Urna s manželem doma?

Od: Datum: 29.06.12 19:09 odpovědí: 14 změna: 01.07.12 12:02

Dobrý den, před měsícem mi umřel manžel a urnu mám zatím doma. Je mi pořád těžko a stále na to musím myslet. Můžu mít pocit těžkosti z toho že mám urnu doma? Nevím co mám dělat. Poraďte!

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: stribrnak*
Datum: 29.06.12 19:18

proč těžkozti?je to váš kus života a ted ho máte jen u sebe v jiném stavu,nidky na něho nazepomenete,doporučuji pokud jste manžela milovala,a to si myslím,že ano,nechte si dovézt kamen hodně veliký,nechte do něho vyvrtat díru a tam jeho ostatky vsypte a zalepte otvor,bude pro pro vás na zahradě naždy,nemusíte nikam na hřbitov,udělejte mu krásný zákulisí a vzpomínejte na něj v dobrém

S

Od: cusik47
Datum: 29.06.12 19:31

je to nepopsatelný pocit. Nevím jak bych to měla napsat.

Od: viky®
Datum: 29.06.12 19:19

Dobrý den. V dnešní době už není nutné kupovat místo na hřbitově a dávat urnu na hřbitov. Naše sousedka je stará paní, která má velké problémy s nohama, nemůže se nikam dostat a je sama. Na všechno si musí někoho sjednávat. Když jí umřel, asi před 5 lety syn, tak si nechala na zahradě udělat z betonu pomníček, urnu uložila do pomníčku. Kolem pomníčku nasadila malé okrasné stromečky a kytičky, je to krásný koutek zahrádky. Je ráda, že syna má doma v krásném prostředí. I tak je možné se postarat o urnu.

doplněno 29.06.12 19:46:

Chvilku bude trvat, než se dokážete přenést přes ztrátu, kterou jste utrpěla. Dejte všemu čas. Jestli chcete, tak zajděte na hřbitov a podívejte se do urnového hajku, nebo zda máte na hřbitově nějaký hrob, kde by urna mohla se dát. Můžete se jen podívat, nic nezařizovat. Domnívám se, že je toho na vás nyní moc najednou, tolik změn v životě. Nechte si čas na rozmyšlení, co vlastně chcete udělat a jak. Jen můj názor.

Od: cusik47
Datum: 29.06.12 19:32

bohužel bydlíme v bytě a hřbitov tak daleko od nás nemáme.

Od: stribrnak*
Datum: 29.06.12 19:39

tak ho vysypte na místo,které měl rád a kam budete chodit nebo jste spolu chodili,třeba do lesa,jen příklad,najdi si místo,kde nám bylo nejlíp

Od: hankauk*
Datum: 29.06.12 19:42

Upřímnou soustrast.*mala* Dokážu si představit, že to pro vás není jednoduché. Těžko vám určitě bude ještě nějakou dobu, než si zvyknete a posunete se v životě dopředu. Já jsem toho názoru, že "popel popelu, prach prachu". Rodiče měli takhle doma dvě urny. Babička si totiž nechala urnu s dědou doma a když pak umřela i ona, najednou jsme měli urny dvě. Myslím si, že mrtví takhle po smrti nemají pokoj. Mně se často zdávalo právě o prarodičích, a že se hádají. Maminka taky nebyla ráda, že jsou urny doma. Táta se k ničemu moc nemohl rozhoupat, tak jsem zavolala do pohřebního ústavu a přeptala se na možnost vsypání popela na vsypové loučce. Není to o tom, že by člověk nechtěl mít práci z hrobem, ale na své blízké může člověk vzpomínat i doma a zapálit jim svíčku. Na výročí se jezdí na loučku s kytičkou.

Druhá babička - letos jí bude 91 - má urnu s dědou taky doma. Nechodí, takže dojít na hřbitov by pro ni nebylo. Co bude, až nebude, nikdo neví. V rodině se o tom zatím nemluvilo. Ovšem dokážu si živě představit, že nastanou "boje", až jedni řeknou, že hrob chtějí a druzí že ne. Vůbec se na to netěším, jen se modlím, ať se všichni nějak rozumně dohodnou. *andel*

Ať je to, jak chce, zařiďte se podle toho, jak to cítíte vy sama. Nenechte se ovlivňvovat okolím. To to musí pouze přijmout jako vaše rozhodnutí.

Přeji vám hodně síl do nadcházejících dní a uvidíte, že bude líp. *slunce*

Datum: 29.06.12 19:43

Dobrý den,

víte, těžko se v takových situacích radí, každý si neseme svou vlastní bolest a jen těžko vnímáme tu cizí.

Ale ptáte-li se, jestli můžete mít pocit těžkosti z toho, že máte urnu stále doma, tak je to skutečně možné.

Je takříkajíc tradiční, že ostatky blízkého zemřelého by měly být uloženy na odpovídající místo. Z psychologického hlediska to může být i moment, kdy se s manželem dokážete definitivně rozloučit. Každodenní pohled na urnu, kdesi možná na skříni, je někdy pro pozůstalé svazující a odzbrojující.

