Práce na DPČ a následná podpora?

Od: Datum: 27.06.12 18:23 odpovědí: 5 změna: 28.06.12 09:57

Ahoj,

zajímalo by mě, zda po ukončení práce sepsané na DPČ mám nárok na podporu? Úvazek je plný, 160h/měsíčně, při DPČ odvádím soc. i zdrav. ... Díky, Leee


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jenicekpoplatnik
Datum: 27.06.12 18:29

Pokud máte za posledních 24 měsíců hrazeno alespoń 12 měsíců důchodové pojištění, pak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 27.06.12 19:11

Dobrý den, jen by mě zajímal Váš plný úvazek na dohodu o pracovní činnost. To nelze.

Na základě dohody o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Pracovní úvazek může být oproti pracovnímu poměru tedy nejvýše poloviční. (Pokud pracovní doba u zaměstnavatele činí 40 hodin týdně, dohoda může být sjednána jen na 20 a méně hodin týdně.)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.06.12 20:29
avatar

DPČ lze sjednat pouze v rozsahu nepřekračujícím v průměru 20 hodin týdně, nikoliv na plný úvazek.

Odvádí-li za Vás zaměstnavatel sociální pojištění, a odpracujete-li alespoň 12 měsíců, budete mít na podporu nárok.

doplněno 27.06.12 20:35:

Na DPČ lze samozřejmě odpracovat i 160 hodin v měsíci za předpokladu, že v jiném měsíci neodpracujete hodinu žádnou, případně v dalších měsících nižší počet hodin. Těch 20 hodin týdně je míněno jako průměr.

PS: Vykazuje Vám zaměstnavatel ve vyúčtování odměny skutečný počet odpracovaných hodin i odměnu za ně? Nebo účtuje 20 hodin týdně a zbytek "platí na ruku"?

Ve druhém případě by se Vám podpora počítala pouze z vykázaných částek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: leee*
Datum: 28.06.12 08:49

Dobrý den, vypadá to, že této problematice rozumíte Byla jsem zaměstnaná od r 2008 do 3/12 u jednoho zaměstnavatele, tedy mám hrazené důchodové. Nyní jsem na podpoře. Naskytla se práce, která by mě velmi bavila, je dobře placená, ale zaměstnavatel, asi aby si ušetřil přijímací pohovory a selekci zaměstnanců, nabírá zaměstnance přes agenturu. Ta, zřejmě aby z toho měla nějaké peníze, má podmínku, že 2 měsíce se pracuje na DPČ a poté přecházíte jako stálý zaměstnanec do společnosti již bez zkušební doby. Zajímalo mě, když by nakonec zaměstnání nebylo až tak dle mých představ, jestli bych po těch 2 měsích dostala opět podporu (teď bych měla vyčerpány 3m podpůrčí doby z 5). A podle toho co píšete mě také zajímá, jestli mohu tedy pracovat v kuse 2m na DPČ při plném úvazku? Díky! L.

Od: ron*
Datum: 28.06.12 09:57

Pracovní úvazek může být oproti pracovnímu poměru tedy nejvýše poloviční. Pokud pracovní doba u zaměstnavatele činí 40 hodin týdně, dohoda může být sjednána jen na 20 a méně hodin týdně. Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů.

Takže budete-li mít sjednanou dohodu o pracovní činnosti pouze na dva měsíce, můžete každý měsíc odpracovat 1/2 úvazku.Nebo jeden měsíc celý úvazek a druhý neodpracovat nic.

Po přerušení pobírání podbory v nezaměstnanosti můžete po skončení pracovního poměru v pobírání podpory pokračovat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.