Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Soudní dohady o výživné

Od: kolk odpovědí: 5 změna:

Dobrý den,
prosím o vyjádření k níže popsanému problému.
Dcera (20let) se nestýká se svým otcem. Ze znaleckého posudku soudního psychologa vyplývá, že otec si tuto situaci způsobil sám svým agresivním chováním ke mě i dceři. Nyní dcera začala studovat VŠ a po
5-ti letech požádala o zvýšení výživného z částky
1 400,00 Kč. U soudu se dozvěděla, když se s otcem nestýká, o výživné by mohla přijít (zatím nebylo rozhodnuto) a též jí soudkyně poradila, že by se výživného měla zříct, když je otec tak hrozný. Otec jí nikdy neposkytl nic navíc a ani on se jí nepokusil kontaktovat. Je toto chování soudkyně správné? nebo může jít o podjatost (soudkyně se zná s právníkem, který obhajuje otce)
Předem moc děkuji

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

dusatka*
hodnocení

3x
Zletilé dítě nemá žádnou povinnost se s otcem stýkat, Naopak otec vyživovací povinnost ze zákona má, dokud se dítě není schopno samo živit. Pokud se Vám zdá, že Váš advokát nezareagoval na výroky soudkyně správně, zvažte výměnu advokáta.
Níže ze zákona o rodině:
Výživné

HLAVA PRVNÍ

Vzájemná vyživovací povinnost rodičů a dětí

§ 85

(1) Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit.

(2) Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů.

(3) Při určení rozsahu jejich vyživovací povinnosti přihlíží se k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje. Žijí-li rodiče spolu, přihlédne se i k péči rodičů o společnou domácnost.

§ 85a

(1) Rodič, který má příjmy z jiné než závislé činnosti podléhající dani z příjmů, 8) je povinen soudu prokázat své příjmy, předložit podklady pro zhodnocení svých majetkových poměrů a umožnit soudu zjistit i další skutečnosti potřebné pro rozhodnutí zpřístupněním údajů chráněných podle zvláštních předpisů. Nesplní-li rodič tuto povinnost, má se za to, že jeho průměrný měsíční příjem činí 12,7násobek životního minima jednotlivce podle zvláštního právního předpisu 9).

(2) Tam, kde to majetkové poměry povinného rodiče připouštějí, lze za odůvodněné potřeby dítěte považovat i tvorbu úspor zabezpečujících zejména přípravu na budoucí povolání.



8) Zákon ČNR č. 586//..., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.

9) § 2 zákona č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu.

§ 86

(1) Nežijí-li rodiče nezletilého dítěte spolu, upraví soud rozsah jejich vyživovací povinnosti nebo schválí jejich dohodu o výši výživného ( § 50).

(2) Soud postupuje stejným způsobem, žijí-li rodiče spolu, avšak jeden z nich neplní dobrovolně své povinnosti k nezletilému dítěti.

(3) Výživné zletilých dětí upraví soud jen na návrh.

§ 87

(1) Děti, které jsou schopny samy se živit, jsou povinny zajistit svým rodičům slušnou výživu, jestliže toho potřebují.

(2) Každé dítě plní tuto vyživovací povinnost takovým dílem, jaký odpovídá poměru jeho schopností, možností a majetkových poměrů k schopnostem, možnostem a majetkovým poměrům ostatních dětí.
marie55*

Není zcela pravdou, že zletilé dítě nemá povinnost se s rodičem stýkat. Pokud rodič má snahu o kontakt a dítě to ignoruje, mohou mu skutečně z morálních důvodů odebrat jeho nárok na výživné.

 

jijato*
hodnocení

0x

V lednu bude synovi 13 let. V říjnu mi soud, po mé žádosti, zvýšil výživné o 1000,- kč na 2200,-kč. Přesto si myslím, že to není převratná částka. S otcem se nestýkají minimálně 3 roky. Nezájem o styk je oboustranný. Vztah mezi otcem a dcerou nemá vliv na výši výživného. Zkuzte konzultaci u jiného právníka. Případně se odvolejte.

 

martini*
hodnocení

0x

Morální povinnost možná, ale nelze nikdy vázat nárok na výživné na nějaké podmínky typu, pokud se s ním budeš/nebudeš stýkat, taky nechápu, proč by se měla dcera nároku vzdávat, není schopna se sama živit, splňuje zákonné podmínky, tak soudkyně musí posoudit, zda jsou tu podmínky pro zvýšení nebo ne a musí o tom rozhodnout, pokud výživné nezvýší, podejte odvolání.

 

kejki3
hodnocení

0x

Nesetkávám se s tím poprvé, je to podle zákona o rodině, po dovršení 18 let je skutečně tato námitka možná. Nevím, jak je přesně formulovaná, ale v případě mého strýce byla uplatněna soudkyní. Syn místo aby doložil pokračování studia, nebo něco napsal, tak podal návrh na exekuci na důchod. Trvalo to krušný rok, peníze zůstávaly do vyřešení na sociálce (naštěstí), ale nakonec právě tohle bylo důkazem, že rodinné vztahy nefungují a nárok tak v 18 letech zaniká. Dokonce výslovně soudkyně uvedla, že je možné vymáhat peníze zaplacené po 18. narozeninách zpětně.

To, že nechce otec je jedna věc, ale musíte mít doklad, že se dcera alespoň pokouší otce kontaktovat. Dopisem, návštěvou.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]