Obchod s potravinami - chytne se?

Od: Datum: 01.07.12 20:21 odpovědí: 11 změna: 02.07.12 11:24

Dobrý večer,

jsem sice ještě studentka, ale ráda bych si vyslechla Vaše názory. Bydlím na vesnici, kde dosud nebyl leta žádný krám, jezdila zde nepravidelně pojízdná prodejna a teď se bývalého krámu chopilin vjetnamci. Kdyby se našla vesnička, kde tam a ani poblíž není žádný krám, myslíte že by se to chytlo?

Děkuji za odpoveď.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: vsimavy
Datum: 01.07.12 20:40

Samozřejmě, že by se to nechytlo. Důvodů je celá řada, ale např. nejste schopna konkurovat větším obchodníkům cenou, nebudete mít dostatek zákazníků (díky vysoké životní úrovni v každé domácnosti jsou 2 - 3 auta a lidé si nakoupí levněji a kvalitněji při cestě z práce), nikdy nebudete mít pracovní nasazení a schopnosti srovnatelné s Vietnamci v sousední vesnici, atd. Zabývat se tím se zbytečná ztráta času a peněz.

Datum: 01.07.12 20:41

Záleží na skladbě ubyvatelstva, na dostupnosti dalších obchodů (pokud všichni jezdí pracovat někam jinam, tak si tam i nakoupí), jestli je v místě školka (kolem té si nakoupí maminy), jestli vás budou ochotní v takovém místě zavážet, nebo si budete muset všechno vozit sama (podstatně vyšší náklady a problém s časem), jestli tam jsou vhodné prostory, nebo je budete muset nákladně přetvářet; jestli je tam alespoň nějaký turistický ruch; na vaší schopnosti dojednat si s dodavateli výhodné ceny a umět jim hodit na hlavu špatné zboží; na vaší celkové obratnosti, protože schopná osobnost dokáže občas místní motivovat k podpoře vlastního obchůdku - ale to mladé dívky zpravidla ještě neumí, nemají na to ten drive Určitě to zkuste, pokud tu možnost budete mít bez toho, abyste se zadlužila. Možná by bylo zajímavé pro obec nebo obce nebo kraj vás zafinancovat v rámci služeb obyvatelstvu, jsou takové dotované krámky, i když nevím, jestli vznikají i teď, když je krize. A pak také samozřejmě musíte být ochotná pracovat jako ti vietnamci, což znamená od nevidím do nevidím, víkendy včetně. Ovšem pokud to vyjde - je to hezká věc, mít vlastní obchůdek a být centrem místní komunity

Od: hop®
Datum: 01.07.12 20:47

Jednoduše - pokud by to mělo šanci na přežití, tak už by to otevřeli vietnamci. Jsou pracovití, nekoukaj moc na zákonnou pracovní dobu a snaží se vyhovět. Kam se na ně jako čecháčci hrabem...

Ohodnoceno: 2x

Od: myse®
Datum: 02.07.12 10:23

no, Hope, u nás si před rokem otevřeli potraviny také Vietnamci... Zpočátku super... a ted? ke koupi ze základních potravin pouze chleba a rohlíky, nějaká zeleniny, ovoce, 2 regály čínských sušenek, limonád a různých "potřebných věcí" ceny o třetinu vyšší nez v obchodě ve městě a ještě se snažili každého ošidit (markovali jiné ceny než měli značené), neštítili se ani poslat domů dítě s tím, že mu to na nákup nestačí, když mělo přesně napočítané peníze na rohlíky...

Nakonec tam nikdo z místních nakupovat nechodil, jenom dělníci posedávali před obchodem s lahváčem v ruce...

Takže ne každý Vietnamec je pracovitý stejně jako ne každý Čech je líný...

Od: hop®
Datum: 02.07.12 11:24

Samozřejmě, nechci a nebudu házet všechny do jednoho pytle!

Ale ze zkušeností znám, že kde čech obchod zavře protože nevydělává, tak vietnamec obchod opět otevře a vydělá. Nebudu řešit podmínky, za kterých vydělá, ani kolik, ale často takto funguje...

Od: ron*
Datum: 01.07.12 21:21

Dobrý večer.

Souhlasím s předchozími rádci.Jako studentka nemáte ještě dostatečné zkušenosti a znalosti na provoz takové prodejny.

Pokud by na té vesničce byla požadovaná kupní síla, aby se tam byl obchodník schopen uživit, určitě by tam už provozovnu měl.

Od: buss®
Datum: 01.07.12 22:27

Vážená zřejmě žačko... , kdyby v místě byla poptávka, tak už to někdo z domu prodával. Ale většinou takové krachly. Nakupují věci v akcích a pak si přirazí. Proč jít k takovému prodejci, když si to v té akci koupím sám?

