Nemocenská, PPM

Od: Datum: 03.07.12 12:14 odpovědí: 2 změna: 03.07.12 13:42

Dobrý den,

byl bych vděčen za radu, jak postupovat dále.

Přítelkyně (OSVČ) byla do 12.1.2012 na rodičovské dovolená s prvním potomkem. Měli jsme pouze 2letou variantu. Aby měla možnost dostávat mateřskou při druhém plánovaném potomkovi, celou dobu si hradila ca. 200 Kč měsíčně nemocenské pojištění a s tím tedy i ruku v ruce povinné důchodové pojištění.

Nyní je přítelkyně na rizikovém těhotenství (ca. 2. měsíc) v pracovní neschopnosti od 1.6.2012. Dne 4.6. přinesla potvrzení o pracovní neschopnosti na OSSZ v ČB, kde se dotázala, zda je potřeba nadále hradit platby a bylo ji sděleno, že od 1.6. žádné platby hradit nemá.

Překvapením bylo, že nás OSSZ informovala 28.6. dopisem, že její pojištění zaniklo 30.4, neboť nebyla uhrazena záloha za květen, která byla splatná do 20.6. zpětně, a tudíž nemá nárok na nemocenskou.

Jak máme v tomto případě postupovat vůči OSSZ a její špatné radě?

Jak postupovat, aby přítelkyně neztratila nárok na PPM? Má se nechat znovu 'uschopnit' a na měsíc červen, znovu se přihlásit k nemocenskému pojištění, zaplatit zálohy a poté odejít znovu na neschopenku v rizikovém těhotenství. Je to trochu nepravost, ale v kontextu snad ospravedlnitelná.

Jsme z toho poměrně zoufalí, na zálohách bylo uhrazeno poměrně dost peněz a nyní nemá na nic nárok.

Děkuji za radu.

KU.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.07.12 13:16

Tak já myslím, že OSSZ poradila správně - vaše přítelkyně má od 1.6. neschopenku, díky těhotenství ji bude mít celý měsíc (a déle), takže správně od 1.6. nemocenské platit nemusí. Ovšem vaše přítelkyně zapomněla zaplatit platbu za období od 1.-30.5., kdy ještě neschopenku neměla. Tahle platba je sice splatná do 20.6., nicméně je za předchozí kalendářní měsíc. A od 1.6. se už nemocenské (splatné do 20.7.) neplatí.

Jestli stačí krátkodobě přerušit nemoc nevím. Mám takový mlhavý dojem, že účast na nemocenském pojištění musí trvat alespoň tři měsíce, které bezprostředně předchází dni vzniku nemoci. Což by tady splněno nebylo, protože celý květen a červen paní nebyla nemocensky pojištěná. Ale s tím si fakt nejsem tak úplně jistá.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.07.12 13:42
avatar

Ohledně zániku má @lesi

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.