Nějaké dobré čtení na prázdniny

Od: Datum: 03.07.12 16:27 odpovědí: 30 změna: 23.07.12 14:24
avatar

Ahoj,

zdravím všechny. Zítra jdu do knihovny a vůbec nevím, co si vybrat. Dočetla jsem knihu Den trifidů, to mě bavilo... Přemýšlím o Noci trifidů, nečetl to někdo, je to stejně dobré? Potřebovala bych pár tipů na zajímavé knihy, v poslední době jsem přečetla: Lolita, Krakatit, Továrna na absolutno. Nejlepší z těchto třech byla jednoznačně Lolita. Krakatit a Továrna na absolutno ze začátku svižný děj, ale musela jsem se nutit dočíst to. Nemám vyhraněný styl, zajímá mě např. scifi, ale musí být dobré, jinak ho zahazuji. Ráda bych také četla nějaké dobré české autory, zkoušela jsem Vieweghovy Báječná léta pod psa a letěli pryč asi po 20 stránkách. Může být i nějaký humoristický román na styl Saturnina. A nejlépe kdyby ty knihy byly i na maturitu. Kniha by měla mít silnou myšlenku, svižný a čtivý děj. Prosím o vaše srdcovky, knihy, které byste četli snad stokrát a pořád by vás neomrzely. Díky moc. Anzionka.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.07.12 16:34
avatar

Zkus třeba Na západní frontě klid, moc hezká knížka z období 1. světové války nebo Petr a Lucie, také moc hezké. Také se mi líbí knížky od Franze Kafky, četl jsem Proměnu a Proces, pro mě jedny z nejlepších knížek, které jsem četl...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.07.12 16:37
avatar

Díky za odpověď, ale já jsem poměrně vybíravá... Na západní frontě klid je pro mě moc zavání válečnou tématikou, kterou já nerada. To samé Petr a Lucie. Proměnu jsem už četla a do Procesu se mi neche, neb Kafka je na mě moc filozofický. Ale i přesto díky za tipy. ;)

Datum: 03.07.12 22:58
avatar

Petr a Lucie je o válce jen minimálně, mě osobně to hodně dojalo :) jestli jste na milostnou tématiku- láska atd. tak si jí určitě přečtěte, války se týká jenom atmosféra v pozadí a pár událostí...aspoň takhle si to pamatuju. Úžasný pro mě byl Pán much- dobrodružný, o partě kluků, co ztroskotá na pustém ostrově, z počátku jak robinsonáda, později už slušnej krvák, my jsme to mohli zařadit do své četby na třeťák, takže k maturitě možná i použitelný...líbil se mi román 1984 od Orwella- taky doporučuju :), a pak Quo Vadis- jenom je to, mírně řečeno, pěkná bichle :), jo a Žert od Kundery je taky fajn

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 19.07.12 23:30

To já zase myslela, že u Pána much umřu. Nějak jsem tu psychologii postav autorovi "nežrala". Ale pro Petra a Lucii jsem. Je to skutečně víc o vztahu, kterému nepřeje doba a podmínky, než o válce jako takové. Podobně jako Sofiina volba, o které jsem už psala níže - válka tam je, je důležitá, ale nejde o žádné boje, ale o to, co dělá s lidmi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 03.07.12 16:39

Noc trifidů je skoro stejně dobrá, jako Den...

Na maturitu nevím, ale pokud se vám líbil Saturnin, zkuste Muž se psem (taky Jirotka), nebo něco od Jerome Klapka Jerome...

Výborné sci-fi od Gerta Prokopa (Copak se nohy kradou? - např.). Nebo To snad nemyslíte vážně, pane Feynmane? (nebo tak nějak), autorem je Feynmen - vpravdě renezanční člověk 20. století...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.07.12 21:52

No to snad nemůžete myslet ani vážně, že je Noc trifidů skoro stejně dobrá. Pro mě to bylo obrovské zklamání. Možná mi nesedl jiný autor, ale dočetl jsem to jen se sebezapřením.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.07.12 09:02
avatar

Noc Trifidů mne zklamala úplně stejně.

Moje srdcová záležitost jsou třeba Čapkovy Povídky z jedné a druhé kapsy.

A z těch novějších třeba Zdeněk Šmíd - Proč bychom se netopili, nepotili, neztratili, neděsili, nezmrazili. Krásně se to čte a ideální na prázdniny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.12 18:03
avatar

Mně se líbily všechny knihy od Remarquea s výjimkou Na západní frontě klid (taky je dobrá, ale ostatní čtu radši).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.12 18:43

Dost dobrá scifi je Cesta krve od Jiřího Kulhánka a další díly Dobrák ...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hroutic
Datum: 03.07.12 19:08

Když Saturnin, tak cokoliv od P. G. Wodehouse, především s Jeevesem. Ale dobré jsou od něj všechny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.12 19:10
avatar

NO, pokud chceš srdcovku, tak všechny díly Řeky bohů:) Sice dvojka byla trošku slabší, ale je to parádní série.Čtu strašně ráda, ale na klasiku moc nejsem, to se přiznám. Čtu hodně detektivky (87. revír), nebo knihy od Garyho Birkena, případně od Thomase Lairda. Ale to jsou v podstatě také detektivky, v případě Birkena z lékařského prostředí.

