Jít do toho nebo ne? Hledám se

Od: Datum: 23.06.12 15:15 odpovědí: 6 změna: 26.06.12 12:11

Zdravím,

už delší dobou přemýšlím, že bych začal dělat hudbu. Mám doma nějaké levné midi klávesy. Jen uvažuji nad koupi nějaké externí zvukovky (bez ní se na ně nedá skoro hrát) a jiného vybavení. Jenom nějak nevím, jestli do toho jít nebo ne? Jde o to, že nevím, jestli na to vůbec mám ten potřebný talent a hudební sluch, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze.

Občas si zkouším něco jen tak vysamplovat (ano někdo to může považovat za krádež, ale pokud člověk nemá hudební nástroje a nemá na to, tak je samplování jediná možnost, jak tvořit)

Problém je, že sám nepoznám jestli mě to baví nebo ne. Jako kdybych nedokázal rozlišit a poznat své pocity. Jestli je to jen nějaké nadšení, protože už dlouho mě to láká? Nebo mě to fakt baví? Jestl mi to nejde jenom proto, že nemám potřebné zkušenosti a nástroje/programy, nebo protože nemám talent atd.

Už dlouho mě to sice láká, ale nevím jestli na to vůbec mám (sebevědomí je můj velký problém no...) Hudba pro mě znamená hodně, dává mi ohromný smysl, hodně mi pomáhá.

Rád bych třeba začal taky tvořit a kdybych na to měl, tak časem dělat hudbu, která může někomu pomoci atd.

Jen pořád nevím, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze a za pár dní toho nenechal...

Jak to můžu bezpečně zjistit? Jsou nějaké testy hudebního talentu/sluchu?

Jde mi o to, že pokud ty peníze investuji do zvukovky, tak pak je už nemůžu investovat do toho, čemu se delší čas věnuji (grafika). Což u grafiky poslední dobou ani nevím, jestli mě to baví a občas mívám zváštní pocity nechuti a stresu (nedokážu ty pocity popsat a nevím z čeho pocházejí). I když je fakt, že jsem se jí věnoval asi až moc a často i celé dny několik hodin a do toho i mimo čas oc jsem nebyl u pc jsem přemýšlel co a jak udělat atd. Takže možná že jsem trošku vyhořel, ale tak nějak přemýšlím o smyslu toho atd...

Je fakt, že pár mojich grafických prací bylo od profesiónálních grafiků chváleno a i první práce byla kadně hodnoce, takže možná tam nějaký menš cit/talent bude, jen už poslední doubou nevím, jestli mě to baví. Proto čím dál tím víc uvažui nad hudbou.

I když hudbou se nedá moc živit, natož grafikou se dá celkem dobře. Ale zase asi nebude nejlepší dělat něco jenom pro peníze, když mě to nebude bavit.

Prostě se tak nějak asi ještě hledám a nevím, co by mě bavilo. Navíc mám problém, že musím pořád něco dělat a něčemu se věnovat, jinak si připadám "méněcenně".

Proč to tak řeším? Odešel mi starý pc, tak pořizují nový a nevím, jestli peníze investovat do monitoru na grafiku, nebo zvukovky pro tvorbu hudby, přece jen můj rozpočet je trošku omezený...a sám se už v sobě nějak nevyznám, co bude pro mě lepší...

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.06.12 16:12

To je nějak moc smíchaných věcí dohromady Asi by se dalo komentovat mnohé, ale dovolím si učinit poznámku ve smyslu jistého pozorování: jakmile má někdo pocit, že se určité věci nemůže věnovat proto, že nemá potřebné (drahé) vybavení a vidí to jako překážku, je to jasné znamení, že jeho vnitřní potřeba (schopnost překonat lenost, ochota...) není dost velká. Na to, abych přečetla hodně knih, nepotřebuji mohutný ušák, značkovou lampu, vyřezávanou podložku pod nohy a mahagonovou knihovnu. Na to, abych "dělala hudbu" (divný pojem - skládat se dá i bez nástrojů, hrát Dajánu po svatbách se snad nechystáš? ;)) to hlavně chce začít... třebas s jednoduchými prográmky, iPadem a podobně. Ke kreslení si taky napřed nepořídím malířský stojan, abych zjistila, jestli mě to baví, ale črtám si na papír! Prostě začni. Pro mě za mě třeba s dětským xylofonem. Když budeš mít nápad na víc než jednu dvě skladbičky, když tě to bude bavit, když ti bude stát za to ponocovat nad tím do rána, pak je čas na další krok (a případně investice).

