Odhad ceny domu vs dědické řízení

Od: Datum: 22.01.13 13:52 odpovědí: 9 změna: 22.01.13 19:30

Dobrý den, jak probíhá ocenění rodinného domu pro účely dědického řízení? Přijde k nám znalec a osobně prohlídne domek a určí cenu? Známý si nechal udělat odhad u realitní kanceláře, která odhadla cenu a přitom se u něho vůbec neukázali... Jak to tedy je?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 22.01.13 13:54

To je divný, jak stanoví cenu, když to neviděj? To bych spíš typoval na nějaký podfuk. Nám přišel odhadce, se sešitem a tužkou prošmejdil každý kout domu i zahrady, ptal se, co je jak starý, sem tam něco oměřil. Stáří pak v posudku určoval dle různých oprav a dostaveb průměrem. Počítal i kolik máme na zahradě angreštů, růží, jabloní. Prostě každou krávovinku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr685
Datum: 22.01.13 14:00

Mě to také přijde divné... Osobně jim předal papíry z katastru, zeptali se ho na pár věcí ohledně domu, řekli mu ať za hoďku přijde a dostal to hotové...

Od: ivik®
Datum: 22.01.13 14:06
avatar

Dobrý den, právě před vánocema jsme toto v rodině řešili: takže až vám přijde předvolání k dědickému řízení od notáře(přijde automaticky, nemusíte se o to starat), tak vám dá seznam odhadců ve vašem okolí a vy si podle svého výběru nějakého zkontaktujete, domluvíte se a on vám za vaší přítomnosti v domě odhad provede, předá ho notáři k dalšímu jednání.Nám to trvalo cca 1-2 měsíce, než to opět bylo u noráře k dalším krokům..Odhadci jsme platili cca 3 tis.Kč, je to různé.

doplněno 22.01.13 14:36:

V případě pochybností o výši odhadu se můžete odvolat a nechat si ho udělat znovu, ale soudní odhadce, to si myslím, že by s nějakou levárnou pohořel a byl by opatrný, aby mu nevzali oprávnění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 22.01.13 14:23

Odhad realitky se klidně může od skutečnosti lišit - o libovolnou částku, realitka není vázána žádnými pravidly a její odhad nemá právní váhu... Takto odhadnout cenu může i Pepa Vocásek při pohledu do šestého půllitru...

U odhadce (soudního) je to jinak - je vázán zákony a z jeho odhadu vychází úřady (např. FÚ při stanovení daní), ten si vymýšlet nesmí (tedy - neměl by :-D )...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 22.01.13 14:29

A vy víte, jak se mezi sebou dohodli na odhadní ceně? Znalci se také tlačí, aby odhad byl co nejnižší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr685
Datum: 22.01.13 14:35

Nijak se nedomlouvali. Dostal dopis, že se má dostavit k jednání o dědickém řízení a tam mu bylo řečeno, že si bude muset udělat odhad domu a ještě nějakých pozemků a byla mu doporučena jedna realitní kancelář. Tam zašel, dodal jim vytisklé listy vlastnictví (oni si to tam i snad sami našli), řekl jim pár věcí o domu (stáří, počet místností, ...) a oni mu řekli, ať se pro vyhotovené odhady vrátí asi za hodinku. Pak přišel, dostal odhady, zaplatil a šel :). Žádné domlouvání o ceně neprobíhalo.

Od: notarskesluzbycz
Datum: 22.01.13 15:52

Pro účely dědického řízení zákon nepředepisuje vyhotovení znaleckého posudku o ceně nemovitosti. Vychází se z ceny obvyklé a tuto cenu může zjistit i realitní kancelář porovnáním s nabídkami v lokalitě. Většinou za to RK požaduje jen pár stovek. Stanovení hodnoty domu má vliv na výpočet odměny notáře jako soudního komisaře, ale i pro dědice je tato cena důležitá, pokud by zděděnou nemovitost prodali a nevztahovalo se na ně osvobození od daně z příjmů. Praxe notářů ale není jednotná a notář může vyžadovat znalecký posudek. Učiní tak zejména tehdy, pokud Vámi předložený cenový odhad je nesmyslně nízký.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.13 15:57
avatar

Ano je to tak notarskesluzby, notář u nás sám napsal ceny nemovitostí a movitých věcí, dědicové se k cenám vyjádřili a žádné odhady se na nic nedělaly.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.01.13 19:30
avatar

Dnes je to normální, u nás to také takto proběhlo, odhadkyně jen obešla dům a udělala odhad dle Googlu. Ani jsme o tom nevěděli, že u nás byla. Na Googlu si vyhledá vše potřebné.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.