Státní právník vs výživné

Od: Datum: 21.06.12 11:44 odpovědí: 12 změna: 21.06.12 22:27

ahoj ,

chtěla bych vědět ,jestli existuje něco jako státní právník,protože si momentálně soukromého dovolit nemohu ,a problém se týká výživného . Na své dvě děti pobírám již 7let částku 2200kč na oba ,(tj 1100kč na jednotlivce) .Dětem je 10 a 11let. Otec dětí podniká ,nežije si zrovna špatně ,soudě dle oblečení ,auta ,zařizování bytu ,jeho mobilu atd...zkrátka není tak těžké vyvodit ,když si všímáte i detajlů. žádala jsem jednou ,před asi 5lety o zvýšení ,(na 1600kč na každého) ,ale ex vytáhl danové přiznání s nulou a bylo hotovo. za téměř 8let se ale hodně změnilo ,nájem a platby za služby mám o 2500kč vyšší ,než bývalý muž ,jsem dlouhodobě bez práce ,dětem rostou potřeby neuvěřitelnou rychlostí ,přicházejí prázdniny ,koupaliště mohou při našich poměrech navštěvovat max 1týdně ,vstupné je velmi vysoké ,a to je pouze vstupné ,snažím se s dětmi trávit hodně času venku ,znáte děti ,kor v létě-nanuk ,zmrzka ,nemluvě o škole ,tam jde tolik financí ...Navrhla jsem otci zvýšení na 1400kč na dítě ,a bylo mi odpovězeno -nemám *fn*,týden předtím sdělil naší známé ,že si bude stavět v bytě již druhý krb,když si nevzal opakovaně děti na víkend ,jak měl ,argumentoval tím ,že mají moc zakázek a je v práci ,tak jsem blázen nebo co ,pracuje zadarmo? Někdo mi radil ,.že bez právníka na zvýšení nedosáhnu ,toho si dovolit nemohu .má význam jít do soudního procesu ,mohu pro své děti ten soud vyhrát i bez právníka? )podotýkám ,že jsem exmanželovi navrhla i mimosoudní dohodu ,že by dával ty 300kč každému jako kapesné ,at se ty děcka něco mají ...Nezvládám vše pokrýt sama a dětí je mi líto ,jsou skvělé ,chápavé ,sami už rozumují a říkají ,-já vím mami ,to je pro nás moc drahé a žádné scény nedělají .Ale mně to může*srdce* utrhnout ,když cítím ,že by jejich táta mohl udělat víc a zdráhá se...Co si myslíte vy ,jsem vděčná za všechny odpovědi ,díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.06.12 12:11
avatar

Zdravím. Samadoma, advokáta tzv. ex offo přidělí soud jen velmi výjimečně a advokátní komora též. To byste musela být ve velké tísni a muselo by se jednat o jiný případ, než je výživné. Ale soud můžete požádat o odpuštění poplatku, jste-li ve finanční tísni a samoživitelka. Tam chce soud doložit výši příjmu a pak rozhodne. Pokud budete žádat o zvýšení výživného, pak věřím, že to zvládnete i bez advokáta a že Vám soud pravděpodobně i vyhoví, jestli-že doložíte výši poplatků. Žádat po sedmi letech, není nic divného a uděláte jen dobře. Zvýšily se poplatky, nároky dětí atd. Věci se mění, děti rostou. Není pravda, že bez advokáta nedosáhnete na zvýšení a rozhodně si o něj zažádejte. Je to vždy na uvážení soudu a spousta ženských na advokáta nemá a výživné jim soud přiznal vyšší. Apekujte právě tím, že za celou dobu se výživné nezvýšilo, ačkoliv poplatky a nároky dětí ano. soud rozhodne v zájmu dětí a pokud na tom otec dětí není tak špatně, pak by Vám soud vyhovět měl.

doplněno 21.06.12 12:34:

Do své žaloby na zvýšení výživného tyto skutečnosti soudu sdělte. Nekalé praktiky se snaží dělat kdekdo, aby se vyhnul třeba zvýšení výživného. Po pěti letech, když jste žádala, předložil něco, co téměř po třech letech předloží zase? Ale ani soud není "tak hloupý", aby se nadokázal na různé věci zaměřit a zajistit si třeba ověření skutečností.. Tím spíš, že na ně poukážete předem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: samadoma*
Datum: 21.06.12 12:23

děkuji za odpověd ,já se spíše obávám situace ,že tam zase ukáže nulu na danovém přiznání ,do jeho papírů nevidím ,ale vím od jiných ,že moc zakázek se dá udělat "na černo" , a pokud to tak provozuje i můj bývalý muž , mám obavy ,že mu jinou skutečnost nedokáži ,jak taky...

Od: lujs®
Datum: 21.06.12 12:26
avatar

Já bych k tý žádosti zkusil přidat seznam věcí o kterejch víte že si za poslední roky pořídil, u soudu by asi měli vzít v potaz kde na to vzal když má nulový daně.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.06.12 12:42
avatar

zkuste se jít poradit do bezplatné právnické poradny - nevím odkud jste, u nás v Praze jich je dost - zadejte si do vyhledavače bezplatná práv.poradna a vaše město a uvidíte, jestli je nějaká i u vás...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.06.12 13:20
avatar

žil byl jeden rozvedený chlap, vlastnil velkou prodejnu, byt a dvě auta. Auta označil za služební, byt taky, všechny životní náklady mu platila (jeho) firma, on měl jako fyzická osoba příjem nula, tak platil (a často neplatil) výživné celkem 1000,- na dvě děti. Soudce to jeho lhaní nakonec vyřešil tak, že ho vzal pod přísahu a vysvětlil mu, že jestli nepřistoupí na zvýšení výživného, pošle mu do firmy kontrolu. Chlap rychle vyměkl.

