Kdy požadat o předčasný starobní důchod

Od: Datum: 27.06.12 05:41 odpovědí: 4 změna: 27.06.12 18:45
prosím o odpověd. Jak je to s předčasným důchodem? Kdy podat žádost? Narodila jsem se v září 1954 a mám 3 děti. Děkuji.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 27.06.12 07:42

Dobrý den.

Nárok na přiznání předčasného důchodu vzniká v závislosti na dosaženém věku pojištěnce a na získání potřebné doby pojištění.

Pokud důchodový věk pojištěnce činí alespoň 63 let, vzniká nárok nejdříve dosažením věku alespoň 60 let, nebo je-li důchodový věk pojištěnce nižší než 63 let, nárok na předčasný starobní důchod vzniká nejdříve ode dne, od kterého do dosažení důchodového věku chybí nejvýše tři roky.Výplata předčasného starobního důchodu nenáleží do dosažení důchodového věku, pokud je vykonávána výdělečná činnost nebo je poskytována podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci. Ode dne dosažení důchodového věku se posuzují podmínky pro výplatu předčasného starobního důchodu obdobně jako u řádného starobního důchodu.Předčasný starobní důchod je druh starobního důchodu, na který má nárok za podmínek stanovených zákonem pojištěnec již před dosažením důchodového věku Přiznání nároku na předčasný starobní důchod brání vzniku nároku na řádný starobní důchod. Znamená to tudíž, že pojištěnec nemůže požádat při dosažení důchodového věku o přiznání řádného starobního důchodu. Přiznání předčasného starobního důchodu je definitivní. Jediná možnost, jak dosáhnout zvýšení tohoto přiznaného předčasného důchodu, je vykonávat výdělečnou činnost bez jeho pobírání.

V každém případě bych se informovala přímo na Vaší pobočce ČSSZ. Řeknou Vám přesně Vaš možnosti a vytisknou Vám i přehled vašich příjmů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 27.06.12 08:59

Být vámi, jdu na vaši příslušnou ČSSZ a tam vám to přesně vysvětlí a ještě vám i výši důchodu spočítají. Popř. se dozvíte, co vám k výpočtu chybí dodat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.12 13:48
avatar

Nárok na odchod do důchodu máte v lednu 2013. (58 let + 4 měsíce). O předčasný důchod můžete žádat 3 roky před tímto datem. Protože se u Vás jedná již jen o několik měsíců, bylo by podle mne lepší, pokud máte ovšem tu možnost, ještě setrvat v zaměstnání, protože při odchodu do předčasného důchodu se Vám výše pro výpočet důchodu bude krátit :( a to již na stálo.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.06.12 18:45
avatar

Ať už půjdete do předčasného, nebo vydržíte do řádného důchodu, rozhodně navštivte správu sociálního zabezpečení a nechte si spočítat počet odpracovaných let. Různá životní období se pro výpočet důchodu všelijak krátí a redukují a mohlo by se vám stát, že odejdete v době, kdy budete mít odpracováni např. 40 let a 10 měsíců. V tom případě by 10 měsíců přišlo vniveč. Pak je vhodné vydržet 2 měsíce v zaměstnání nebo na Úřadu práce. Zajímejte se o to aktivně sama!

Moje zkušenost - pracovnice správy sociálního zabezpečení ochotně sama počítala příslušná čtvrtletí předčasného důchodu, ale o výpočet skutečného počtu odpracovaných let jsem musela požádat. A byla jsem právě ten případ, kdy mi scházel jeden měsíc.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.