Domácí násilí - jak se bránit?

Od: Datum: 07.07.12 18:26 odpovědí: 8 změna: 07.07.12 20:05

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně rodinné situace.
Bydlím s rodiči (studentka) a matku již přes 9 let přesvědčuji o rozvodu, ta nechce, dokud se my, její děti neodstěhujeme, protože nás nechce tahat po soudech. Ráda bych jí se situací nějak pomohla, protože se na to už nemohu koukat, ale netuším jak.
Otec je alkoholik, zřejmě psychicky nevyrovnaný. Na alkoholismus se léčila i jeho sestra.
Bohužel již mnoho let u nás probíhá domácí násilí, doteď mám hrůzné zážitky z dětství, jak mi otec mlátil s hlavou o zeď a jednou téměř uškrtil (dodnes si říkám, proč mne máma bránila a povedlo se jí mne vytrhnout, měla by dnes klid, on by byl zavřený).
Je to nějaký ten rok, co jsme našly odvahu a zavolaly na policii. Otec má již dva záznamy, ovšem už nám mnohokrát řekli, že pokud to není nic vážného, tak zasahovat nebudou.
Otec již po záznamech není tak agresivní, na mě už dlouho ruku nevztáhl, zato nás (klidně i o půlnoci vzbudí) neustále pronásleduje a vyčítá nám, jak jsme ho nahlásily neprávem, že jsme zbily my jeho (pral se v opilosti s policií) apod. Ovšem téměř denně na mámu vztáhne ruku k facce nebo ji kopne. Zkoušely jsme několikrát promluvit si s jeho matkou (mou babičkou), ať mu něco poví, ta s ním mluvila a skončilo to u toho, že otec tvrdil, že máma si to udělala sama, podruhé jí omylem zakopl o nohu, potřetí, že on nic, že to byl syn. Co den, to nějaká výmluva.
Poslední dobou mámě začíná denně vyhrožovat smrtí - že ji utopí, uškrtí, že se nedožije rána. Máma s tím nic nedělá, ale z tohoto už jsem vážně vyděšená. Poslední dobou otec provádí či říká (i bez vlivu alkoholu) z ničeho nic různé nepěkné věci a zdá se mi být opravdu psychicky narušený.
Snad jsem situaci osvětlila.
Moje otázka zní - dá se to přes někoho řešit, aby mu byla nařízena alkoholická či psychiatrická léčba? (podle něj jsme blázni my, on se léčit nepotřebuje)

Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.07.12 18:39
avatar

Dobrý den. Velmi oceňuji to, že máte obavy o matku a chcete jí v nelehké situaci pomoci a podpořit ji. Zkuste se obrátit na SOS linka ROSA. na těchto stránkách www.stopnasili.cz/zeny/co-je-domaci-nasili.html najdete potřebné info i kontakty. Určitě Vám poví, jak v situaci nejlépe postupovat. Moc držím palce a přeji hodně sil.

doplněno 07.07.12 18:52:

Není zač.

Ohodnoceno: 7x
 
Od: anonymka06*
Datum: 07.07.12 18:42

Velmi děkuji, zkusím se na ně obrátit.

Od: pu®
Datum: 07.07.12 18:43

Jak to tak čtu, volala bych na Vašem místě Bílý kruh bezpečí:

http://www.bkb.cz/pomoc-obete…ka-nonstop-telefonicka-pomoc/

Tam by Vám měli poradit, jak se v dané situaci zachovat, na koho se dále obrátit, jak věc řešit. Osobně - pokud máte jenom trochu možnost, odejděte. Odejděte ideálně i s maminkou - nemáte chatu? Maminčiny rodiče? Pokud maminka chtít nebude (toho bych se trochu bála), odejděte i vy - je možné, že pak katarze (jkési vyhrocení, následně i "pročištění") situace přijde dřív, maminka konečně prohlédne a rozvede se. Chtělo by to, aby byl otec vykázán na týden z domova (ačkoliv by se asi nepolepšil, jsem v tomhle skeptik, ale třeba přece...), jenže to by musel prokazatelně někomu z vás ublížit, a to Vám samozřejmě nepřeji. Zkuste ten BKB, budu držet pěsti, a pokud se dostanete k počítači, dejte vědět, jak se to vyvíjí. *mala*

doplněno 07.07.12 18:44:

Díky kapce naděje za rychlejší odezvu a asi i lepší kontakt - když jsem odepisovala, ještě zde žádná odpověď nebyla...

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 07.07.12 18:46
avatar

Dobrý den,

jste v prekérní situaci a měli byste z ní jít ven, řešil by to rozvod, ale když vaše matka nechce, je to divné. Protialkoholová léčba mu bude nařízena, až někomu z vás ublíží více nebo udělá nějaký průšvih, což je hnus! Budete-li s ním sdílet domácnost kupte si pepřový sprej a když bude mít útočnou náladu, zaútočí, tak sprej použijte, s legislativou by neměl být problém, když by to šlo do přestupku řeknete, že jste jej použila v sebeobraně.

Snažte se matku přemluvit, ať od něj odejde k soudu půjdete maximálně jednou, a taky (jako dítě) tam jít nemusíte, když nebudete předvolána jako svědek.

Hodně štěstí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 07.07.12 19:40
avatar

Houmy, myslím, že tazatelka již není dítě...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.12 19:35
avatar

Nemám to jít vyřídit já?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: socialnipracovnice*
Datum: 07.07.12 19:59

Je dobře, že ve Vás má maminka oporu a že se jí snažíte pomoci situaci vyřešit. Hlavní ale je, aby situaci opravdu chtěla vyřešit ona sama. Jestliže ze strany otce dochází k násilí i nadále, nebojte se opakovaně volat policii. Policie má možnost vykázat násilnou osobu ze společného obydlí na 10 dní a to už je doba, během které se dá něco podniknout. Kromě výše uvedených odkazů se můžete obrátit také na tzv. Intervenční centrum, které pomáhá obětem domácího násilí. V Intervenčních centrech zpravidla pracují i právníci, kteří mohou mamince pomoci se sepsáním trestního oznámení či jiného právního podání k soudu. Intervenční centra působí v každém krajském městě - jejich seznam najdete zde: http://www.domacinasili.cz/in…er-cr-kontakty-pro-verejnost/. Držím Vám i mamince pěsti, ať vše zvládnete.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: anonymka06*
Datum: 07.07.12 20:05

Velmi si vážím všech odpovědí.

Děkuji všem.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.