Poslední dobou mě zaujala tetralogie dračích jezdců, Eragonem počínaje. Teď se prolouskávám posledním dílem:), a chystám se i na sérii Hunger Games.

Jak jsem říkala, na klasiku moc nejsem:D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 03.07.12 19:13

Dobrý den.

Doporučuji Egypťan Sinuhet, nebo A.Sapkowski (fantasy literatura)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.12 19:23
avatar

Tak mě teď napadlo, jestli znáš projekt čtení pomáhá? Vždycky když přečteš nějakou knihu ze seznamu, tak odpovíš na pár otázek a když odpovíš správně, tak získáš 50 Kč, které daruješ na charitu (vždy si vybereš jednoho konkrétního člověka, který zrovna o pomoc žádá) http://www.ctenipomaha.cz/cs/Knihy

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.07.12 19:32
avatar

Jo, znám, jsem tam dokonce zaregistrovaná... :)

Datum: 03.07.12 19:37
avatar

Vzpomněl jsem si zase jednou na Steinbecka. Myslím, že u něj nejde sahnout vedle, ale na prázdniny bych doporučil Pláň Tortilla (česky též Slunce a víno chudých) a(nebo) Na plechárně. No a nezapomenutelný je Tracyho tygr (William Saroyan); o notoricky známém Malém princi se skoro stydím zmiňovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ruze®
Datum: 03.07.12 21:20
avatar

100 lidí,100 chutí,mi se líbily všechny knihy a četla jsem jich asi 20 od dnes již zesnulé spisovatelky Simony Monyové.Psala ze života,srdcem a myslím,že každá žena se v některých knihách od ní opravdu najde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bledy
Datum: 03.07.12 21:26

Ahoj, nyní jsem dočetla My děti ze stanice ZOO. Přišlo mně to velice zajímavé a svým způsobem ponaučné, knížku jsem přečetla na jeden zátah. Doporučuji!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.07.12 06:36
avatar

Souhlasím s Bledy. Kniha My děti ze stanice ZOO je velice poučná pro mladou generaci, odhaluje problém drog v celé své nahotě a je velice čtivá. Stejné téma řeší i kniha: Matka Davida S., narozeného 3. července 1959.

Mám ráda knihy od E. M Remarqua, ale tíživá válečná tématika se příliš neslučuje s letními prázdninovými dny.

Mojí "prázdninovou autorkou" je Betty McDonaldová. Každoročně čtu o prázdninách její Vejce a já a Co život dal a vzal. Některé pasáže už znám slovo od slova, přesto si léto bez těchto knížek nedovedu ani představit. Tahala jsem je i na dovolené do Bulharska a později do Itálie. Na pláži koukali, proč se svíjím smíchy. Češi pochopili.*haha*

Donedávna jsem si mou Betty půjčovala pravidelně v knihovně, nakonec se mi povedlo obě knihy postupně sehnat v antikvariátě, tak je mám doma a mohu je otevřít kdykoli. Jaga.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 23.07.12 14:24
avatar

Ahoj Jago, tak jsem na Tvůj popud dnes navštívila knihovnu a mám Vejce a já a Co život dal a vzal. Pak jsem taky vzala pár knížek od Monyové, ty jsou oddychové a čtou se úplně samy

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: sepi®
Datum: 04.07.12 10:44
avatar

David Wroblewski - Příběh Edgara Sawtella - mě osobně ta kniha dostala:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dery*
Datum: 04.07.12 10:50

Doporucuju Andelskou hru od Zafóna.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.12 17:21
avatar

Jestli čtete sci-fi, tak mně se asi nejvíc líbil Měsíční prach od A.C.Clarka (většina jeho věcí je skvělá, nadchlo mě i Setkání s Rámou) a Piknik u cesty od bratrů Strugackých.

