Soc. a zdrav. pojištění - prázdniny

Od: Datum: 24.06.12 16:45 odpovědí: 6 změna: 29.06.12 22:31

Ahoj kolegové *slunce*, vyznáte se v pojištění, poradíte? Začátkem června jsem úspěšně ukončila bakalářské studium :) Podala jsem si jednu jedinou přihlášku na navazující mgr. obor. Nechci si dávat přihlášky nikam jinam, jde mi o tenhle konkrétní obor. Pokud jsem přijímačky neudělala (na výsledky musím čekat do začátku července), půjdu raději na rok pracovat. Chci si ale udělat prázdniny, i za cenu zaplacení sociálního a zdravotního pojištění. Jak by podle Vás bylo nejlepší postupovat? Za červen mi to - pokud vím - ještě uhradí stát a v momentě registrace na ÚP mi to opět platí stát, že? Takže když se např. v polovině srpna zaregistruji na ÚP, bude srpen již uhrazen státem? Nebo si budu muset zaplatit oba prázdninové měsíce? Nemáte odhad, kolik asi budu platit (nemám brigádu; daruji krev - pokud to má nějaký vliv)? A kde se toto pojištění platí? Díky, Claire :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 24.06.12 16:51

Červen je jasný - student. Červenec je v luftě - pokud nebudete přijata, tak alespoň posledního července se nahlásit na pracák a zaplatí za červenec zdravotní pojištění a nebo si zaplatit zdravotní sama 1 080,- Kč. Zdravotní je povinné, sociální platit nemusíte je dobrovolné. Sociální za vás za studenta také nehradil stát, ani pracák vám jej neuhradí.

doplněno 24.06.12 16:53:

A kde se toto pojištění platí?

Nejlépe je osobně zajít za zdravotní pojišťovnu, vypsat přihlášku, někde se dá zaplatit přímo v pokladně, běžně se platí na účet.

doplněno 24.06.12 18:20:

všímavý - máte pravdu, vypadla mě dobá " hájení" viz www.vysokeskoly.cz

Dokdy je absolvent studentem?
Jedna z věcí, která by měla čerstvé absolventy zajímat, je jejich nová pozice vůči státu. Dokud student studuje prezenčně, v řádné délce a bez přerušení a je mu méně než 26 let, nemusí se takřka o tyto sociálně-právní záležitosti zajímat. S oznámením oné dobré zprávy o úspěšném zakončení studia však začínají pracovat pomyslné odsýpací hodiny studentského života, nejčastěji se skrývajícího pod pojmem "status studenta".
Jak uvádí zákon o vysokých školách, "studium se řádně ukončuje absolvováním studia v příslušném studijním programu. Dnem ukončení studia je den, kdy byla vykonána státní zkouška předepsaná na závěr studia nebo její poslední část." Z toho vyplývá, že zakončením studia není až obdržení vysokoškolského diplomu (například na promoci), ale den poslední státní zkoušky. Od tohoto dne pak také začínají běžet lhůty pro splnění určitých závazků vůči státu _ jde zejména o sociální a zdravotní pojištění.
Ať bude student po absolutoriu pokračovat kamkoli, zdravotní pojištění je nutno začít hradit nejpozději první den poté, co mu skončí jakási doba "hájení". Za tu se považuje příslušný měsíc, kdy byly státní zkoušky vykonány, a pak ještě jeden následující (tzn. má-li student státnice v únoru, doba "hájení" mu končí 31. března atp.). Sociální pojištění se platí pouze v případě, že má absolvent nějaké zdanitelné příjmy. Platit si ho ovšem může dobrovolně.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vsimavy
Datum: 24.06.12 17:11

Každopádně za vás hradí zdravotní pojištění stát za měsíc červen (pokud jste skutečně v červnu státnicovala). Za měsíc červenec hradí zdravotní pojištění stát pouze v případě, že v červenci po celý měsíc nebudete vykonávat výdělečnou činnost. Od srpna pak budete povinna buď si platit zdravotní pojištění jako samoplátce (1 080 Kč/měsíc) nebo se můžete kdykoliv, nejlépe koncem srpna (pobyt v čekárně ÚP nebývá zrovna příjemnou a voňavou záležitostí ) evidovat na ÚP a pak za vás zdravotní pojištění za měsíc srpen opět zaplatí stát.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 24.06.12 20:00

Dobrý den.

Červen je plátcem pojistného stát, červenec jen v případě, že nebudete celý měsíc červenec výdělečně činná.

Návštěvu úřadu práce bych ale neodkládala, navštívila bych ho hned první týden v srpnu. Stejně tak by jste si měla zajít na zdravotní pojišťovnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vsimavy
Datum: 24.06.12 20:34

Proč si kazit počátek srpna tak nemilou činností?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.06.12 20:28
avatar

Já teda nevím jak to je v tomto případu,ale dcera 3 roky z5 se po maturitě hlásila na "pracáku" až 1.9.Do 31.8 včetně to za středoškoláky po ukončení platí stát,takže předpokládám že i pro vyšší školy!

Takže pokud Tě (Vás) nepřijmou na další školu a to se dozvíš do konce prázdnin,tak na "pracák až 1,9.2012!

Manželka jako nezaměstnaná se inofmovala o výši zdravotního,kolik by musela platit při odhlášení z PÚ a z VoZP odpověděli že platba zdravotního by byla ve výši 1100kč (1080kč)!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: claire*
Datum: 29.06.12 22:31

Tak ono není třeba, neboť jsem byla přijata a zůstávám studentkou :) I tak samozřejmě děkuji všem, kteří mi tu poradili ;)

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.