Nařízení dovolené zaměstnavatelem

Od: Datum: 13.07.12 20:10 odpovědí: 8 změna: 24.08.15 19:11

Dobrý večer, ráda bych se zeptala, jestli má zaměstnavatel nárok nařídit mi dovolenou. V dubnu 2012 jsem nastoupila do zaměstnání a jelikož v listopadu odjíždím do zahraničí tak budu končit v říjnu. Mám nárok na 15 dní dovolené, ale vzhledem k možnosti si případné volno adělat, tak dovolenou potřebovat nebudu. Byla bych radši, kdybych dostala dovolenou proplacenou. Může mi zaměstnavatel nařídit vybrat si dovolenou?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 13.07.12 20:14

Zaměstnavatelmá právo dovolenou "nařídit" - a pokud tak učiní, pak nejméně dva týdny před jejím začátkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ok®
Datum: 13.07.12 20:21

s vaší dovolenou si může dělat co chce, a zkuste mu říci, že vám to nevyhovuje zrovna termín, který on nařídil :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 13.07.12 20:24

Ano, dovolenou Vám může zaměstnavatel nařídit. Dovolená se proplácí jen při skončení pracovního poměru v případě, že zaměstnanec dovolenou nemohl vyčerpat.

Dobu čerpání dovolené je (podle ust. § 217 odst. 1 věty první zákoníku práce, ve znění od 1. 1. 2012) povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době

Ohodnoceno: 2x
 
Od: angelinka*
Datum: 13.07.12 20:30

takže konkrétně v mém případě: budu muset dát výpověď k 1.9. jelikož mi poběží 2měsíční výpovědní lhůta. Pokud mi zaměstnavatel do 17.10. písemně neoznámí, že si dovolenou musím vybrat, tak mi ji proplatí?

Od: ron*
Datum: 13.07.12 20:41

Ano, tak by to dle zákoníku práce mělo v praxi probíhat. Ovšem nedomluvíte-li se jinak.

Osobně si ale myslím, že plán čerpání dovolených bude chtít nahlásit dříve než v září.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.12 22:12
avatar

Chcete-li v zaměstnání skončit 31. října, musíte zaměstnavatele prokazatelně (předat osobně proti potvrzení převzetí na kopii nebo zaslat doporučeným dopisem s doručenkou) do 31. 8. včetně. Bude-li výpověď doručena 1. í., skončí pracovní poměr až 30. listopadu. Ve výpovědi buď neuvádějte žádné datum nebo napište k 31. srpnu.

- Je dost pravděpodobné, že Vám zaměstnavatel po doručení výpovědi určí čerpání zbývající dovolené (dost zaměstnavatelů nechce nevyčerpanou dovolenou proplácet).

- Poznámka: Vaše sdělení zaměstnavateli, že Vám určený termín nevyhovuje, nemá pro zaměstnavatele žádný dopad. Čerpání dovolené určuje podle zákoníku práce on.

doplněno 13.07.12 22:14: Nějak mne dnes zlobí prsty (artróza) víc než obvykle: Bude-li výpověď doručena 1. září., skončí PP až 30. 11. doplněno 13.07.12 22:18:

Zákoník práce online, čerpání dovolené: http://business.center.cz/bus…nik-prace/cast9h4.aspx#par217

Ohodnoceno: 2x
 
Od: peter*
Datum: 24.08.15 18:56

Dobrý den, co je možné udělat v případě, že zaměstnavatel nařídí zaměstnanci dovolenou pouze tři dny před nástupem na řd?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.15 19:11
avatar

Čistě teoreticky - můžete se pole zákoníku práce bránit. Prakticky - ve velké firmě, kde působí odbory, pravděpodobně uspějete. V menší firmě můžete zkusit protestovat, ale počítejte s tím, že si zároveň můžete velmi rychle hledat jinou práci, protože se nejspíš záhy opakovaně dopustíte "hrubého porušení pracovní kázně" a budete vyhozen tzv. "na paragraf", čímž nebudte mít ani nárok na podporu v nezaměstnanosti, ani vás hned tak někde nevezmout, protože § 52 (nebo 53 - teď přesně nevím) vám napíšou i do zápočtového listu, který budete předkládat novému zaměstnavateli.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.