PROČ je v Rakousku 4x vyšší mzda než v ČR?

Od: Datum: 29.06.12 16:00 odpovědí: 30 změna: 20.11.14 19:11

Zdravím, potřeboval bych odpovědět na celkem jednoduchou otázku, kterou si ale sám zodpovědět neumím.
PROČ je v Rakousku plat 4x vyšší než u nás? Vybral jsem si sice Rakouskou, ale taková je situace téměř kdekoli na západ od nás.
Já prostě nedokážu pochopit, že v Čechách dělá člověk tu samou práci, stejně dlouhou dobu a dostane za ní 4x míň peněz. Jak je to možné? Nebo snad Rakušáci makaj 4x urputnějc?
Vybral jsem si Rakousko také z toho důvodu, že jsou téměř stejně velcí, mají stejný počet obyvatel, stejné podnebí, prostě vše je stejné jako v ČR, až na životní úroveň.
Budu vděčný komukoli za odpověď, protože už dlouho mi to vrtá hlavou a nedovedu to pochopit.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.06.12 16:10
avatar

Dobrý den, tohle snad zajímá každého, vyrábíme stéjne výrobky ale kam jde ten platový rozdíL Proč se tím nezabývá evropská unie?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.06.12 16:21
avatar

Pohleďte do minulosti, konkrétně za rok 1989...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.06.12 16:30
avatar

Taky jsem zvědavá, co kdo vymyslí a vysvětlí, proč to tak je. A je to vlastně jen čára na mapě, co nás dělí. A takový rozdíl. Prý zlaté české ručičky . . . *hej*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.06.12 16:33
avatar

Rakousko má vyšší HDP, lépe hospodaří a umí získávat peníze (hlavně cestovním ruchem). Nedělá si takové dluhy jako ČR a nepodepisuje nevýhodné smlouvy jako my... Platí Eurem (myslím si, že když je ekonomika státu vyspělá a pevná, tak je Euro velký přínos). Možná má něco do sebe i jejich inflace...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 29.06.12 16:38

Ono to bude nejspíš tím, že ´nám tady´ komunisti trošku zkuwili cenu práce (zejména plnou zaměstnaností a téměř nulovou automatizací) - a společenská setrvačnost je dost vysoká... Také výkonost ekonomiky tím stále pokulhává.

Dalším faktem je výše povinných odvodů (u nás sociální, zdravotní, daň z příjmů - podobné mají i v Rak.) - v Rakousku výrazně vyšší...

A pak taky - v Rakousku se nikdo třeba se řemeslníkem přivolaným do domácnosti na opravu/montáž nehandrkuje, jestli 250,- Kč (10€ ) za hodinu práce je moc, dost či málo - instalatér v Rak. by za tyto peníze ani nezvedl tužku, aby si ´zakázku´ zapsal...

*smich*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rakouskouhersko
Datum: 29.06.12 16:43

Ano něco podobného mě napadlo, že je to jednoduše z toho důvodu, že lidé v Rakousku prostě za míň dělat nebudou. U nás nemá podnikatel důvod dávat víc, když ví, že Češi budou makat tak i tak ať už dá jakoukoli almužnu. V Rakousku (Německu, Švýcarsku,...) by prostě za takový plat lidi nesehnal, proto musí dávat víc.

Datum: 01.07.12 11:45

Víte co? Zkuste si to podnikání sám. A až zjistíte kolik vyděláte na zakázce a kolik si pak můžete dovolit dát zaměstnanci, tak se tomu svýmu blábolu sám zasmějete.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pp
Datum: 20.11.14 19:11

" v Rakousku se nikdo třeba se řemeslníkem přivolaným do domácnosti na opravu/montáž nehandrkuje, jestli 250,- Kč (10€ ) za hodinu práce je moc, dost či málo - instalatér v Rak. by za tyto peníze ani nezvedl tužku, aby si ´zakázku´ zapsal..."

