k případné přesčasové práci. I zde je možno sjednat nejvýše 150 hodin přesčasové práce v kalendářním roce.

Podívejte se tedy do Vaší pracovní smlouvy a platového výměru. Trvejte na evidenci pracovní doby.

Někdy je ale se zaměstnavatelem těžká domluva, chce-li si člověk udržet práci. Zaměstnanec nakonec souhlasí takřka se vším, je to těžká situace.

doplněno 22.01.13 16:37:

Přesčasovou práci Vám můžou nařídit do 8 hodin týdně z vážných provozních důvodů. Důvody, které uvádíte podle mě ale opravdu nejsou důvody provozní.

Jinak je to na domluvě a to je opravdu těžké. Zkuste se domluvit, že si ty hodiny přesčasové práce alespoň vyberete jako náhradní volno. Jen nevím, budete-li mít kdy si je vybrat. Tento postup zaměstnavatelé běžně praktikují a zaměstnancům nezbývá než se přizpůsobit. Zaměstnavatel samozřejmě postupuje v rozporu se Zákoníkem práce. Můžete si stěžovat, ale je otázka, jestli si práci potom udržíte.Tady se těžko radí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: krkovicka*
Datum: 22.01.13 16:12
Takže když s tím nebudu souhlasit z osobních důvodů a jelikož to je nad rámec smlouvy a práce navíc by mi měla být zaplacená což teď už vím že nebude,tak se zřejmě nedohodneme.Ve smlouvě nic konkrétního nemám jen ten běžný dodatek-plnit pokyny nadřízeného...což tuším že nejde o to zůstat v práci déle jen proto že oni v dopravní špičce to přes Prahu nedávají.
doplněno 22.01.13 16:24: A to nejsou vážné provozní problémy.Je to jen jejich lenost si přivstát.Docházku máme evidovanou písemně v knize příchodu a odchodu.To že chodím do práce o hodinu dřív než mám to mi tolerují.Je to moje benevolentní záležitost,neboť vím že vše stihnu a práci můžu odevzdat včas a bez nervů že jsem nestihla to a to.Takže vše mám nachystano.To že tam potom sedím půl hodiny i dýl a cekam než práci předám se mi absolutně nehodí z osobních a rodných důvodů.
Datum: 25.01.13 23:55
avatar

Krkovičko, nemáte-li mzdu sjednánu s přihlédnutím k případné práci přesčas (podívejte se do pracovní smlouvy a/nebo do mzdového výměru), máte nárok na mzdu za práci přesčas plus na příplatek ve výši minimálně 25 % průměrného výdělku.

Doporučila bych Vám vykazovat i tu půlhodinu, o kterou každý den zůstáváte na pracovišti déle, a trvat na doplacení dlužné mzdy i dlužných příplatků.

Mzdové nároky můžete vymáhat až tři roky zpětně. A nárok máte i na úrok z prodlení.

__ Také byste mohla pracovní poměr zrušit pro neplacení mzdy (nebo její části), ale z dotazu mám dojem, že Vám jde spíše o odstranění té půlhodiny.

Zkuste tedy po zaměstnavateli chtít doplatit dlužnou mzdu plus příplatky. Myslím, že rychle přestane "nestíhat".

doplněno 26.01.13 00:58:

A je nutné práci pokaždé předávat osobně? Nebyl by možný nějaký kompromis, nebo nešlo by práci nechávat u někoho dalšího (třeba vrátného)?

Nebo si část práce na ráno připravit během čekání a ráno pak chodit jen o 30 minut dříve. Půlhodinu čekání byste využila a další ráno byste měla méně příprav. Zvažte dobře všechny okolnosti a možnosti.

Možná byste zaměstnavateli mohla říct, že Vám nevadí ojediněle (zdůrazněte) na něj počkat, ovšem pravidelné setrvání na pracovišti každý den by se mělo promítnout ve mzdě.

Případně mu navrhněte, aby Vám na dobu pravidelného čekání zaplatil nějaký e-learningový kurz (cizí jazyk, specializovaný počítačový kurz nebo něco dalšího, co by se Vám hodilo do zaměstnání).

Jinak by to bylo, jak už píše výše Ron: Člověk si z obavy ze ztráty jinak dobrého zaměstnání nechává líbit více, než musí, a více, než je mu milé. Znám to dobře, také jsem tak jednala - byla doba (asi 2,5 roku), kdy jsem v práci byla od cca 7 hodin do téměř 20.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: krkovicka*
Datum: 26.01.13 00:19
To máte pravdu.Práci mám ráda a nerada si zvykám od znova.Jde mi o tu půl hodinu jelikož je to na hraně kdy mám být jinde a nejsem.Pak dobíham s jazykem na vestě.Nejsem povinná na někoho čekat.Vždycky když se naštvu a nečekám tak mám z toho akorát tak průser.Není mi nic známo ani psáno o (ne)povinných přesčasech.Tu půl hodinu již nepracuji-pouze se musím zdržet na pracovišti do příchodu někoho z vedení.Přitom už mám po směně.Byla jsem pouze požádána zda jsem ochotná počkat do příchodu vedení.Stala se z toho denní rutina a časová prodleva se stále prodlužuje.

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.