Datum: 02.07.12 07:15

Dobrý den, když jsem v roce 1994 "byla odejita" ze školství, přemýšlela jsem, co dál. Měla jsem dobře prořízlou pusu a zkušenosti s řízením, tak jsem vzala místo obchodního zástupce pro potravinářský velkoobchod. Bavilo mě to. Jezdila jsem po městech i vesnicích, dělala objednávky potravin, vyřizovala reklamace či připomínky, vybírala za faktury, odečítala dobropisy. S lidmi jsem vycházela velice dobře, jen mi někdy vadilo, že jen tak vezu přes lesy třeba 200 tisíc. V každé vesnici, i té mrňavé, byl tehdy krámek, leckde i víc a všichni chtěli zboží. Mívala jsem okolo 15-20 obchodů denně, nebyl čas na lelkování, jezdila jsem jako drak. A to jsme byli tři!

Časy se změnily. Když jedu někdy po vesnicích svých bývalých tras, vše je zavřeno. Úplně všechno. I tehdy veliký a krásný obchod u velikého rybníka se spoustami chat a dětskými tábory. Tam se otočilo něco zboží. To bývaly panečku v létě objednávky!

Proč? Malé obchody nemohou konkurovat supermarketům. Ty jsou dneska takřka všude, lidé vezmou jednou týdně auto a dojedou nakoupit do zásoby olej, mouku, cukr, sýry...do města. Pořídí to daleko levněji. Takovou cenu, jako mají v obchoďácích, nikdy nedocílíte. Do toho malého krámku pak chodí jen pro čerstvý chléb a pečivo. A to ty chudáky neuživí. Doba malých vesnických krámků je dnes už dávno pryč.

Dokonce i Vietnamci z nich utíkají. Důkaz: loni o prázdninách jsme o dovolené jeli s vnoučaty do aquaparku. Byla neděle po obědě, chtěli jsme se vyhnout dálnici, proto jsme použili staré silnice i když jsme to tam neznali. Najednou jsem si vzpomněla, že jsem ¨zapomněla vzít mýdla. Zkazilo mi to náladu - kde je seženu? Jeli jsme takovou malou vesničkou v lesích, něco jako z obrázků Josefa Lady. Na návsi krám a otevřené dveře. V neděli odpoledne! U dveří jsem si s údivem všimla otvírací doby. Každý den, včetně soboty a neděle od 7 do 18 hodin, bez polední pauzy. Zezadu vyšla mladá Vietnamka, chovala asi roční děcko. Koupili jsme si nejen mýdla, ale i nanuky a limču na osvěžení.

Je to 10 dní, co mě tam na Pelhřimovsko osud znovu zavál. Vjížděli jsme do té vesničky a já povídám manželovi: Vzpomínáš, tady jsme loni koupili ta mýdla. A v neděli! Zpomalila jsem a zastavila u krámku. Byl zavřený, vystěhovaný, regály plné pavučin. Už i ti pracovití Vietnamci pochopili, že krámek ve vsi opravdu nemá budoucnost. I když tam budou od nevidím do nevidím. *bzum*Jaga.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 02.07.12 09:14

V jedné malé vesnici byl krám kde skoro nic bez objednání nebylo a co bylo stálo skoro jednou tolik jako v supermarketu vzdáleném 12km. Dnes ho mají vietnamci-mají všechno, rohlíky i v neděli pozdě odpoledne, co nemají, skočí vietnamčik do auta a doveze, neumím si představit, že krám na sebe vydělá ale otevřeno je od nevidim do nevidim. Perlička z letošních Vánoc: Máte kapii? co to je?, taková červená paprika sterilovaná. Nemám, nemám ale mam červená řepa jooo červená to moooc dobrý. ´tamánku ty už jsi viděl obložené chlebíčky s červenou řepou? Nevidět, ty zkusit to být určitě moc dobrý. kamarádka se zašklebila a on říká, nebyt dobrý? nevadi napiš papir já dovezu a večer bude. Krám mají dvě místnosti- potraviny + druhá hadry.

Datum: 02.07.12 10:20

Liduš, Vietnamec má krámek s oblečením, stojí tam denně od rána do večera. Přijde k němu paní, lituje ho, že tam tak musí stát a soucitně se ptá: Nemáte křečové žíly?

Odpověď: némá, nemá, ale dovezů, budů, zeptat se zejtra! *smich* Jaga.

Datum: 02.07.12 11:20

Musím přiznat, že moc nechápu argument "kdyby to šlo, tak už by to bylo". S takovou bychom byli ještě v jeskyních a jedli syrové mamuty, protože kdyby se dali opékat, už to přece někdo dělá *smich*

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.