Jako vysokoškolský učitel v Čechách bych si pískal, kdybych dostával 250 Kč hrubého platu za hodinu. A myslím, že jsem na to studoval déle než rakouský instalatér.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: sam*
Datum: 29.06.12 17:44

Můžeme si rozdělit jen tolik, kolik si sami uděláme. Když někde udělají každý rok víc, můžou si víc rozdělit. Proč uděláme míň než Rakušané? Zejména kvůli totální absenci investic do inovací za komunistů. Pak taky může hrát roli organizovanost společnosti. Není to nutně o tom, že pracují 4x víc. Když u nás doma budeme prát v pračce a u vás budete prát na valše, tak my se moc nenadřem a ještě vyperem 2x tolik než vy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lll*
Datum: 01.07.12 11:02

Po dvaadvaceti letech to ještě svádět na komunisty. Tomu se dá jen těžko uvěřit. Kdyby jsme nerozprodali po r. 1989 průmysl do cizích rukou, tak by zisky z něj šly do státní kasy. Takhle jde většina zisku do ciziny. Proto malé platy. Nic neprodáváme, kromě vlastní levné práce. Tak máme malé mzdy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ar*
Datum: 29.06.12 17:59

Já bych to zase až tak neviděl. U nás v republice taky nejdete velké rozdíly ve mzdách za stejno práci. Zajímavé taky třeba je jaké bankovní poplatky se platí v České spořitelně u nás a jaké v Erste Bank, atd. atd.

Dost dlouho jsem dělal v jedné pobočce německé Fy u nás a vím jak to chodilo s financema a kam mizel veškerý zisk.

Další věc je zadluženost Rakousko 71,6 % ČR 39,8%. Věřím, že je ,ale určitě doženeme.

Můžeme se donekonečna vymlouvat na komunisty, ale to nám moc nepomůže. My jsem si za to necelé čtvrt století dokázali zlikvidovat i to málo co fungovalo.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 29.06.12 18:16
avatar

Na to existuje jednoduchá odpověď.Protože u nás jsou všichni na (nwn jak to výstižně pojmenovat) hladoví! Když máte plat kolem 12000kč a tvrdí Vám že je ve výši 24000 a pak zjistíte že si politici zvýšili plat na skoro 100 000kč a ještě pobíraj výhody (veřejnou dopravu zdarma-kdo Vás dopraví do práce zdarma) a Vám je chtěj (stravenky třeba) zrušit nebo Vy budete marodit (ať již jako živnostník či zaměstnanec) tak nedostanete téměř nic a páni poslanci? At marodí týden či měsíc nebo dva,tak mají pořád 100%,Můžete Vy v práci spát? koukněte na naše zaměstnance -poslance-někteří při zasedání spí nebo bloumají po chodbách atd.Jo je to v naší české mentalitě, tam by si asi toto nemohli dovolit bo lid by je vynesl v zubech!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.06.12 19:34

Myslím že otázka je poněkud složitá a nemyslím si, že na ní existuje jednoznačná odpověď.

40 let socialismu této zemi určitě v mnoha směrech moc neprospělo, ale zároveň jsem hysterickým odsuzovačam toho, že pro mnoho lidí je to jediný důvod současného stavu, prostě to tak není. Jistě, koncem vlády jedné strany přišlo Česko i Slovensko (stejně tak jako i ostatní země bývalé RVHP) o dost podstatnou část trhu, vývoj (myslím aplikační) v průmyslu byl v porovnání se západními zeměmi v podstatě nulový a byl zaměřen hlavně na průmysl těžký a ne na konzumní. Alej hlavní příčiny bych spíše lovil v porevoluční divočině.

Jak už tu bylo řečeno, Rakousko má mnohem větší dluh, jsou tam zavedeny mnohem vyšší odvody než u nás...

ale jeden z hlavních činitelů je pro mě ten, že se v našich končinách vlastně nic nedělá-nevyrábí. Všichni dnes dělají jen BUSSINES. To je slovo dneška! Jsem na něj už léta alergický.:)

Kolik fabrik a korporátů působících v čechách má dnes skutečně českého vlastníka?

Kolik bank u nás je skutečně českých?

Kde se bere kurz měn, když už dávno peníze nejsou kryté zlatem? Vlastně žádné peníze nejsou, jsou to jen čísla...

