Rodiče mě vyhodili z domu vs studium

Od: Datum: 13.07.12 13:48 odpovědí: 10 změna: 20.09.12 19:51

Dobrý den, jsem 19letá studentka SŠ (od září ve 3. ročníku), rodiče mě vyhodili z domu a teď přespávám u kamarádky. Chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na nějaké příspěvky nebo něco (na bydlení, školu atak.). Prosím poraďte, kdyžtak i kde si mám zajít a o co žádat. V téhle situaci jsem poprvé a vůbec nevím , co mám dělat, kde si mám jít něco vyřídit atak. Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.07.12 13:51
avatar

Dobrý den. Katerino, zajděte si na sociálku. Oni Vám pomohou sepsat návrh na výživné. Máte určitě právo na výživné od rodičů a to jim bude soudně vyměřeno dle Vašich potřeb a jejich příjmů.

doplněno 13.07.12 13:54:

Jde to s rodiči domluvit i mimosoudní cestou, ale s tím Vám též musí pomoci sociálka. Zákon ukládá, že rodiče mají k dětem vyživovací povinnost, dokud nejsou schopny sami se živit, dokud studují a soustavně se připravují na budoucí povolání.

doplněno 13.07.12 14:13:

Jinak Vám nikdo nic nedá, protože jak píši - máte nárok na výživné od rodičů.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 13.07.12 15:10

Mnoo, o nároku v jejím věku bych polemizoval. Je již zletilá. A pak jsou tu dobré mravy. Nevíme co a jak u nich doma je. A pak jí to staří rodičové vrátí ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 13.07.12 14:15

Pokud žačko Kateřino studujete, tak mají rodiče vůči vám povinnosti. Ale... budete se i soudit? Nebylo by lepší se i nějak živit a od rodičů, když jsou takoví, se odpoutat? Vztahy jsou stejně v háji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 13.07.12 14:34
avatar

Tak nevím,ale v 19-ti letech má dcera už měla po maturitě a slušně vydělávala.Pokud jste učení s prominutím trochu ,,flákala,,opakovala ročníky nebo přecházela z jedné do druhé školy,protože vás ta první nebavila,tak se rodičům ani nedivím.Rodiče jen tak své dítě,natož dceru z domu navyhodí,měla by jste vyložit,, karty na stůl..proč k tomu vlastně došlo.Každá akce má svou reakci! - Aneb,,pohár trpělivosti někdy přeteče,,i trpělivým rodičům.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: cockpunk*
Datum: 13.07.12 14:41

Nemyslíte že tazatelka potřebovala poradit s něčím jiným než s názorem proč ji vyhodily? Vztahy ostatních můžou být někdy tak komplikované, že ten kdo to nezažil do toho prostě nevidí tak bych to raději neřešil.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ruze®
Datum: 13.07.12 14:58
avatar

Omlouvám se,asi máte pravdu,jen mě občas štve,že ta druhá strana,na kterou se háže to pomyslné,,bahno,,se nemůže bránit.Jo,ale na sociálce to řešit s ní budou a tam stejně bude muset vysvětlovat proč,přizvou si i její rodiče a budou to řešit se všemi zůčastněnými.Rozhodně to nefunguje tak,že přijde,že ji rodiče vyhodili a hned dostane nějaké peněžní dávky.Známá na sociálce dělá,tak trochu o těch případech slyším.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.12 14:43

To Kapkanaděje: Ještě by mohla mít nárok na dětské přídavky (se vyplácejí po nabytí zletilosti přímo "dítěti"):)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: magdalena12
Datum: 13.07.12 18:00

Ahoj,za sve praxe vim,ze podle zakona-maji rodice povinost se o dite finance starat do te doby okud neni schopno se samo zivit.Dale do veku 26 let pokud studuje se podilet na jeho vydajich.Jestli jste studiu ukoncila jiz nestudujete prihlaste se na socialni urad a pracovni urad a zaroven a TO hlavne zadejte o vyzivne,protoze nemate zrejme nic odpracovano.Vyzivne lze urcit soudem,az do vyse 20-25% z primu rodicu bez ohledu na jejich vydaje /pujcky,hypoteky atd...ty procenta vam nalezi.Zlomte vaz

Ohodnoceno: 0x
 
Od: verus*
Datum: 20.09.12 17:08

Chci jen podotknout, že přihlásit se v tomto případě na úřad práce není šťastné rozhodnutí. Pokud je totiž člověk zaregistrován na úřadu práce, vyživovací povinnost rodičů zaniká.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tom5
Datum: 20.09.12 19:51

Protože neznám situaci, těžko říct. Ale pokud jstudješ a neprodlužuješ studium úmzslně víc než je ydrávo (přerušení na pár let, několikrát ynova a pod.), tak rodiče mají vyživovací povinnost, až 25% y platu to může být, yáleží na situaci, příjmech, výdajích a tak. A pokud soud vzhraješ, tak máš nárok na výživné ypět odedne podání žaloby. Jestli máš u rodičů trvalé bzdliště, také tě nemůžou jen tak vyhodit, také lye řešit soudem ale lepší v daném případě je najít si podnájem studentů (za 2k, v Praze za 3k), další výdaje můžou být do 2k, když neutrácíš zbytečně. Do 26 let by jsi měla mít nárok na přádavky a pod.

Dost těžko posuzovat, když není známa příčina. Rodina, to je často problém, těžko říct odkud je první impulz. Jestli v tom není nějaká závislost (ze strany rodičů nebo tvojí), nebo něco úplně jiného. Každopádně jsi plnoletá a nemůžou tě do čehokoliv nutit. Právo na studium máš.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.