Mžitky/čáry před očima

Od: Datum: 25.06.12 17:04 odpovědí: 19 změna: 27.06.12 21:04

Poslední dobu pozoruji jakoby takové prolétání malinkých čár před očima. Při sezení u pc, nebo při dívání se z okna je to jakoby více vidět. Nevím jak to přesně popsat.

Zároveň někdy pociťuji takové bálení/bolest a únavu očí a někdy až hlavy v oblasti čela. (to bude ale asi z PC)

Mám takový pocit, že by to mohlo souviset s tím čučením do monitoru, ale jistý si tím na 100% nejsem. Hlavně ty mžitky, jelikož mám i podle oční doktorky zvýšený nitrooční tlak (z důvodu tlusčí sítnice, nebo co), tak jestli to není spíše tím...

Je to normální (ty mžitky), nebo čím to je a co to dělá?

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: navstevnik
Datum: 25.06.12 17:10

Pro upřesnění, jsou to jakoby takové malé utíkající nitky, které jakoby utíkají někam do stran :D

Od: samadoma*
Datum: 25.06.12 17:14

nemíváte migrény? já měla tyto stavy vždy před záchvatem bolesti hlavy

Od: klokan*
Datum: 25.06.12 17:15

Myslím, že se jedná o migrénu.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Migr%C3%A9na

Občas migrénou trpím a mívám stejné příznaky.

Od: ron*
Datum: 25.06.12 17:36

Zdravím.

Stejně jako rádcové přede mnou uvádím, že stejné příznaky mívám 2-3 dny před záchvatem migrény. Je třeba rychle si vzít lék na migrénu (já beru Rosemig) a dobrý je zvýšit dávku hořčíku (rozpustný Magnosolv).

Datum: 25.06.12 18:42

Dobrý den,

vůbec to nemusí být od migrény. Nechci strašit, ale můžete to být také od nedokonalé průchodnosti krčních tepen. Krev v tomto případě nedostatečně přitéká do mozku a mozek není dostatečně zásoben krví a kyslíkem a následky dohoto pacient vidí před očima různé čáry. Dost často takové vlnění. Vždy to trvá v rozmezí pár vteřin a po té odezní. Takže moje rada zní, zajděte k obvodnímu lékaři a ten Vás pošle na neurologii. Hlavně nepodceňovat!

Ohodnoceno: 1x

Od: mefi
Datum: 25.06.12 20:26

Přesně tak. Mně se před rokem dělo to samé, měla jsem migrénu a vlnilo se mi zorné pole a viděla jsem čáry. Neuroložka mě poslala ihned na neurologickou ambulanci do nemocnice a tam mě odeslali na CT. Našli mi nádor na mozku, který utlačoval přívod krve.

Datum: 25.06.12 18:58

Buď je to ta migréna, prach v očích (také ho občas vidím) a nebo jestli ty čárky jakoby tepají, tak je to zvýšený tlak. To se mi také občas stává.

doplněno 25.06.12 19:00:

A jak nade mnou psali. Jestli jsou ty mžitky takové "barevnější" a netepají tak je to nízký tlak. (To se mi také stává, že když se zvednu ze židle nebo z postele, tak se mi nedokrví mozek a na minutku mám takové mžitky že vůbec nic nevidím)

Datum: 25.06.12 19:13

Nejsou to takové ty mžitky, že bych nic neviděl, ale takové jakoby malé svítíci vlásky ktere proletí a zmizí do strany.
Datum: 25.06.12 19:48

Zkus si když je vidíš někde nahmatat tepnu a když to bude mít stejnou frekvenci tak máš jasně vysoký tlak.

Datum: 25.06.12 19:46

To může být lecos. Jestli jsou to takové jako blesky, múže to souviset i s vnitroočním vysokým tlakem, nebo i s vysokým tlakem vůbec. Jestli ty zkroucené nitky jen tak proplouvají nebo se i vracejí, mohou to být i změny ve sklivci, které jsou nepříjemné, v podstatě neodstranitelné, ale v zásadě nejsou nebezpečné. Když tedy vám doktorka zjistila zvýšený vnitrooční tlak, dělá s tím něco? To totiž může i signalizovat nebezpečí glaukomu (zeleného zákalu), jsou proti tomu kapky (alfagan, duotrav, a jiné). Kolik vám je? (S vyšším věkem je nebezpečí glaukomu vyšší.) Neprůchodnost (snížená průchodnost) karotid v tom skutečně může hrát roli, ta by se zjistila na jejich sonu. Berete (třeba z jiných důvodů) léky na ředění krve., třeba jen anopyrin? To by mohlo mít pozitivní vliv i na ty oči. Co cholesterol? Ten vám někdo kontroloval? Nemusí to být nic, ale chtělo by to asi u očí specializované vyšetření (nejen kvůli těm mžitkům, hlavně kvůli tomu tlaku). A na okraj: netvoří se vám šedý zákal? Ten je dobře léčitelný operativně.

A když už uvažujeme o očích, jedno "autovyš)četření" si můžete udělat sám pomocí Amslerovy mřížky. To se týká hlavně seniorů, pokud jím ještě nejste, asi je to úplně zbytečné, výhoda ovšem je, že je to jednoduché, rychlé, bezbolestné; nemůže to škodit. Ale s těmi vašimi příznaky to nejspíš opravdu nesouvisí.

Od: navstevnikk
Datum: 25.06.12 21:30

Ten vnitrooční tlak prý nějak souvisí s tloušťkou sítnice, kterou mám tlustčí (prý třeba od narození atd..). Alespoň to tvrdila doktorka, kde by to při vyšetření měřila. A prý tam nic ani nevidí...