Většina z nás vlastně pracuje v zahraničních podnicích a tudíž vydělává peníze někomu jinému.

No a když se porcuje medvěd, zjišťujeme, že pro nás toho moc nezbylo.

Prostě musíme si přiznat, že my u nás nepracujeme (i když by jsme moc chtěli), ale děláme tu Bussines.

V Rakousku je to přecijen o trošku lepší.

Stejně nebude dlouho trvat, příjde doba a soudruzi z Číny a přátelé z Indie nás tu povečeří:)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vsechnynasprodali
Datum: 29.06.12 22:10

Za to děkujme pražské vládnoucí pakáži.Všechen průmysl prodali cizákům.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 29.06.12 20:36

Hmm, nedovedu pochopit. Na ty platy si prostě musí vydělat! Tedy správně to co vyrobí prodat. Pak se musíme podívat na vše ostatní, daně a j. Vše je v dialektické jednotě, nejde vytrhnout jen jedno.
Takže si to chce vzít stejné zboží, stejný byt, stejné auto atd., tedy tomu co se říká spotřební koš a pak porovnat.
A možná zjistíme, že procentuálně je to téměř srovnatelné.
Tady jsme si byli tééměř všichni rovni, stejné mzdy, na západě byly rozdíly od minima do maxima. Nyní i tady, někteří to neumí pochopit, tedy je to na schopnosti lidíí, co umí, jak jsou schopní, jak se umí prodat. K tomu jsme nebyli vedeni, ba naopak nevyčuhovat.
Jak to, že i tady jsou lidi, co si umí dobře vydělat ( a ne kecy o tom jak kradou)? Je to prostě vše! na nás!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: miljan*
Datum: 29.06.12 21:01

Ještě, že jsme tady ty komunisty měli. Jinak by ten modrý bordel nebyl na koho svést. Jsem zvědav, kolik let se ještě budou příznivci modrých tunelářů na ně vymlouvat. *cert*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vsimavy
Datum: 29.06.12 22:00

Přesně tak. Do roku 1989 jsme měli životní úroveň mnohem vyšší, při nejhorším srovnatelnou s USA, SRN nebo Švýcarskem. Dokonce ČSSR musela být oplocena ostnatým a elektrickým drátem, aby nejbohatší Němci a Švýcaři neemigrovali k nám, do země všeobecného blahobytu a prosperity. Však kolik jich taky v těch drátech zahynulo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.12 23:49
avatar

Škoda bodu človíčku...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vsimavy
Datum: 29.06.12 23:58

Tak to je neštěstí, broučku

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.12 21:58
avatar

Zkuste obrátit svůj zrak na druhou stranu. A ptejte se: Proč tam na východě bere dělník o hodně míň peněz než v naší kotlině? Tady je odpověď krapet snadnější, no a když to převrátíte, máte odpověď i na původní dotaz.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.06.12 22:36

Správně, když se to vezme globálně, tak jsme v průměru. :D Si vzpomínám, žu již za komoušů se říkalo, že si žijem průměrne: Sice hůře, než včera, ale zato lépe, než zítra... :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 29.06.12 23:40

... druhá věc je, že i zboží a služby a yákladní potřeby jsou tam dražší, takže sice vyděláte, pokud to přepočtete, několikanásobně více, ale také mnohem více utratíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 01.07.12 18:19

Všechno je v produktivitě práce-země může utratit jen tolik, kolik vytvoří hodnot.Z historie: Západní Německo po válce bylo vyrabované Rusy, kteří jako válečnou kořist si odvezli mimo jiné strojní vybavení závodů BMW. Pamětníci vzpomínali, jak přes nás jezdily do Ruska nekonečné vlaky, naložené soustruhy a dalšími stroji, a na základech těch strojú byly ještě zbytky betonu, jak to jeřáby rvaly ze země. Němci je to klidně nechali odvézt a vzali si od USA pújčku a nakoupili si v USA nejnovější nové stroje, mnohonásobně produktivnější. V roce 1970 už NSR vyráběla 4X více, než před válkou. Náš průmysl rozbitý nebyl, ale byl v socialistickém systému hospodaření.V tom roce nás už Němci nechali za sebou o několik koňských délek, a náskok se dále zvyšoval.Od roku 1955 začali Němci jezdit na dovolenou do Jižní Ameriky. Němec si na trhu koupil třeba banány, zaplatil, a divil se, kolik peněz mu ještě vrací. Radostně zjistil, že marka je řádně tvrdé platidlo! Pak výše jejich platu nemúže udivovat. Češi tehdy prohlašovali, že závidí Némcúm, jak ti uměli tu válku prohrát.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: phavel
Datum: 14.08.12 14:43