Čekáš od věcí moc. Všechno, co je nutné "umět", obnáší především práci, učení, vytrvalost. Chuť přijde, odejde, je třeba se překonvat, naučit odpočívat. Neexistuje nic, co je jenom bezvýhradná radost stále pryč. A je normální se věcem věnovat hodiny a po zbytek času nad nimi dumat. Nepíšeš, kolik ti je, mám pocit, že možná dost málo, a že bys potřeboval trochu protřepat

doplněno 24.06.12 20:40:

Martina: kéž by! Hrůzyplné vyprávění jednoho kamaráda o vetchém staříkovi a jeho klávesách, též vyšeptalém hlasu, ve mě zanechalo hluboký dojem. *smich*

Návštěvník: ale ne, je to v naprostém pořádku, hledat a zkoušet. Sice si to úplně představit nedovedu, vždycky jsem měla víc zájmů, než byla šance stíhat (byť málokteré skutečně trvalé, ale pár let bylo o srandu postaráno ) a hledat si nové, to už bych asi potřebovala obraceč času... ale jistě jsou i jaksi nevyhranění. Jen prostě z toho, jak píšete, jak to celé vyznívá, to zní tak trochu znuděně, neujasněně, trochu chcete profesi, trochu zábavu, "něco" dělat... prostě takové plácání. Kolik vám je? Třicet určitě ne, spíš šestnáct? Od toho se totiž do určité míry odvíjí i postoj k tomu, co píšete.

Ale co platí určitě: zkoušejte všechno. Když vás to bude chvíli bavit a uvidíte pokrok, pak teprve do toho investujte. Nad každou věcí, která vás absolutně nadchne, čekejte několik dní. Mějte nějakou zábavu tvůrčí, nějakou sportovní a nějakou společenskou. Zkoušejte naprosto všechno, co se namane, i kdyby vám připadalo, že vás to nemůže nikdy bavit - protože jednak člověk nikdy neví, jednak čerpat tvůrčí věci lze teprve ze zkušeností. Nikdy se neupínejte jenom na jednu věc. A hlavně kašlete na nějaké talentovky a podobně. Chcete skládat hudbu, tak do toho. To lze i bez sluchu, když umí člověk noty a má představu o tom, co hudba je. A pořád se učte. Z toho, co píšete, je to takové hraní si na něco. Když vás kamarád poplácá po zádech a řekne "dobrý", nic to neznamená - hledejte nezávislé soudce, na to je internet až moc dobré místo. Váš postoj je do určité míry pasivní - hledáte, co vás bude bavit. Hledejte, čím se vy budete bavit ;)

Ohodnoceno: 2x

Od: navstevnik2
Datum: 24.06.12 08:58

"... a že bys potřeboval trochu protřepat "
Proč? Je špatného něco na tom, hledat něco, co by mě bavilo? Rád bych se časem i živil něčím, co mě bude bavit a bude to zároveň mojím koníčkem. Je na tom snad něco špatného?
Jen pořád nevím, co by to mělo být a nejsem schopný to nějak najít...
Datum: 24.06.12 10:37

Zrovna včera jsme hráli svatbu, ale Dajána už se fakt nehrává:D:D A když to je za dobrý peníz, proč si takto nepřivydělávat, že;)

doplněno 24.06.12 20:44:

Sargo, máte pravdu, už jsem zažila leccos:D Někteří šumaři jsou opravdu zoufalci:D

Datum: 24.06.12 01:11

Talent obnáší 1 % nadání a 99 % práce a dřiny (na autora citátu si momentálně nevzpomínám).

O talentových zkouškách "jen tak" nevím, ale můžete se zkusit přihlásit na grafickou školu, na konzervatoř apod. - součástí přijímacího řízení jsou i talentové zkoušky.

Nidko na dálku nepozná, co by Vám šlo, ani co by Vás opravdu bavilo. Ale i u zájmů a koníčků platí, že poměrně velkou část času člověk věnuje méně "záživným činnostem" - např. sběratel katalogizaci, ...

Od: buss®
Datum: 24.06.12 23:19

Pokud člověk TO nezkusí, tak se to nikdy nedozví, jaké by to bylo. Myslím, že většina lidí chodí do zaměstnání aniž by je to nějak extra bavilo. Může mít perfektní zájem, ale nikdo takového člověka nežádá. Takže do toho.

Od: navstevnik2
Datum: 26.06.12 12:11

Poslední dobou i přemýšlím, že třeba to co by mě bavilo ani nemusí mít spojitost s PC. Baví mě asi tak tvořit (jako ta grafika), ale možná by mě spíše bavilo něco tvořit rukama, než zírat celý den do obrazovky a pak člověka bolí oči, záda...

Jenže tady moc možnosti není a nevím co...

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.