Podnájem neplatná smlouva?

Od: Datum: 04.07.12 01:00 odpovědí: 15 změna: 09.07.12 13:48

Dobrý den, prosím o radu, pokud možno v nejkratším termínu :) Maminka si pronajala byt, stala se podnájemnicí, ve smlouvě je uvedená trvání podnájmu na dobu určitou,s tímže se o dalších šest měsíců prodluže, ledaže by kterákoliv ze smluvních stran ve lhůtě alespoň 1 měsíc přede dnem plánovaného skončení podnájmu písemně sdělila, že trvá že se podnájem nebude prodlužovat, tak bych chtěla vědět, jestli je tato smlouva platná anebo kvůli lhůtě 3měsíců neplatná. Protože nájemce zvedl po 1měsíci nájemné, neoznámil, že on družstevní byt prodává...atd. našla si maminka levnější byt, ale o ten bylo hodně zájemců, tak na novém bytě chtěli nástup 1.7, maminka 29.6 volala nájemníkovi, jestli by se mohly domluvit na dohodě o ukončení k 1.7 souhlasil, byl ochotný, že doveze i hotové smlouvy a kauci vrátí ihned jak zkontroluje byt, takže jsme během dne vyklidili byt a 1.7 odevzdali klíče, nájemce shledal byt v pořádku, ALE místo dohody napsal VÝPOVĚĎ Z PODNÁJMŮ, kde je uvedeno v měsíční lhůtě, která počne běžet dnem 1.7 a končí 31.7...maminka to důvěřivě podepsala, odevzdala klíče, na kus papíru napsali stavy, žádné písemné potrvrzení o majetku, tak sem letěla za nájemcem, jak to bude s kaucí, že on je ted v tom bytě užívá el+vodu atd. řekl, že výpověď je platná a VRATNOU KAUCI si nechavá za ten byt kde ted maminka není jako za nájem. Začala sem tedy kvůli tomuto sprostému chování jednat, našla sem ve výpovědi několik chyb, které by podle realitky mohly být důvodem neplatnosti a navíc, že prý existuje nějaká 15denní lhůta k odstoupení výpovědi. Prosím o radu, kdyby jeste maminka v tom bytě byla, měla klíče atd a ta kauce se použila na ten byt jako nájemné pochopila bych to, ale ona tam není, k 30.6 vse vyklidila odevzdala a v bytě se zdržoval nájemce, který mi asi pak ze strachu řekl, že je tu jen náhodou na chvilku, přitom sem viděla v tom bytě pověšené prádlo, nebo schálně dělá že tam není. Chci mu donést smlouvu, kde bude nápsána dohoda o skončení nájemní smlouvy k 30.6. ale protože nebude toto chtít pravděpodobně podepsat kvůli kauci, tak jestli bych mohla napadnout podnájemní smlouvu. předem děkuji za radu...Abika


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.07.12 01:09
avatar

S touto záležitostí doporučuji se obrátit na právníka. Samozřejmě se všemi podklady - smlouvou, výpovědí i s potvrezním o složení kauce.

Nesdoporučuji pokoušet se uzavřít dohodu se "zpětným datem". Jakoukoliv dohodu lze platně uzavřít nejdříve ode dne jejího podpisu.

A pozor na záměnu termínů - smlouva a dohoda - jsou dva různé typy písemností (právník by Vám to sepsal správně).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: abika*
Datum: 04.07.12 01:38

Věřím, že právník ano, ale problém jsou Kč na právníka :( nechtěla sem ze zpětným datem, ale jiná varianta se nanabízela, poněvadž by maminka musela jeste zaplatit nájem, aby ta smlouva běžela onen měsíc a platit 2nájmy :( navíc, během jeho slov padlo, že si nájem nechá podle vyúčtování a ve smlouvě je uvedeno na další pohledávky...aby si něco schvalně nenašel a my nejenže bychom jeste zaplatili nájem, aby vrátil kauci, ale i tu by nevratil. Takže jsem chtěla napsat dohodu o výpovědi z podnájmu? že byt byl po tel dohodě k 30.6 vyklizen a 1.7 předány klíče a sepsány stavy, protože když sem nájemci pohrozila neplatností výpovědí, že není uvedeno, že maminka dala klíče, předala byt v pořádku, tak by v případě kdy ona tam je ted stále vedena jako podnájemník se mohlo něco stát, když on ten byt užívá, vyplavit sousedy, něco rozbít, zloději vykrást byt a ona, že nemá nic jen cár papíru a stavech. žádný klíče...atd.