Když hodnoťte tu situaci z různých úhlů pohledu. Podle mě ani tak nešlo o to, že jsme měli průmysl v socialistickém vlastnictví. Jistě ta výkonnost nikdy není taková jako v kapitalismu, jenže vše má své. Náš průmysl nebyl tak neschopný a mnohdy ještě v těch 70letech dokázal že by byl schopen v dosti oborech držet krok se západem. Jenže problém byl v tom, že za námi stál východní blok, ten nám diktoval, do jisté míry zneužíval a brzdil nás. Samotné Rusko se šíleně a nesmyslně vyčerpávalo investicemi a vývojem ve zbrojním průmyslu ve snaze držet v tomto ohledu krok s USA a na ostatní nemělo. Mnoho ostatních států RVHP byly prostě odjakživa průmyslově zaostalé agrární země. S těmi jsme opravdu nemohli sdílet nějaký technický vývoj. A je nesmyslné si myslet, že nějaký 16miliónový stát (ČSSR) by kdy měl dost sil, aby mohl ve všech odvětvích držet krok jen vlastním vývojem. Ostatně, jak jsme na tom s výzkumem a technologiemi dnes? Tehdy by bývala byla možná cesta větší spolupráce se západními zeměmi, nákupem licencí apod. Jenže to nebylo možné.

Na druhou stranu poválečné Německo mělo právě díky té železné oponě a studené válce kliku. Od USA se dočkalo mohutné podpory jen pro to, aby zde, díky poválečnému rozkladu a chudobě, náhodou za čas nevyhráli komunisti a nerozšířila se zóná pod kontrolou Ruska. Už pro to byl ze straný západních mocností veliký zájem, aby se tam průmysl rozjel.

Ale samozřejmě nelze Němcům upřít pracovitost a nějaké to vrozené pro-státní cítění - hlavně ze strany velkých hráčů - firem, politiků, ale i běžných úředníků. Mají prostě zájem, aby to tam celkově klapalo. U nás je to těžký individualismus - i těch pár hodnot, které jsem tu vytvořili, nebo vytvoříme - vytunelují jednotlivci ve snaze se sami obohatit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: phavel
Datum: 14.08.12 14:16

Už tu ta odpověď padla. Většina kapitálu, který tu něco produkuje, privatizovali, či zbudovali zahraniční vlastníci. Takže veškerý zisk plyne jim. Nám zůstane jen to co tu "musejí" nechat - mzdy (co nejnižší) a nějaké korporátní daně (opět hodně nízké). Naše platy tak budou vždy jen nějakým zlomkem těch západních. Myslet si, že je někdy "doženem" je nereálné. Jsme pro ně levná a nahraditelná pracovní síla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 19.08.12 08:22

Ano, malá země nikdy nemůže mít takový rozmach, jako země velká. V letech 70.tých jsme si lichotili, jaké jsou naše nákladní auta dobrá. Znalec amerických poměrů se nám vysmál: Svět už je dávno jinde. Zákazník nechce auto, které se Vám podařilo vyrobit, on chce auto přesně dle svých požadavků, kus od kusu. Proto v USA jsou továrny na náklaďáky,, které vyrábí jen motory, další továrna jen převodovky, další jen nápravy, nespočet druhů. Pak jsou továrny, které z těchto dílů vyrábí kamiony. Zákazník řekne, jak silný chce motor, jakou kabinu, (třeba uvnitř obloženou mahagonem), jakou převodovku, nakonec může mít chromové nablýskané nárazníky a výfuky, atd, atd. Tohle je pro malou zemi nemyslitelné, takové průmyslůové monstrum by se v ní neuživilo.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: des*
Datum: 19.08.12 08:40