Co se týká tlaku, tak náhodou mi byl jednou někde měřen a vyšší byl, ale to bylo jednou jedno měření a nic to nemusí znaamenat.

Žádné léky na ředění krve neberu a o cholesterolu taky nic nevím.

Celkem mě udivuje, s čímm vším to může souviset. Myslel jsem že to prostě dělá více lidem a nic to není a ono takhle...

P.S.: může mít sezení u pc vliv na zvyšování vnitroočního tlaku, nebo na rozvoj zeleného/šedého zákalu?

P.S.2.: Je mi 21

Od: b
Datum: 25.06.12 21:50

Pokud pociťujete zhoršení zraku, je vhodné nechat se vyšetřit očním lékařem. Nemyslím, že by práce s PC vedla přímo ke zhoršení zraku, ale příčin může být mnoho a Vy alespoň budete mít jistotu.

(Vůbec Vás nechci strašit a ani si nemyslím, že by šlo nutně o Váš případ, ale i v mladém věku se může takřka zničehonic objevit závažné oční onemocnění . Protože jsem to zažila s tehdy ani ne 18tiletým synem, kdy jej během pár týdnů zcela bez zjistitelné příčiny postihlo závažné onemocnění zraku, doporučuji Vám raději konzultovat potíže přímo s očním lékařem.)

Datum: 25.06.12 23:19

Jinak ono to opravdu nejspíš nic neznamená, ale oči jsou oči. V každém případě zvýšený nitrooční tlak je objektivní nález a paní doktorka na něj zřejmě zareagovala, oko prohlédla a nic tam nevidí. Zve vás na kontroluá toho tlaku? A taky jak moc zvýšený je? Asi to nebude zas tak strašně tragické. A šedý zákal nejspíš (ještě) mít nebudete, a ano ne zelený zákol (jkterý by byl horší). přeci jen to souvisí s věkem, i když, jak upozor%nuje b, ne vždy. Každopádně zelený zákal je v podstatě nevratná degeneraze očního nervu a příčinou může být právě ten zvášený tlak, který mu vadí. Ale jistě by doktorka vás na kontrolu tlaku pozvala a kdyby opravdu o něco šlo,, poslala by vás do glaukomové poradny.

A co se týče Amslerovy mřížky, tím se diagnostikuje (orientačně, jinak na to jsou specifická vyšetření) stařecká (nebo, jak kulatně říkají, věkem podmíněná) makulární degenerace a to v jednadvaceti opravdu nebude váš případ, ale podívat se na ni můžete ze zvědavosti.

Datum: 26.06.12 07:09

Také, krom toho, co tady všichni napsali, je potřeba se občas kouknout na cukr v krvi. *hi* Všechny dost strašné věci se dějí starším lidem, ale občas i mladým. Je dobré vědět.

Datum: 26.06.12 09:36

Ještě toto:

Dodržujte zásady práce s počítačem _ dlouhá práce s počítačem velmi namáhá naše oči a má za následek různé nepříjemné příznaky (suché a bolavé oči, zamlžené vidění, bolesti hlavy apod.). Minimalizovat je můžeme například pomocí brýlí vhodných pro práci s počítačem nebo úpravou pracovního místa tak, abychom odstranili odlesky na monitoru.

In: http://www.zeleny-zakal.cz/no…dravych-oci-na-cely-zivot-508

Datum: 26.06.12 10:09

Jo, právě s tím mám taky problém...

Poslední dobou pě pálí a bolí oči, bolesti hlavy jsem taky nedávno měl často a třeba jsem i viděl výrazně rozmamazaně do dálky (což se mi zdá se teď nějak samo zpravilo.).

U pc sedím dost, tak nějak spíše uvažuji, že bych přestal dělat grafiku, která ještě více oči u pc namáhá, protože je potřeba často si vyhrát i s nějakým detailem. I když mě to celkem baví, tak bych toho nerad nechal.

Datum: 26.06.12 11:30

A nakouknout k očnímu lékaři a poradit se? To je moc velký problém?*hej*

Datum: 26.06.12 17:38

K očnímu lékaři chodím, ale nejsem teď zrovna v nejbližší době objednaný. Jen to trošku teď více řeším, jelikož jsem si pořídil 24" monitor a více mě pálí oči a zdá se mi, že z větší vzdálenosti (vzhledem k úhlopříčce) na něj hůře vidím a musím ostřit. (Sedím cca 70cm od něj)

Tak nevím, jestli je to chyba v monitoru a nemám jej vrátit, nebo je chyba v mých očích. Proč mě vlastně pálí, bolí a mám je více unavené?

Datum: 27.06.12 21:04

Tak trochu čím dál tím víc začínám uvažovat nad návštěvou očního lékaře. Zase ale na druhou stranu mám obavy, aby to nebyla jenom nějaká blbost a nebyl bych pak za hypochondra co řeší kde jakou maličkost.

Je fakt, že ale poslední dobou mě čím dál víc pálí oči a mám je brzo unavené (taky co jsem byl dneska venku, tak se mi zdálo že hůře vidím). Navíc mě ale bolívá i hlava v oblasti čela a levého spánku. Neřekl bych ale, že je to migréna, to by ta bolest asi byla silnější. Toto za nějaký čas přestane a není to extrémě velká bolest (třeba dneska ráno po probuzení a za několik minut byl pokoj...). Jen nevím, jestli to může souviset s těma očima. Jestli jít za oční, nebo za obvodní doktorkou (a jestli vůbec). Protože jestli je to z PC, tak mě asi pošle někam a řekne že si za to můžu sám (taky se poslední dobou snažím pobyt u PC omezit)

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.