Výpověď bez čerpání výpovědní lhůty

Od: Datum: 04.07.12 19:26 odpovědí: 4 změna: 05.07.12 02:12

Dobrý den, chci se zeptat, jak postupovat, když kamarád dostal výpověď z práce ke dni 30.6. a dle mě mu běží od 1.7. dvouměsíční výpovědní lhůta. Nicméně prý ta firma ke dni 30 .6. skončila. Tak jak má dál postupovat? Dle mě na úřad práce nemůže, když běží ta výpovědní lhůta, ale do práce od toho 1.7. nechodí, protože mu řekli, že chodit nemá. Navíc byl kamarád ve zkušební době, takže si myslím, že mu měli zrušit pracovní poměr ve zkušební době a ne dávat výpověď. Co teď, poradíte? Předem děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.07.12 19:48
avatar

Ať už tak nebo tak, rozhodně by měl okamžitě uhánět na úřad práce. Tam už si to s ním vyřídí :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 04.07.12 19:50

Dobrý den.

Pokud byl kamarád ve zkušební době, určitě došlo ke skončení pracovního poměru během zkušební doby. Během zkušební doby lze pracovní poměr skončit kdykoliv a bez udání důvodů ze strany zaměstnavatele i zaměstnance. Určitě sepsali písemnou dohodu o skončení k 30.6.(dle vás mylně výpověď).

Žádná výpovědní doba mu tedy neběží. Kamarád by se měl jít zaevidovat na Úřad práce. Stejně tak by měl oznámit své zdravotní pojišťovně evidenci na Úřadu práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.07.12 20:18
avatar

Dobrý den. Ve zkušební době se neukončuje pracovní poměr výpovědí, ani žádnou dohodou, ale zrušením pracovního poměru ve zkušební době, jak tazatel správně říká. Bez udání důvodu a může člověk skončit ze dne na den. Žádná lhůta tedy neběží. Na ÚP se klidně kamarád tedy přihlásit může a měl by to udělat do osmi dnů od skončení pracovního poměru, aby za něj úřad hradil zdravotní pojištění.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.12 02:12
avatar

Četl jste tu "výpověď"?

Podle mne zaměstnavatel písemně zrušil pracovní poměr ve zkušební době (zrušení musí být písemné a nejde o výpověď). ZP sice doporučule lhůtu alespoň 3 dny předem, ale není to povinná lhůta - jde o slušnost, nikoliv o povinnost oznámit zrušení předem.

Pokud by šlo o výpověď, běžela od 1. 7. výpovědní lhůta a zaměstnavatel by byl povinen zaměstnanci přidělovat sjednaný druh práce. Nemá-li pro něj takovou práci, jde o překážku na straně zaměstnavatele, za niž zaměstnanci náleží náhrada mzdy.

- Ať kamarád zajde se zmíněnou písemností na úřad práce, tam mu řeknou, zda jde o zrušení nebo o výpověď, případně se může rovnou zaregistrovat. Určitě nedoporučuji dva měsíce čekat, aby kamarádovi nevznikl dluh na zdravotním pojištění.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.