Datum: 04.07.12 11:42
avatar

Omyl!

Je to přesně naopak - nenabízí se jiná možnost, než uzavřít platnou dohodu se skutečným datem jejího uzavření (plus zaplacením za další měsíc). Vše jiné je podvod, což by maminku mohlo vyjít i mnohem dráž než ten jeden nájem navíc.

- K právní poradě: Existují občanské poradny, v nichž se nabízí poradenství zdarma, některé z poraden mají k dispozici i právníka. Jde ale jenom o poradenství, tyto poradny nenabízejí právní zastupování (to už byste se musela obrátit na placenou službu) nebo si prostřednictvím soudu vyžádat bezplatného advokáta (je nutné doložit příjmy a domnívám se, že i majetkové poměry).

doplněno 04.07.12 11:45: Seznam občanských poraden: http://www.obcanskeporadny.cz/component/option,com_poradny/Itemid,8/view,poradny http://potrebujipravnika.cz/podrobne-informace/bezplatna-pravni-pomoc-mimo-rizeni/obcanske-poradny
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.07.12 08:20
avatar

Dobrý den. Abiko, k tomu je nutné vidět zněmí té smlouvy atd. Protože píšete, že není možné zajít za právníkem, pak Vám nezbývá, než to zkusit po svém. Já bych zašla za novým nájemníkem se sepsanou dohodou o skončení nájmní smlouvy a řekla bych mu, pokud se nezachová slušně, napadnete podnájemní smlouvu pro neplatnost. Řekněte, že jste si jí nechala zkontrolovat právníkem a ten Vás ujistil, že je napadnutelná, ale zároveň Vám doporučil jako první krok, nejdříve se pokusit ještě jednou se dohodnout. V případě, že druhá strana nebude nakloněna k jednání, které by vyhovovalo oběma stranám, budete nucena předat věc právnímu zástupci, aby nadále jednal za Vás. Upozorněte ho, že v případě, že se potvrdí Vaše oprávněnost, budete po něm žádat úhradu veškerých vynaložených nákladů, včetně právních služeb, které budete muset hradit, abyste se domohla svých práv. Třeba to zabere a nájemce s Vámi začne jednat slušně. To je jediné, co mne napadlo. Právník by nebyl od věci, ale beru v úvahu, že to pro Vás z fin. hlediska není možné. Tak vyzkoušejte toto.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 04.07.12 08:33

Napřed je třeba si ujasnit pojmy nájem, podnájem, nájemce, podnájemce... s kým to vlastně jednala. Pokud se nedomluvíte, tak nezbude než za právníkem a popř. až soud. Půjdete do toho? Popř. hledat bezplatnou právní poradnu. Podívejte se na OZ a srovnejte. Prodává družstevní byt? Jak žádáte radu o napadení smlouvy, když nikdo neví, co v ní je?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: abika*
Datum: 04.07.12 10:06

Má sepsásou PODNÁJEMNÍ SMLOUVU kde pán je NÁJEMCE a mamka PODNÁJEMCE, vlastníkem bytu je družstvo. Jednala s nájemcem (vše přes RK) Ano prodává družstevní byt-on, :) to napadení skz tu měsíční výpovědní lhůtu, "PODNÁJEMNÍ SMLOUVA SE AUTOMATICKY PRODLUŽUJE VŽDY O DALŠÍ ŠEST MĚSÍCŮ, LEDAŽE BY KTERÁKOLIV ZE SMLUVNÍCH STRAN VE LHŮTĚ ALESPOŇ JEDNOHO MĚSÍCE PŘEDE DNEM PLÁNOVANÉHO SKONČENÍ PODNÁMU PÍSEMNĚ SDĚLILA,ŽE TRVÁ NA TOM, ŽE SE PODNÁJEM DÁLE PRODLUŽOVAT NEBUDE" už jsem prostudovala snad vše co by se dalo, ale i tak mohu tedy napsat DOHODU O VÝPOVĚDI S PODNÁJMU a napsat tam, že byt byl k 30.6 vyklizen a předán i s klíči a podnájemce už byt nevyužívá?

