Má smysl spořit si v důchodu na penz.připoj.?

Od: Datum: 27.06.12 18:24 odpovědí: 8 změna: 28.06.12 13:56

Dobrý den,

moje maminka si začala v důchodu spořit na penzijním připojištění. V současnosti spoří čtvrtým rokem a ročně ukládá 18 tisíc. Chtěl bych se zeptat, jestli má takové počínání smysl. Díval jsem se na tabulky s výší státního příspěvku a zdá se mi, že státní příspěvek je možné získat pouze za částku 12 tisíc za rok. Vzhledem k tomu, že maminka jako důchodkyně neplatí daně, se na ni asi nevztahuje možnost daňových úlev.

Chtěl bych taky poprosit o radu, po kolika letech spoření je možné (nebo případně vhodné) penzijní připojištění ukončit. Příští rok má asi proběhnout nějaká změna a nejsem schopný se v tom úplně zorientovat.

Moc děkuji za radu!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hankauk*
Datum: 27.06.12 18:55

Pidgine, proč by si nemohla spořit i v důchodu? Moji rodiče takové připojištění měli oba... Potřebovali přispořit na nějaké úpravy v domě. Platili pětistovku měsíčně, aby využili maximálního státního příspěvku. Za pět let dostali i s úroky asi 40 tisíc každý. Státní příspěvek je celkem za 12 tisíc ročně a co je navíc, už se nepřihodnocuje státem. Ovšem s uloženými prostředky operuje penzijní fond a ten pak připíše vyšší částku z profitu, který daný fond za rok udělá. Jestli si maminka spoří 18 tisíc ročně, tak je to určitě zajímavý počin. Pokud je to jediná spořicí aktivita, určitě bych ale ukládala jen 12 tisíc a zbytek bych "flákla" na spoření s úrokem. Zuno má momentálně 2% na spořicím účtu. Tak bude mít maminka finance kdykoliv k dispozici, když bude třeba a zároveň ve fondu, kde je dostane vyplacené po určité době. :)

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lll*
Datum: 27.06.12 19:16

V tomhle věku a důchodové pojištění? Nesmysl. Spořit ano, když je z čeho. Ale důchodové spoření je v tomto případě k ničemu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hankauk*
Datum: 27.06.12 19:30

Je to váš názor.:) Ovšem můžete mi říci, kde vám měsíčně zhodnotí pětistovku o 24%? Nikde.:( Starší člověk bude těžko riskovat vkláddání peněz do nějakého nejistého podniku a proto, pokud stát dává, proč toho nevyužít?! Navíc... bude tam i zhodnocení od penzijního fondu, takže tady paní nemůže tratit. Víte... kdyby měl člověk miliony, aby mohl žít z úroků, byla by to pohádka, jenže kdo je má?!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.06.12 19:45

Hanko, díky za reakci. Když nad tím ale přemýšlím, tak s tím zhodnocením 24 %, jak píšete, to platí jenom první rok. Když si spoříte třeba tři roky pětistovku, tak tam může být za tři roky naspořeno zhruba 30 tisíc a z toho pak představuje ročná státní podpora 1800 Kč už asi jenom 8 % za rok. Ale to je pořád celkem slušné...

Jinak jsem to ještě v té své původní otázce trochu spletl, protože v současnosti se podle všeho vyplácí státní příspěvek jenom ze 6 tisíc za rok, od příštího roku by to ale mělo být těch 12 tisíc.

Od: hankauk*
Datum: 27.06.12 20:22

Pidgine, jooooj... sorry... Taky jsem to překoukla... Daňově ulevit můžete jen 12-ti tisícům. Pravda tedy je, že lepší by bylo platit do penzijního jen těch 500 měsíčně = 6 tisíc ročně. Pokud maminka platí měsíčně 1500, tak jsou ty úroky nižší. 24% na pětistovku byla reakce na příspěvek pode mnou. Je škoda nevyužít to!

Zbytek bych možná i rozložila na spoření a ještě něco dalšího - koupit akcie, apod. Ale to už by vám musel poradit nějaký finanční poradce. Nemám teď přehled, co je v současnosti na finančním trhu v ČR k dostání...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 27.06.12 21:48

A proč ne? Když stát něco dává, proč to nevzít? Jistě jen do výše, kdy se příspěvek vyplatí, na co přeplácet. Jiná věc je, jestli si to užije, tady je třeba uvažovat, kdy člověk zemře. Jinak spoří pro druhéno a neužije si to sama.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: metallica*
Datum: 28.06.12 09:47

já se zeptám Vás ano?Co myslíte má smysl si spořit na důchod aby se aspon trošku máma měla lépe nebo si nespořit vše ted utratit za zbytečnosti a následně spoléhat na stát?myslím, že si odpovíte sám

Ohodnoceno: 0x
 
Od: des*
Datum: 28.06.12 13:56

Důchod je na to,aby si důchodce po uvážení koupil na co má.Jakékoli spoření je jen na ostudu,neboť se stane jablkem sváru pozůstalých.Budou se nenávidět jinak hodné děti.Žádné spoření neuznávám,je potřeba žít a kašlat na všechno,stejně 2/3důchodců jsou nemocní a nemohoucí.Můžeme jen tiše závidět Německým důchodcům,co si jezdí na Bahamy a užívají si.A spoléhání se na stát?Na důchod jsme si spořili od 15let,a stát nám jen vrací pár šušňů,co nerozkradli,víme kdo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.