Doporučuji se v nejbližší době odhodlat a urnu manžela uložit na hřbitov.

doplněno 29.06.12 19:46:

jinak souhlasím s @hankauk

člověk může na své blízké vzpomenout i jinak a kdykoliv. Pokud je Vám hřbitov cizí, lze dnes s popelem naložit i jinak. Třeba příjdete na to, co by si asi manžel přál.

Datum: 30.06.12 09:20

To je mi líto, bude vám chybět celý zbytek života a určitě to není urnou doma. Přikláním se k názoru, rozprášit popel na místo co měl rád-ať vás nikdo nevidí, pokud se nepletu tak se to nesmí, nebo na vlastní zahradu pod strom urnu zakopat.

Datum: 30.06.12 11:17

Upřímnou soustrast. Myslím si, že byste manžela neměla držet. Že byste ho měla nechat odejít. I v urně i v hlavě. Ponechat v srdci. *modla* Můj bratr si vzal urny našich rodičů na hřbitov do Čech a zakopal je do hrobu, kde je pochovaná rodina jeho ženy, tedy mé švagrové. To vysypání na pěkném místě je bezva nápad, ale co potom s urnou? Do sběru, do popelnice? To dost dobře nejde. *plac*Zeptejte se na rozsypovou loučku, ta na hřbitovech bývá. Udělají jamku a popel vysypou. Pár slov na rozloučenou, slzy a květ a tečka. *hej*Jako malou, když mi umřel milovaný dědeček, mě velice pohoršovalo, že všichni po pohřbu šli do hospody a za chvíli, po guláši a pivu a pulce, se začali bavit a smát. Když jsem dospěla, pochopila jsem, že toto je třeba. Je třeba udělat tečku a uvědomit si, že život pokračuje a žít se má a musí. ;) Pokud budete mít urnu doma, tečku jste neudělala. Snad takový jako nepovedený středník

Datum: 30.06.12 15:00

Souhlasím s vámi. Měli jsme sousedku, která si z jednoho pokoje udělala jakési pietní místo s urnou, svíčkami, obrázky a tak. A nakones špatně skončila...

Myslím si také, že když ten člověk byl fajn, je dobré na něj vzpomínat kdekoli a netřeba k tomu nějaké vnější parádičky. Takže souhlasím s rozptylovou loučkou a nebo i s nějakým hezkým společným místem, kde urnu uložit do země, nad ní nějaký kámen a bude vyřešeno. S hroby je to teď už divné, protože je spousta takových o které se už nikdo ani nestará, protože se rodí nová generace, která už ani naznala svoje prarodiče...

A já si snad i v závěti vymíním, aby na mé smuteční oslavě bylo veselo, zahrála tam country kapela a nikdo netruchlil...:)

Datum: 30.06.12 15:22

Úpřímnou soustrast! Já narozdíl od svých kolegů výše si myslím, že si urnu doma klidně ponechejte. Nebudete jediná, kdo to takto má. Ale nikde to nepovídejte, jelikož to je porušení zákona o pohřebnictví. A mít těžkosti z toho, že máte urnu s popelem doma? Proč byste měla mít těžkosti? Možná, že za nějaký čas v sobě najdete sílu a urnu s popelem uložíte na hřbitově či rozprášíte někde na místě, které bylo pro vás a pro manžela velmi důležité. Teďka to nehroťte, zbytečně byste si dělala jen a jen větší smutek.

Od: b
Datum: 30.06.12 18:53

Zákon o pohřebnictví (č. 256/2001 Sb.) neukládá povinnost uložit zpopelněné lidské pozůstatky do hrobu či hrobky (je tedy možné přechovávat urnu i doma).

Datum: 01.07.12 06:27

Urna s popelem zesnulého není nic špatného a pokud nevadí Vám, nevidím důvod ji doma nemít. Jedna moje příbuzná ji měla na verandě na stolečku s bílým ubrusem, chodila si k ní sednout, zapálila svíčku, dala vázičku s květinami, přitáhla si židli a spustila: Tak ti zase musím, Toníčku, povědět, že...

Byla to její vůle a nikomu to nevadilo.

Já bych chtěla to, co píše Stříbrňák - vysypat svůj popel na místo, které jsem měla ráda. Mám takové. Husté zdravé lesy, řeka se dere kamenitým korytem, lítají tam modré vážky a je tam veliký klid. Tam by mi bylo jistě líp, než v těsné urně.

Ale záleží na každém z nás, jak si to udělá. Přestože doma žádnou urnu nemám, nepovažuji to za nic odsouzeníhodného. Třeba je Vašemu zesnulému manželovi ve Vaší přítomnosti dobře. A V8m také, když jej máte blízko sebe a můžete se na něj kdykoliv obrátit. Jaga.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 01.07.12 12:02

Samozřejmě, pokud chcete, není to nijak nepěkné mít urnu doma. I když, asi by bylo trochu podivné, přijít někam na návštěvu a posedět v pokoji s urnou.

A mám kamarádku, které zemřela sestra a protože měly obě několik společných dovolených na řeckém Zakynthosu a zamilovaly si to tam, skončil nakonec její popel tam, někde v lese nad mořem na místě, o kterém ví jen pár lidí.

Ohodnoceno: 1x

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.