Jak získává peníze vaše obec?

Od: Datum: 20.06.12 09:32 odpovědí: 12 změna: 20.06.12 21:27

Zdravím všechny. Znáte někdo obec, která získává peníze nějakou vlastní aktivitou? Nemám na mysli tahání peněz z kapes spoluobčanů pomocí daně z nemovitostí při místním koeficientu 5.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hankauk*
Datum: 20.06.12 09:38

A jde to vůbec? Pokud by obec nějakým způsobem získávala finační prostředky - vlastní aktivity - tak by musela mít asi živnostenské oprávnění a platit daně z příjmu, atd. A to si myslím, že ani nejde. Nebo ano?! Nikdy jsem o tom neslyšela.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lolaprasatkova
Datum: 20.06.12 09:44

Ne , já ne. Obce jsou mistři na rozprodej majetku a zvyšování daní. Zrovna tento týden jsme s rodiči řešili nářky školy. Škola v centru města má velké plochy na parkování kde parkují jejich zaměstnanci. Pořád pláčou, že nemají peníze. Říkali jsme si proč to nepronajmou? U obce : plochy na reklamu, pronájem kulturního domu , proč nevyužívají odsouzené pro práce v obci atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hankauk*
Datum: 20.06.12 09:50

Školu spravuje město, tudíž město bude i majitelem. O tom, jak by bylo parkoviště využito, musí rozhodnout zastupitelstvo města, ev. jeho rada. Otázkou je, zda by tam pak někdo parkoval, když by parkovávní nebylo zdarma?!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lolaprasatkova
Datum: 20.06.12 11:00

Já uváděla příklady

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 20.06.12 11:35

Juj a už jsi byla ve městě? Tam jsou placená parkoviště a zajeď se podívat/zaparkovat třeba do Pardubic a jinde..., v drtivé většině jsou v centru placená. Ale třeba od 18 hod. do 06-08 zadarmiko. Ano, je s tím problém, pak jsou obsazeny neplacená, úředníky, kupci ulice v okolí kde se neplatí. Po odjezdu obyvatel do práce se to obsazují tito. Ale je to majetek obce, tudíž rozhoduje ona, občané.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lolaprasatkova
Datum: 20.06.12 14:36

To myslím mě a ptáš se mě zda jsem byla ve městě?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 20.06.12 09:56

Znám - obec hospodaří v lesích, těžba dřeva, dotace na zalesnění.Občan si může objednat např. poorání zahrádky, posečení louky ... a obec za paktel svými mini strojky tuto sllužbu dělá. Pořádá akce - jezdecký den, mini bazary. Z akcí pro dospělé financuje akce pro děti. Obec vlastní sběrný dvůr, obyvatelé obce zdarma mohu dovést cokoliv (mimo stavební sutě), obec toto rozebírá a třídí a prodává odběratelům k dalšímu zpracování.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.06.12 10:00
avatar

Jde to. Nedaleko nás je velká obec, kde se už asi 30 let pořádají pravidelné nedělní trhy. Začalo to vcelku nevinně, jen zeleninou a kuřaty a protože obec je na hlavním tahu, co se týče vlaků i autobusů, rozrostlo se to do nevídaných rozměrů. Koupíte tam, na co si vzpomenete. Dceři boty, sobě gorbáčky, klukovi maskáčovou sopravu a muži třeba výfuk ke Š 120. A navíc štěně.

Obec neskutečně vydělává: vstupné je sice pouhých 5 korun, ale kolik lidí tam týdně projde. K tomu se platí za parkování a prodejci, samozřejmě za místa.

Nechodím tam ráda, snad jenom na jaře pro sadbu. Hodně stánků je Vietnamců a to jejich zboží se koupí všude, netřeba jezdit na trhy. Všude křik a nával a nutno si hlídat peněženku opravdu bedlivě.

Největší sláva byla tak před 10 - 15 lety, dnes už to pomaloučku utichá, přesto je to pořád ještě dost velké.

Obec má peněz a může si pořídit pro občany úplně všechno. Nedávno jsem četla, kolik má OU v současné době na 1 obyvatele a byla to ohromná částka. Ale je jasné, že v každé obci se jen tak trhy pořídit nemohou. Jaga.

doplněno 20.06.12 12:07:

A ještě obec dá svým občanům 1 x týdně vydělat. V neděli zasednou ženské do budek a vybírají vstupné. Chlapi vybírají na parkovišti. A po skončení trhů nastoupí četa a uklidí prostranství. je tam plno papírů a krabic, ale když za to OU zaplatí, proč by to neuklidili, že?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: dobromysl*
Datum: 20.06.12 10:20

U nás zvedli daně, přitom žijeme v oblasti s nízkou dostupností bez pracovních míst. Většina lidí někam dojíždí. Proto hledám inspiraci, jak z toho ven.

Od: buss
Datum: 20.06.12 10:39

Jistě že to jde, a proč by nešlo? Proč by obec nemohla podnikat? A co tak městské podniky? Prádelny, stavební podniky, doprava, elektrárny..., nemáte koupaliště, sportovní zařízení ve vlastnictví obce?
Obec má, vlastní majetek.

Kdo píše NE, proč by obec měla být vyloučena z podnikání? To musíte napsat která norma jim to zakazuje. Ano, mohou prodělat, zadlužit se, ale když jsou blbí na radnici...
Takže si přečtěte zákon o obcích.
Koeficienty u daní z nemovitostí jsou určené podle velikostí obce a o kolik může zvýšit/snížit. Takže dědinka si nedá 5.

doplněno 20.06.12 10:45:

Babajaga
Ale to je chyba obce, u nás se vietkongové na trzích nevyskytují, trhy farmářské, zemědělské.. co by tam prodávali? A je to na obci, jak určí pravidla. Třeba výrobci potravin (i regionální) a je to. Že by vietnamci špihlali hrábě, dělali karborundum brousky, sýry...?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.06.12 12:45

Naše město bohužel profituje z místních heren, vzhledem k tomu, že v naší městské čtvrti je na hlavní silnici a současně hlavním tahu na Ústí nad Labem nejvíce bazarů a zastaváren, vedle nich spousty heren, tak se sem stahuje největší pakáž nejen ze širokého okolí, ale i ze Slovenska. Abych nebyl za rasistu, tak záměrně zalčuji podstatnou okolnost. *afro* Takže sice nejsme vesnice a není to vlastním přičiněním, ale příspěvek do městské kasy to je a myslím si že né zrovna malý. Dalším velkým příspěvkem podle mne bude prodej a nájem městských pozemků. Naopak menší suma peněz bude za placené parkování (což se mi zdá v našem městě nejen drahé, ale také špatně nastavené parkovací automaty). V to se mi naopak líbí např. Hodonín. Následně plynou další peníze, převážně z turismu a občasného kulturního dění ve městě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dobromysl*
Datum: 20.06.12 21:27

Děkuji moc za Vaše nápady. Dnes jsme si vymohli na zastupitelstvu schůzi s tématem daně z nemovitostí. Potřebujeme zastupitele přesvědčit, aby je snížili.

Jestli máte ještě nějaké nápady, sem s nimi. ;)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.