Od: sam*
Datum: 04.07.12 10:14
Tak předně nevíme, do kdy byl ten původní nájem na dobu určitou.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: abika*
Datum: 04.07.12 10:18

od 15.4.2012 do 31.10.2012

Od: sam*
Datum: 04.07.12 10:32
Pak je teda výpovědní lhůta třímesíční. Takže pokud pro byt nemáte na další 3 měsíce využití, nechal bych to být.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: abika*
Datum: 04.07.12 10:45

nerozumím, nechat být? jde mi o navrácení kauce a v případě, že se nedohodnu, chci pohrozit neplatností smlouvy a tím i jakoby žalováním z titulu bezdůvodného obohacení... mohu tedy napsat, že

podnajemnik MAMINKA
A
najemce pan XY
Dohoda o skoncení podnájemní smlouvy
Na základě podnájemní smlouvy ze dne 2.4.2012, která je na dobu určitou a to od 15.4.2012 do 31.10.2012 se výše uvedené osoby ke dni 30.6.2012 dohodli o skončení podnájemní smlouvy. Tato výpověď byla předána panu XY a ten stvrzuje svým podpisem pravdivost výše uvedených údajů a převzetí dohody a bytu.
Ke dni předání 1.7.2012 podnájemce nedluží za nájem. Po prohlídce bytu obě strany konstatují, že na vybavení a zařízení bytu nejsou žádné vady ani jiná poškození nad rámec běžného opotřebení, veškerý soupis vybavení bytu
Byt podnájemník vyklidil ke dni 30.6.2012, dne 1.7.2012 odevzdal klíče v počtu 3, dále klíče od schránky a 2 čipy a nadále byt nevyužívá.
podpis ALE ted nevím, jestli mohu napsat dnesní datum...? budu se muset jeste platit nájem za tento mesic-nebo si to strhne jako z kauce? ikdyz ten byt neužívám

Od: sam*
Datum: 04.07.12 11:21
Napsat to můžete, ale on vám to nemusí podepsat, že. Od toho je to dohoda, ne rozkaz.
Vaše možnosti ukončení nájmu jsou počkat do 31.10. (a nezapomenout měsíc předem sdělit druhé straně, že nechcete v nájmu pokračovat) nebo podat výpověď s tříměsíční výpovědní lhůtou (tzn. ještě musíte zaplatit 3 nájmy, ale ještě 3 měsíce můžete byt užívat).
Vy jste nevědomky udělali kompromis. Zaplatili jste jeden nájem, ale už tam nebydlíte. Z vámi poskytnutých informací nevyplývá, že by podnájemní smlouva měla být neplatná.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.07.12 11:52
avatar

Napíšete-li jiné datum, než dnešní, půjde o podvod.

- Udělaly jste několik chyb:

1. 29. června je podle mého názoru moc pozdě, druhá strana neměla téměř žádnou šanci sehnat jiného podnájemce.

2. Pokud maminka chtěla nájem ukončit k 30. 6., měla klíče předat hned 30. června. Podle mne bude muset zaplatit minimálně za červenec - pokud nebude pronajímatel trvat na dodržení tříměsíční výpovědní lhůty (na což má podle mne právo).

3. Dohodu měla maminka uzavřít před vyklizením bytu a předáním klíčů, aby nemusela platit souběžně nájem za dva byty. doplněno 04.07.12 12:14:

Už výše jsem upozornila na dva různé typy písemností: dohodu a výpověď. Vy jste ve svém textu použila oba termíny, takže si druhá strana může vybrat, zda se s Vámi dohodne, nebo zda to bude považovat za výpověď s tříměsíční výpovědní lhůtou.

