Změna výživného v souvislosti se sňatkem

Od: Datum: 04.07.12 14:31 odpovědí: 3 změna: 04.07.12 15:56

Synova exmanželka byla dosud vedena jako samoživitelka,nyní se hodlá provdat.Může to nějak ovlivnit (negativně i pozitivně) výši alimentů?Při té příležitosti chce matka požádat o změnu jména na jméno po novém partnerovi.Má na to právní nárok?

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: uskaŽ
Datum: 04.07.12 14:50

Právní nárok na změnu příjmení není. Se změnou příjmení dětí by musel vᚠsyn souhlasit. Pokud by se tohle dostalo k soudu a prokázalo se, že vás syn se s dětmi stýká, věnuje se jim, tak žádný soud změnu příjmení nepovolí.

A tak či tak, na výši výživného změna příjmení nemá vliv. Po provdání jeho ex si může syn zažádat o snížení alimentů a s největší pravděpodobností mu bude vyhověno nebo matka již nebude samoživitelka, ale k jejím příjmům se připočte i příjem manžela (pokud zase on nemá třeba vyživovací povinnost na 5 dětí.) Ale za pokus by to stálo.

doplněno 04.07.12 16:47:

ivzez - i když se vám to nezdá, je to tak. Matce samoživitelce se sníží náklady na bydlení na polovinu nebo se předpokládá, že její nový manžel bude na bydlení přispívat. Není jisté, zda soud alimenty sníží, protože děti rostou a náklady se zvyšují, ale za pokus to stoji.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 04.07.12 15:53

To se mi moc nezdá. Snížení (případně úplné odebrání) alimentů by podle mne přicházelo v úvahu pouze v případě, že by šlo o výživné na rozvedenou manželku.

Vyživovací povinnost otce vůči dítěti/dětem trvá i v případě, že se matka znovu provdá.

Společné posuzování příjmů manželů by přicházelo v úvahu pro účel dávek státní sociální pomoci nebo dávek v hmotné nouzi (nikoliv ve vztahu k vyživovací povinnosti biologického otce). Dotkne se pravděpodobně i přídavků na děti.

doplněno 05.07.12 00:27:

Pro @uska : Při podání žádosti o změnu příjmení dítěte/dětí soud přihlíží k zájmům dítěte. Žádný nárok na tuto změnu není a ani v případě, že by soud změnu povolil, to neznamená, že by synovi nebyl nadále povinen na výživu přispívat.

Spíše mne překvapuje, že chce matka situaci řešit tímto způsobem (žádostí o změnu příjmení). Jednodušší přece je zvolit jako společné příjmení po sňatku příjmení dětí (potom není třeba o nic žádat a všichni členové rodiny mají stejné příjmení).

doplněno 05.07.12 00:37:

Omlouvám se za překlepy a za chyby (původně jsem chtěla použít jinou formulaci a přehlédla jsem, že jsem neopravila všechna slova).

Mělo být: pravděpodobně ... to neznamená, že by syn nebyl nadále povinen na výživu přispívat.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 04.07.12 15:56

Draiv, co se výživného týče, to se nedá brát podle momentálního stavu matky. Vychází se z potřeb dítěte a příjmu rodiče, který výživné platí. Dítě má právo na stejnou životní úroveň, jako jeho rodiče. Když se matka dítěte znovu provdá a např. si zažádá o zvýšení výživného, přihlíží se v první řadě na to, jak se změnily nároky a potřeby dítěte, zda je tedy požadavek oprávněný. Pokud by si však otec dítěte naopak zažádal o snížení, z důvodu, že se matka dítěte provdala a zlepšila se její fin. situace, pak soud také vyhovět nemusí. Oba rodiče se podílí na výživném a pokud je dítě v péči matky, pro snížení výživného musí být závažný důvod, aby na to soud přistoupil. Mnohdy nesníží výživné ani otcům, kteří jsou bez práce a vedeni na ÚP. Pokud jsou práce schopni, pak soud výši výživného ponechá a otec se musí postarat...Opravdu se nedá nikdy odhadnout, jak soud rozhodne a čím se bude řídit. Takže uzavření sňatku neznamená negativa, ani pozitiva pro Vašeho syna. Právní nárok na změnu jména u dítěte matka nemá. Otec dítěte by s tím musel souhlasit.

Ohodnoceno: 2x

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.