Pracovní úraz a výpověď

Od: Datum: 20.01.13 15:36 odpovědí: 6 změna: 21.01.13 14:12

Zdravím.

Potřeboval by jsem radu pro kamarádu.

Měla v práci úraz (kus plech jí propíchl nohu) s následnou neschopností.Vše bylo sepsáno.

Jenže koncem roku jí skončila smlouva na dobu určitou a zaměstnavatel ji už neprodloužil.

Kamarádka je stále v neschpnosti,dochází na rehabilitaci.

10. ledna jí přišlo oznámení o neprodloužení smlouvy,datované na 27.prosince.

Chtějí to podepsané poslat zpět.

Nějak se nám to nezdá.

Nemělo by se toto podepisovat až po skončení neschopnosti a přímo tam?

Aby v tom nebyla nějaká finta.

Tento zaměstnavatel je už vyhlášený svými kličkami.

Všem předem děkuji za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.01.13 15:50
avatar
Tim jestli podepíše nebo nepodepise, zamestnavatele nezbavuje odpovednosti za pracovní úraz. Tudíž by měla dostat bolestné, ztrátu na výdělku a náhrady za léky a léčení. Musí však jejich výši prokázat, tudíž schovávat doklady za léky, poplatky od doktora atd. Zaměstnavatel se může zprostit viny zčásti nebo zcela, záleží zda porušila bezpečnost práce ci neměla pracovní obuv.
Ohodnoceno: 3x
 
Od: wasp®
Datum: 20.01.13 16:03

Vše bylo v pořádku.Nic neporušila.Naopak zaměstnavatel novým uspořádáním ještě zmenšil už beztak malý pracovní prostor.Díky za radu.

Od: kjaneckova*
Datum: 20.01.13 16:00

Podle mě pracovní poměr skončil uplynutím doby určité. K tomuto není třeba zasílat žádné oznámení o neprodloužení smlouvy, tedy zbytečně to chtějí vrátit podepsané zpět.

Pracovní poměr skončil.

Nemocenské dávky bude kamarádka pobírat po dobu neschopnosti. Po ukončení neschopnosti dojde k vyrovnání ztráty na výdělku z důvodu PÚ, vyplacení bolestného mezi zaměstnavatelem a kamarádkou.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: wasp®
Datum: 20.01.13 16:04

Děkuju.

Od: ron*
Datum: 20.01.13 16:04

Dobrý den.

Pracovní poměr skončil uplynutím doby určité,trvání pracovní neschopnosti nemá v tomto případě na skončení pracovního poměru žádný vliv.

Pokud kamarádka je v pracovní neschopnosti, která byla zaviněna pracovním úrazem, má samozřejmě nárok na odškodnění pracovního úrazu. Předpokládám, že bezprostředně po úrazu byl zaměstnavatelem sepsán Záznam o pracovním úrazu. Kopii tohoto záznamu vždy obdrží i zaměsnanec. Kamarádka má tedy nárok na náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti (až do ukončení pracovní neschopnosti, nejen do skončení pracovního poměru). Dále má nárok na náhradu výdajů spojených s léčbou následků pracovního úrazu, náhradu výdajů za vystavení lékařského bosudku, náhradu případné věcné škody. Po skončení léčby ošetřující lékař vyplní formulář Hodnocení bolestného. I tento formulář se odevzdává zaměstnavateli. Za jeden bod bolestného náleží 120 Kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.01.13 14:12
avatar

Uznal zaměstnavatel pracovní úraz a vyznačil ošetřující lékař pracovní úraz v neschopence?

Pracovní poměr skončil uplynutím doby, kterou si kamarádka dobrovolně sjednala, a to bez ohledu na pracovní úraz i na nemoc. Kamarádka bude mít až do konce nemoci nebo do konce podpůrčí doby (podle toho, co nastane dříve) nárok na nemocenské. Nárok na náhradu ušlého výdělku však bude jen do konce pracovního poměru (po jeho skončení už výdělek neuchází).

Zaměstnavatel bude za pracovní úraz odpovídat i do budoucna:

Kamarádka bude mít nárok na náhradu ušlého výdělku i v době registrace na ÚP (dorovnává se rozdíl mezi minimální mzdou a průměrným výdělkem) nebo v případě další pracovní neschopnosti pro pracovní úraz (bude se dorovnávat rozdíl mezi nemocenským a průměrným výdělkem z nového zaměstnání).

____ Reakce na Ron:

Jestli se od 1. ledna 2013 nic nezměnilo (nepodařilo se mi nic najít), bude nárok na náhradu ušlého výdělku za nemoc jen do konce zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.