Odstupné vs. podpora v nezaměstnanosti

Od: Datum: 27.06.12 21:51 odpovědí: 5 změna: 27.06.12 22:42

Jeden skromný dotaz. Manželka bude končit na prodejně teď k poslednímu červnu. Novou práci má od 1. srpna. V mezidobí chce na pracák a já se ptám. Jestliže dostala odstupné v práci kde bude končit(dvojnásobnéú má nárok ihned v červenci na podporu v nezaměstnanosti nebo vzhledem k odstupnému ne?

Díky

Jára


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.06.12 21:54
 
avatar

Na podporu nárok mít nebude.

 
Datum: 27.06.12 21:56
 
avatar

Na podporu není nárok tolik měsíců, za kolik dostane odstupné. Přesto doporučuji se na ÚP zaregistrovat, hlavně kvůli zdravotnímu pojištění. Při evidenci na ÚP jste v kategorii poplatníků, za které platí ZP stát.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ron*
Datum: 27.06.12 21:56
 

Dobrý den.

Podpora není poskytována uchazeči o zaměstnání, kterému náleží zákonné odstupné, odbytné nebo odchodné - podpůrčí doba pro poskytování podpory se v těchto případech nekrátí, pouze se posune její počátek o dobu, po kterou uchazeči o zaměstnání přísluší zákonné odstupné, odbytné nebo odchodné.

To znamená, že má-li odstupné 2měsíční, o dva měsíce by se jí pobírání podpory posunulo. Nastoupí-li manželka 1.srpna do práce, podporu nebude pobírat vůbec.Na pracovním úřadě ať se ale v každém případě zaeviduje. Do tří dnů po ukončení pacovního poměru.

(Pokud zaměstnavatel má zákonnou povinnost vyplatit zaměstnanci odstupné, ale neučiní tak, vyplatí uchazeči o zaměstnání kompenzaci ve výši 65 procent odstupného Úřad práce a poté ji bude vymáhat po zaměstnavateli).

doplněno 28.06.12 06:08:

O odstupném se ÚP dozví z povinného formuláře Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti (vydané podle § 313 odst. 2 zákoníku práce při skončení pracovněprávního vztahu)

Je tam přímo kolonka o odstupném. Vyplňuje mzdová účtárna po skončení pracovního poměru.

 
Od: jarahosek*
Datum: 27.06.12 22:07
 

Děkuji za vyčerpávající odpověď, jen jednu věc, jak se ÚP dozví o odstupném?

Datum: 27.06.12 22:42
 
avatar

Z potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) - zaměstnavatel tam musí uvést způsob, případně i důvod ukončení zaměstnání.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.