Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, jak probíhá ocenění rodinného domu pro účely dědického řízení? Přijde k nám znalec a osobně prohlídne domek a určí cenu? Známý si nechal udělat odhad u realitní kanceláře, která odhadla cenu a přitom se u něho vůbec neukázali... Jak to tedy je?
To je divný, jak stanoví cenu, když to neviděj? To bych spíš typoval na nějaký podfuk. Nám přišel odhadce, se sešitem a tužkou prošmejdil každý kout domu i zahrady, ptal se, co je jak starý, sem tam něco oměřil. Stáří pak v posudku určoval dle různých oprav a dostaveb průměrem. Počítal i kolik máme na zahradě angreštů, růží, jabloní. Prostě každou krávovinku.
Dobrý den, právě před vánocema jsme toto v rodině řešili: takže až vám přijde předvolání k dědickému řízení od notáře(přijde automaticky, nemusíte se o to starat), tak vám dá seznam odhadců ve vašem okolí a vy si podle svého výběru nějakého zkontaktujete, domluvíte se a on vám za vaší přítomnosti v domě odhad provede, předá ho notáři k dalšímu jednání.Nám to trvalo cca 1-2 měsíce, než to opět bylo u noráře k dalším krokům..Odhadci jsme platili cca 3 tis.Kč, je to různé.
doplněno 22.01.13 14:36:V případě pochybností o výši odhadu se můžete odvolat a nechat si ho udělat znovu, ale soudní odhadce, to si myslím, že by s nějakou levárnou pohořel a byl by opatrný, aby mu nevzali oprávnění.
Odhad realitky se klidně může od skutečnosti lišit - o libovolnou částku, realitka není vázána žádnými pravidly a její odhad nemá právní váhu... Takto odhadnout cenu může i Pepa Vocásek při pohledu do šestého půllitru...
U odhadce (soudního) je to jinak - je vázán zákony a z jeho odhadu vychází úřady (např. FÚ při stanovení daní), ten si vymýšlet nesmí (tedy - neměl by )...
A vy víte, jak se mezi sebou dohodli na odhadní ceně? Znalci se také tlačí, aby odhad byl co nejnižší.
Nijak se nedomlouvali. Dostal dopis, že se má dostavit k jednání o dědickém řízení a tam mu bylo řečeno, že si bude muset udělat odhad domu a ještě nějakých pozemků a byla mu doporučena jedna realitní kancelář. Tam zašel, dodal jim vytisklé listy vlastnictví (oni si to tam i snad sami našli), řekl jim pár věcí o domu (stáří, počet místností, ...) a oni mu řekli, ať se pro vyhotovené odhady vrátí asi za hodinku. Pak přišel, dostal odhady, zaplatil a šel . Žádné domlouvání o ceně neprobíhalo.
Pro účely dědického řízení zákon nepředepisuje vyhotovení znaleckého posudku o ceně nemovitosti. Vychází se z ceny obvyklé a tuto cenu může zjistit i realitní kancelář porovnáním s nabídkami v lokalitě. Většinou za to RK požaduje jen pár stovek. Stanovení hodnoty domu má vliv na výpočet odměny notáře jako soudního komisaře, ale i pro dědice je tato cena důležitá, pokud by zděděnou nemovitost prodali a nevztahovalo se na ně osvobození od daně z příjmů. Praxe notářů ale není jednotná a notář může vyžadovat znalecký posudek. Učiní tak zejména tehdy, pokud Vámi předložený cenový odhad je nesmyslně nízký.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.