Tady pouze vidíte,kam nás zatáhlo národní obrození.Neboť to je příčinou naší bídy.Pár jakýchsi parchantů,udělalo převrat,za který budeme pykat navěky.K čemu je mi Národní hrdost a řvaní o svobodě,když třu bídu a živím další zmetky,kteří jen do nekonečna zvyšují daně a kašlou na národ.Kdyby jsme zůstali v tzv.porobě od Rakouska,měli jsme se dobře.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: miro®
Datum: 19.08.12 11:05

Přečetl jsem si všechny příspěvky a tak mně dovolte názor: Podle mého přesvědčení téměř všechny zde diskutované důvody proč se nemáme jak Rakousko, jsou jen důsledkem nejzákladnějších pravidel fungování lidstva. Pokud se nepodaří změna těchto zásad , praktik a způsobů , tedy systémová změna nic se nemůže výrazněji změnit. Pokusím se jen heslovitě na některé bez zdůvodňování ukázat. Odůvodnění a nebo vyvrácení nechám na každém zkdo si to přečte.
1. Jak známe ze školy společnost prodělala několikeré změny , žádná změna nebyla nikdy tou konečnou a definitivním řešením.
2. Na základě toho vznikl další nový pohled (pravidla-ideologie) na společnost,čímž došlo k rozdělení světa a zápasu na jedné straně za účelem zachování starých pořádků a na druhé řešit problémy a nedostatky těchto starých pořádků.
3. Předcházející stav byl a je vždy ekonomicky silnější a tudíž má převahu a bezmeznou snahu udržet si svá privilegia a staré způsoby chodu společnosti za každou cenu. K tomu výrazně kromě jiného slouží i propaganda.
4. To bylo příčinou ve velkém nakupovat odborníky , sportovce , umělce a další z celého světa. Náklady na jejich výchovu a přípravu hradil ostatní svět.
5. Kursová politika není řešena na základě skutečného vytváření hodnot, ale podle politického rozhodnutí. Lidé jsou tudíž ochotni, ba dokonce usilují odevzdávat svoji práci, mnohem levněji než domácí obyvatelstvo, jelikož se jim domácí měna, vlivem kurzu znatelně zhodnotí.

A dalo by se pokračovat. To jsou a další, podle mně příčiny proč naše práce je 4x měně honorována na jak je uváděno v Rakousku. Pokud nedojde k jejich řešení, nelze očekávat změnu a odstranění zvětšujících se rozdílů ve společenství lidí. Ono totiž , když někde má být stejná práce více honorována, musí být jinde honorována méně.Ještě je potřebné podotknout, že i ony vyspělé země dnes mají obrovské problémy, které jsou vždy řešeny na úkor jiných. To proto aby si doma zachovali spokojenost a cos.smír za účelem zachování svých privilegií jak o tom píši. miro

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kkkkk
Datum: 19.08.12 17:32

Jsou to ekonomicky nejvyspělejší státy světa! směrem na západ.. proto je i logicky vyšší mzda... A taky tam neni takový bordel..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.12 20:04
avatar

se mi líbí, jak se tu někteří zaklínají komunismem, jiní dnešním bordelem ve státě a podobně. Důvod v rozdílu platů je ale trochu jinde. Nadnárodní firmy využívají levnější pracovní síly, aby aspoň jaxi taxi ještě udržely konkurenceschopnost. Je naprosto normálním zvykem, že v práci jste placení především podle národnosti. Pracovní nasazení a výkon stojí až ve druhé řadě. Děláte stejné věci ve stejných termínech pro stejné zákazníky a dostanete nižší mzdu než německý kolega, který sedí vedle vás a dělá totéž, co vy. Prostě to tak je. Můžu vám potvrdit, je to velký problém a těžká věc tuto bariéru překonat. Málokomu se to povede.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.