Zmetkové řízení

Od: Datum: 14.11.12 20:49 odpovědí: 5 změna: 15.11.12 17:38

Dobry den . Dneska mi bylo strzeno z vyplaty 13 hodin za udajny zmetek , ktery se mel stat nekdy v srpnu.Ma pravo zamestnavatel k takovemu zakroku? U zmetkoveho rizeni jsem nebyl pritomen , zadny papir , zadna dohoda mezi mnou a firmou neprobehla . Vse vim jen od kolegu ktery je v tom taky " namocen " . Zamestnavatel by mel mit povinnost skodnou udalost vyresit do mesice a na spolecnou dohodu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.11.12 22:11
avatar

Zaměstnavatel je povinen evidovat skutečně odpracovanou dobu, nesmí ji nijak upravovat, zkreslovat nebo z ní dokonce něco "strhávat".

Zaměstnavatel má samozřejmě právo po Vás požadovat či vymáhat škodu, kterou jste mu způsobil. Strhávání peněz je ale možné pouze na základě písemné dohody s Vámi.

Vypadá to, že Váš zaměstnavatel porušuje zákoník práce.

___ Pořiďte si alespoň 5 kopií docházky za příslušný měsíc/příslušné měsíce. Vyzvěte zaměstnavatele písemně k doplacení dlužné mzdy za chybějících 13 hodin a přiložte jednu kopii docházky. Zašlete zaměstnavateli doporučeným dopisem s dodejkou. Od všeho uchovejte kopie, stejně jako podací lístek i vrácenenou potvrzenou dodejku.

___ Další možností je okamžité zrušení pracovního poměru pro nevyplacení mzdy nebo její čáasti (§ 56, odst. 1 písm. b). V takovém případě byste měl podle § 56, odst. 2 nárok na náhradu mzdy za chybějící výpovědní lhůtu. Zrušení musí být písemné a musí být doručeno druhé straně (nejlepší je předat písemné zrušení osobně proti podpisu na kopii - např. v podatelně).

___ Poslední možností je zkusit se obrátit na inspektorát práce. To je však záležitost na řadu týdnů až měsíců.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hezrone*
Datum: 14.11.12 22:13

Takže,

nevím co přesně děláte, ale momentálně druhým rokem pracuji ve firmě, kde se s tímto také setkávám, tedy ne přímo s tímto, ale zmetky také jsou a budou a jsou řešeny. U nás to probíhá takto: Pokud se najde zmetek a dohledá se "kdo ho stvořil" potom přichází procedura, kdy přijde zaměstnavatel s protokolem o té věci: reklamací. Tu mi dá podepsat, načež já odpovím, že dokud neuvidím ten zmetek a jasný důkaz toho, že jsem ho vyráběl opravdu já (razítko na svařenci + zakázka s razítkem a podpisem) nic nepodepíši. Za dobu co ve firmě jsem, jsem měl 3 reklamace. Blbiny co se dají odstranit až na 1 kus který se musel opravdu vyhodit. Zato "pokusů o reklamaci" tak 10. Jednou jsem do toho totiž začal rejpat a zjistil jsem, že mi chtěl zaměstnavatel napsat reklamaci za něco, co jsem vůbec nevyráběl. Od tý doby to na mě zkoušeli, ale po několika pokusech se stal opak. Teď si hodně rozmyslí, zda za mnou vůbec s něčím přijdou.

K Vašemu případu bych řekl asi toto: Nevím jak máte silnou pozici v práci, ale tohle bych omlátil vedení o hlavu a oháněl bych se okamžitě právníkem, úřadem práce, v nejhorším i soudem. S tím časovým úsekem bych se na druhou stranu moc neoháněl, u nás je např. běžné, že zákazník odhalí vadu až za delší dobu. A mimochodem, víte jistě že kolega ví co říká? Nejsou to jen klepy? Třeba Vám to strhli za něco jiného... Každopádně ale nevím, za co se strhávají hodiny?! Snad peníze ne? To jsou nějaké podezřelé tresty...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.12 22:33
avatar

Máte pravdu, ty hodiny nejsou v pořádku. Domnívám se, že zaměstnavatel "strženými hodinami" obchází neexistující dohodu o strhávání peněz.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: optimus2x
Datum: 15.11.12 15:10

Moc dekuji za rady . Jeste to upresnim .Pracuji ve strojirenstvi ( kusova , zakazkova vyroba) Na zmetek si prislo zacatkem zari... zelezo se vratilo a opravilo. Od te doby jsem nevidel zadny protokol ani zadna debata o nejake nahrade... Nyni 2 mesice po na vyplate schazi 13 hodin , ale z prescasovych hodin . Asi si mysli ze pri 90hodinach navic 13 nejak projde ...

Datum: 15.11.12 17:38
avatar

Zaměstnavatel je oprávněn v oidůvodněných případech nařídit práci přesčas v rozsahu nepřekračujícím v dlouhodobém (26 týdnů) průměru 8 hodin týdně a v celkovém limitu do 150 hodin ročně. O další práci přesčas (do celkem 417 hodin v kalendářním roce) by s Vámi zaměstnavatel musel uzavřít dohodu.

Podnět (lze i anonymně) na inspektorát práce by tady byl na místě. (90 přesčasových hodin za měsíc je moc - to už zaměstnavatel nedodržuje ani dobu odpočinku mezi pracovními směnami nebo dobu souvislého odpočinku v týdnu).

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.