Tak si myslím, že šanci máte. Můžete vyhrát i bez advokáta. Návrh na řízení můžete napsat sama, jen musíte dobře a stručně popsat, co vlastně požadujete. Dobře se připravte a dobře zdůvodněte, proč chcete zvýšit výživné a do návrhu stručně a technicky popište všechno to, co jste napsala sem.

Žádám o zvýšení výživného protože...

a) dětem rostou životní náklady..(spočítat a doložit)...

b) současné výživné dávno neodpovídá příjmům jejich otce..(uvést, co vlastní)...

c) mimosoudní dohoda je nemožná atd.

Mnoho zdaru a klidně přitvrďte. Žádejte minimálně 8000 měsíčně. Trochu ustoupit můžete vždycky.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lolaprasatkova
Datum: 21.06.12 13:21

Nedávno proběhla nějaká výzva právnické kanceláře k zastupování matek ohledně výživného . Bylo to zdarma. Platil by to otec. Koukněte se někde na netu . Právníci to byli hodně známý a jinak drahý.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: samadoma*
Datum: 21.06.12 13:35

díky za všechny odpovědi ,ještě mě napadlo ,tím ,že jsem ve finanční nouzi ,pobírám příspěvek na bydlení i doplatek v hmotné nouzi ,a samozřejmě na odboru po mně chtějí výši výživného ,tak mě napadá ,jestli to nakonec nemůže být princip - vlil -vylil ,když mu zvednou výživné třeba o 500kč , nemůže se nakonec stát ,že těch 500kč mi uberou na dávkách? pak by to celé nějak ztrácelo význam ,nějak tomu nerozumím ,vím že mi to nedávno někdo takhle říkal

Od: barun
Datum: 21.06.12 14:30

Pak je dobré si spočítat, kolik by vám platil (dcera dostává 6500 měs..na dvě děti a ten bejvalej taky brečí, že nemá víc), a kolik dostáváte od sociálky? Jděte do toho, na co advokát, nemůžete nic ztratit, protože to co vám platí to je úplně směšné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: samadoma*
Datum: 21.06.12 20:00

no s těmi manželovými alimenty (2200kč) mám dohromady 12700kč ,jiné příjmy nemám ,z toho byt se službami stojí 6400kč ,takže na pokrytí všeho ostatního zbývá 6300kč.*nevi* takhle žijem

doplněno 21.06.12 20:07:

no a ještě takovou perličku ,o snížení výživného on taky může požádat ,že? právě na to mně upozornil ,když jsem ho prosila o zvýšení ,prý přes zimu ,když nebude práce ,ale copak mají děti přes zimu méně jíst ,když není práce? nedovedu si moc předtsavit ,že se to chystá tak praktikovat ,že jako každý rok budem lítat po soudech a snižovat a pak zvyšovat ,nebo si to zařídí nějak paušálně*nevi*

Od: hankauk*
Datum: 21.06.12 14:51

Mrkněte se na webovky vyplata.cz a otevřete si sekci "výpočty". Tam si najděte jednotlivé soc. příspěvky a lehce si spočítáte, kdy máte na příspěvky ještě nárok a kdy už ne. Pokud manžel platí na děti 2200Kč měsíčně dohromady - to je výsměch! Jak už bylo porazeno výše... vemte papír a tužku a počítejte, jaké náklady máte měsíčně s dětmi - obědy ve škole, oblečení, obuv, kroužky, škola, kapesné, jízdné, atd...Pak si spočtěte, jaké náklady máte všichni - nájem, energie, jídlo, atd... Hned uvidíte, co jste schopna pokrýt sama a na co už musíte žádat sociálku o příspěvky. Podle toho pak navrhněte výši výživného. Klidně se nebojte říci si o více, můžete to pak použít jako odkladání do budoucna, protože nečekané výdaje se dají očekávat během celého roku a s otcem v takovém případě není domluva.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.06.12 18:20
avatar

Dobrý den,

žádat o zvýšení výživného se můžete pokusit podat i zpětně (až 3 roky od data podání návrhu soudu). V nejhorším soud přizná zvýšení od data podání (doručení soudu).

Určitě nedoporučuji se na soud obracet sama. Je možné, že by si "ex" vzal (všeho) schopného advokáta, který by opět prosadil, aby se výživné nezvýšilo.

Obraťte se na některou občanskou poradnu poblíž svého bydliště (větší poradny nabízejí i právní pomoc), nechte si poradit při sepsání návrhu. Budete-li chtít, mohou Vás i doprovodit k soudu, ale právní zastoupení nenabízejí.

Poněkud mne překvapuje postoj soudu. Proč manželovi nedoporučil, aby se nechal zaměstnat, místo aby podbnikal s nulou? Podle mne měl soud vyměřit výživné z alespoň průměrné mzdy v národním hospodářství.

doplněno 21.06.12 21:41:

Zapomněla jsem napsat, že občanské poradny poskytují poradenství zdarma.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.06.12 22:27
avatar

Jen velice stručně: Jdi do toho a nedrž se tak při zemi, běžné jsou částky na jedno dítě od 2.500,- Kč. Advokáta nepotřebuješ. Pro inspiraci se zkus podívat na TV JOJ. Běží tam, tuším každý den, pořad Súdna sieň. Velice často se tam řeší i výživné a částka přisouzená na jedno dítě často přesahuje 350,- €. Když nic jiného, tak uvidíš, jak to u takového soudu může vypadat.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.