- Příklad dohody o skončení podnájmu:

Smluvní strany:

Pan Jméno Příjmení, nar.: ..., bytem: ... a podnajemnik paní Jméno Příjmení, nar.: ..., bytem: ... uzavřely dne 2. dubna 2012 podnájemní smlouvu na dobu od 15. 4. do 31. 10. 2012. Výše uvedené osoby se dne 29. června 2012 dohodly o skončení podnájemní smlouvy ke dni 30. červnu 2012. Paní Jméno Příjmení byt uvolnila dne 30. června 2012 a dne 1. července 2012 vrátila pronajímateli 3ks klíčů od bytu (a domu) a 1 ks klíče od schránky.

Ke dni skončení podnájmu (k 30. červnu 2012) paní Jméno Příjmení nic nedluží na nájmu. Po prohlídce bytu obě strany konstatují, že vybavení ani zařízení bytu nevykazuje žádné vady ani žádná poškození nad rámec běžného opotřebení. Přílohou této dohody je veškerý soupis vybavení bytu. Tyto skutečnosti stvrzuje pan Jméno Příjmení svým podpisem níže. Místo, dnešní datum Nájemce Podnájemce

Ohodnoceno: 0x
 
Od: abika*
Datum: 04.07.12 15:53

Děkuji za rady, jeste bych se chtěla zeptat, ve smlouvě je uvedeno: PODNÁJEMNÍ SMLOUVA SE UZAVÍRÁ NA DOBU URČITOU A TO OD 15.4.2012 DO 31.10.2012 Smluvní strany se dohodly, že pokud k poslednímu dni trvání podnájemní smlouvy nebude mít podnájemcel vůči nájemci žádný dluh na podnájemném, tato podnájemní smlouva se automaticky prodlužuje vždy o dalších šest měsíců, ledaže by kterákoliv ze smluvních stran ve lhůtě alespoň 1 měsíce přede dnem plánovaného skončení podnájmu písemně sdělila, že trvá na tom, že se podnájem dále PRODLUŽOVAT nebude.

a v dalším bodě je: v případě skončení podnájemního vztahu je podnájemce povinen k poslednímu dni trvání podnájmu vyklidit předmět podnájmu a vyklizený jej předat nájemci. pokud podnájemce nevyklidí a nepředá předmět podnájmu ani v dodatečné semidenní lhůtě po skončení podnájmu, souhlasí s tím, aby vyklizení předmětu podnájmu zajistil nájemce na náklady podnájemce.

PRÝ TO ZNAMENÁ, že když mi pán vrátí výpověd z nájmu bytu podnájemcem, tak stačí sepsat protokol o predani a to že byl byt vyklizen k 30.6. a predan tak tím nejsem povinna davat vypoved a tím vyklizením a prevzetím se automaticky ukončil podnájem?

a taky ve výpovedi, kterou ona sesmolila je chybne uveden udaj ...podnájemce X nájemce, Místo, dne 29.6.2012 na základe NÁJEMNÍ smlouvy ze dne 2.4 mám na dobu určitou do 30.9.2012 pronajatý byt. Podnájem uvedeného bytu tímto vypovídám v měsíční lhůtě, která počne běžet dnem 1.7. a končí 31.7.2012. A TO JE SPATNE PRECE? pak překlep v adrese maminky a nakonec chybí ve výpovědi datum PODPISU a asi by tam měla být vetička ze kauce je použita na nájem?

Můžu pozadovat v 15lhůte navrácení chybné výpovedi?

Od: sam*
Datum: 04.07.12 16:49
Vy byste hlavně měla zapomenout nesmysly, co vám poradili odborníci v realitce, znovu si přečíst moji odpověď a zamyslet se nad ní. Na nájemce můžete zkoušet, co chcete. To musíte posoudit sama, co vám zbaští. Každopádně ale vy nejste v právu. V právu je on, takže pokud půjde za právníkem, bude pro vás výsledek asi horší.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: paulkucera
Datum: 09.07.12 13:48

Jedná-li se o podnajemní smlouvu, tak vězte, že Občanský zákoník je v takových případech mnohem méně striktní než u nájemních smlouvách. Zkrátka, ve věci výpovědních lhůt v podnájemním vztahu platí 3 měsíční výpovědní lhůta bez udání důvodu ANEBO to, co je písemně ujednáno (ať smlouva či dohoda - v tomto případě se jedná o totéž). Dále, podnájemní smlouva vždy končí tehdy když končí nájemní smlouva, ať podnájemce chce či nechce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.