Místo svátku dovolená

Od: Datum: 13.07.12 15:25 odpovědí: 6 změna: 13.07.12 20:09
avatar

Dobrý den,

znám jednu docela velkou nejmenovanou firmu, ve které se dle mě dějí zvláštní věci. Když je státní svátek, tak jsou všichni doma, ale ve výplatnici je napsáno, že když je svátek, tak si musí vybrat dovolenou. Takže když je nějaký svátek, tak fabrika je zavřená, ale všichni si povinně musí vybrat na ten den dovolenou. Ten kdo dělá výplaty říká, že tak jim to nařizuje zákon. Je to pravda? Mě se to zdá nějaké divné...


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.07.12 15:32
 
avatar

Dobrý den. Není to pravda. V den svátku není možné vyúčtovat dovolenou. To zakazuje přímo zákon (viz § 219, odst. 2 Zákoníku práce.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.07.12 15:59
 
avatar

Obávám se, kapkanadeje®, že si zmíněný § mylně vysvětlujete:

ZP, § 219, odst. 2 Připadne-li v době dovolené zaměstnance svátek na den, který je jinak jeho obvyklým pracovním dnem, nezapočítává se mu do dovolené. Určil-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno za práci přesčas nebo za práci ve svátek tak, že by připadlo do doby dovolené, je povinen určit mu náhradní volno na jiný den.

§ 219 tedy ve svém druhém odstavci říká, že zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené na den státního svátku v době zaměstnancovy dovolené. V takovém případě zaměstnanci za den svátku náleží náhrada mzdy mzdy za svátek, případně se mu (u měsíční mzdy/platu) mzda/plat nekrátí. Nezakazuje zaměstnavateli umožnit zaměstnanci čerpat dovolenou v den státního svátku, pokud o ni zaměstnanec výslovně požádá.

doplněno 13.07.12 16:00:

ZP online, § 219: http://business.center.cz/bus…nik-prace/cast9h4.aspx#par219

doplněno 13.07.12 23:24:

Pro @ron : Zaměstnanec má na den svátku naplánovánu pracovní směnu. Na tento den žádá o dovolenou na pomoc s přípravou svatby syna (volno na účast na svatbě bude čerpat až další den a všechny ostatní směny v týdnu odpracuje).

Co udělá zaměstnavatel? Vyhoví žádosti o dovolenou nebo rozhodne, že zaměstnanci odpadne naplánovaná pracovní směna kvůli státnímu svátku?

Já bych se přiklonila k dovolené, neboť druhou možností bych zaměstnance oproti ostatním zvýhodnila.

 
Od: ron*
Datum: 13.07.12 19:58
 

Souhlasím s Kapkou. V den svátku není možné čerpat dovolenou ani za ni vyplácet náhradu! Je to naprostý nesmysl.

 
Od: ron*
Datum: 13.07.12 15:54
 

Dobrý den.

Zaměstnavatel nepostupuje správně. Za každý svátek, který připadne na vaši plánovanou směnu, a vy z důvodu tohoto svátku

nemůžete pracovat, náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Zaměstnavatel je povinen Vám tuto náhradu mzdy proplatit.

V případě, že svátek připadne na den, kdy nemáte plánovanou směnu (den pracovního klidu, nepravidelné rozvržení pracovní doby), náhrada nenáleží.

V žádném případě nelze místo náhrady mzdy za svátek nařizovat zaměstnanci čerpání řádné dovolené.

 
Datum: 13.07.12 16:22
 
avatar

Pracovní dobu a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel.

Při práci v režimu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou je zaměstnavatel povinen vypracovat rozvrh pracovních směn a seznámit s ním zaměstnance minimálně 14 dnů předem, pokud se se zaměstnanci nedohodl na jiném termínu.

- Odpadne-li zaměstnanci naplánovaná pracovní směna kvůli státnímu svátku (= rozhodne-li zaměstnavatel, že se v den státního svátku nebude pracovat), náleží zaměstnancům náhrada mzdy za svátek.

- Na základě čeho zaměstnanci čerpají dovolenou v den státního svátku?

Obecně: Obvykle zaměstnanci písemně požádají zaměstnavatele o poskytnutí dovolené (vyplní žádanku o dovolenou) a dovolenou mohou čerpat teprve po písemném schválení od zaměstnavatele.

- Podle mne zaměstnavatel porušuje zákoník práce. Je-li ve firmě odborová organizace (ve větších firmách bývají), doporučila bych začít problém řeit s ní, protože je šance se rychleji dobrat nějakého výsledku.

Není-li u tohoto zaměstnavatele odborová organizace, je možné se obrátit na odborovou organizaci v některé firmě v okolí, ev. mohou zaměstnanci využít některou z krajských právních odborářských poraden, které v době krize pomáhají všem zaměstnancům (tedy i těm, kteří v odborech nejsou).

- Odkazy na odbory:

Odborová poradní infolinka: Tel.: 840 888 233

Odbory online, právní poradna online: http://www.odbory-online.cz/p…oradna/pravni-poradna-on-line

Odbory online, právní poradna online, právní ochrana zaměstnance: http://www.odbory-online.cz/p…na/pravni-ochrana-zamestnance

Kontakty a úřední hodiny Regionálních poradenských center pro zaměstnance: http://www.cmkos.cz/odbory-v-…adny/kontakty-a-uredni-hodiny

- Ke stažení (PDF):

Seznam regionálních odborových poraden (464 kB): http://www.cmkos.cz/data/articles/down_1255.pdf

Zásady činnosti regionálních poradenských center (369 kB): http://www.cmkos.cz/data/articles/down_828.pdf

doplněno 13.07.12 17:02:

Dále by bylo dobré se obrátit na oblastní inspektorát práce, který může zaměstnavateli nařídit nápravu a uložit pokutu.

Zaměstnanci inspektorátu jsou povinni zachovávat mlčenlivost, ale pokud by zaměstnanci přesto měli obavy, mohou podnět zaslat inspektorátu i anonymně. (Anonymní podání má podle mne jenom jednu nevýhodu - nelze si vyžádat zprávu o výsledku kontroly.)

Státní úřad inspekce práce: http://www.suip.cz/

Poznámka: Na webu SÚIP najdete i elektronický kontakt. Nemám ale zkušenost s elektronickým podáním podnětu. Myslím, že je lépe se na SÚIP obrátit osobně nebo prostřednictvím pošty.

 
Od: vsimavy
Datum: 13.07.12 20:09
 

Mě se to zdá také nějaké divné. Třeba tu firmu moc neznáte a kamáradi jen tak plácají do větru.

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.