Vynikající je Úžasná Zeměplocha od Terryho Pratchetta, je skoro jedno, kterým dílem začnete, navazuje to velmi volně. Od téhož autora další knížka Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci. No asi všechno, co napsal, je čtivé, chytré a vtipné.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.07.12 21:26
avatar

SYe SciFi doplním Inženýrku (a Fantazy) - Hobit aneb cesta tam a zase zpátky a trilogii Pán Prstenů JRR Tolkien,nebo Stopařův průvodce po Galaxii ;Restaurant na konci vesmíru ;Život,vesmír a vůbec a Sbohen a dík za ryby -Douglas Adams

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.07.12 13:28
avatar

Ano, tohle všechno taky. Pán prstenů mě hned nenapadl, protože vzpomínku na četbu překryl film, ale je pravda, že tato trilogie mi byla vynikajícím společníkem na jedné mimořádně deštivé dovolené v Krkonoších.*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 19.07.12 23:25

Orwell: 1984. Bude se nejspíš hodit i k maturitě, je to srdcovka a myslím, že kniha, kterou by měl přečíst každý. Bude vás bavit, jsem si jistá na 99,99999 %. Od Orwella bych být vámi šla i do knihy Farma zvířat. Krátká, svižná, neotřelá. Taky ji považuji za záákladní vzdělání a je skvělá.

Aldous Huxley: Konec civilizace. Skvělé. Jedno z nejlepších sci-fi, né-li nejlepší, co jsem četla. Zajímavé srovnání s 1984.

A pokud jsi trošku otrlejší, zkus třeba Klub rváčů - Chuck Palahniuk. Nebo jiné jeho starší knihy, třeba Program pro přeživší, Ukolébavka aj.

W. Styron - Sophiina volba. Také se bude hodit k maturitě, ale hlavně k přemýšlení. Příběh silný, až to s tebou bude třískat o zeď. pokud jsi viděla film, klidně ho zapomeň, je to stokrát větší zážitek v knižním originále.

A na Viewegha kašli, taky ho nijak neuznávám ;)

Nebudu se o knihách rozepisovat, kdyžtak si něco najdi, ale myslím, že tyhle nezklamou.

doplněno 19.07.12 23:27:

dej vědět, jestli si vybereš něco, co jsem nabídla - a jak se ti to líbilo/nelíbilo ;)

Jinak se omlouvám za zmatené skákání mezi tykáním a vykáním v příspěvku.

doplněno 19.07.12 23:30:

Ještě mě napadla Modlitba pro (za?) kateřinu Horovitzovou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.12 23:37
avatar

Osobně mohu doporučit Fredericka Forsytha. Ty knížky se čtou úplně samy a mistrné spojení skutečnosti s fikcí. Doporučuju.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.07.12 18:35
avatar

To Jenyk- trochu budu oponovat! Neznám to co jste doporučil,ale mnohdy záleží nejen na originálu,ale také na překladu! To je alespoň můj poznatek-kdysi na léčení-dovolené v BLR se mi dastala do rukou kniha-E.M.Remarque-Traja kamaráti ano slovensky-přečetl jse jedním dechem ale protože když ,mne kniha zaujme,tak jsem si ji po asi 3 měsících zapůjčil v knihovně,samozřejmě česky a nedalo se to číst!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.07.12 10:44
avatar

Ještě se mi vybavil mistr paradoxu a překvapivých vyústění G. K. Chesterton:

Kamarád Čtvrtek (překládaný taky jako Anarchista Čtvrtek), Klub podivných živností, Napoleon z Notting Hillu, Létající hospoda (také Létací hostinec), cokoli s Otcem Brownem (což je katolický kněz a úspěšný řešitel detektivních záhad). Napsal toho mnohem víc, ne vše jsem četl, to, co píši, vysoko hodnotím z vlastní zkušenosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 20.07.12 11:48

Nejlepší čtení je ve Vkladní knížce, ale né v té svoji. Zkuste si ji vypůjčit od Řebíčka či u některého z jeho kámošů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lupita*
Datum: 23.07.12 14:14

ahoj, je toho moc, co je pro mě srdeční záležitost, ale co mě teď tak v rychlosti napadlo a na maturitu by to taky bylo je Gabriel Garcia Marquez - Láska za časů cholery, moc poučné, krásně napsané...Jinak teď jsem dočetla Corinne Hoffman - Bílá Masajka, taky se mi celkem líbila. Zahození Viewegha jen schvaluju :D Z českých mě napadá třeba Ilona Borská, píše poutavě životopisy i jiné -pisy, já od ní četla př. Doktorka z domu trubačů, opravdu hodně zajímavé, o české lékařce v Bagdádu předválečných let minulého století. Kdysi se mi líbil také Páral, zhltla jsem od něj skoro všechno, dnes už bych ho asi taky tak nezbožňovala, každopádně čtivý tedy je, celkem asi nejlepší od něj Milenci a vrazi. Na pousmání a oddech můžu vřele doporučit i Betty Macdonaldovou od ní asi cokoli. A ještě Loukotková mě napadá!Ta je úžasná. jako mladší holka jsem od ní četla třeba Odměnu, Medůzu, moc hezké. Uff, musím končit, snad ti rady k něčemu budou :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.