OSVČ se zaměstnanci?

Od: Datum: 18.06.12 20:14 odpovědí: 8 změna: 19.06.12 07:34

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat, zda jako OSVČ mohu zaměstnávat další osoby, nebo musím založit s.r.o. (?)

Pokud ano, musí zaměstnanec být také OSVČ, nebo mu mohu poskytnout standartní pracovní smlouvu?

Pozn.: Neptám se na dohodu o pracovní činnosti, kde je omezená pracovní doba i výdělek a ano, vím že se musí platit sociální, zdravotní a další pojištění.

Předem děkuji za odpověď

J.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: vsimavy
Datum: 18.06.12 20:34

OSVČ může mít zaměstnanců neomezený počet. Pracovní smlouva a všechny ostatní povinnosti zaměstnavatele jsou stejné jako v případě, kdy zaměstnavatelem je právnická osoba.

Od: engurru*
Datum: 18.06.12 21:31

Děkuji za odpověď.

Datum: 18.06.12 22:42

Zaměstnávat můžete pouze fyzické osoby, a to na základě pracovně právního vztahu (podle zákoníku práce). Jako zaměstnavatel byste samozřejmě měla i další povinnosti - doporučuji se obrátit na příslušné úřady (FÚ, ČSSZ, ...), musela byste uzavřít a platit povinné úrazové pojištění zaměstnanců, zajistit lékaře závodně preventivní péče, ...

"Práce na ŽL" neexistuje, šlo by o švarc systém, který by se Vám mohl dost prodražit (pokuta 250.000 až 10.000.000) Kč.

doplněno 18.06.12 22:43:

Povinnosti zaměstnavatelů: http://www.google.cz/search?sclient=psy-ab&hl=cs&client=opera&hs=otj&rls=cs&channel=suggest&q=%22povinnosti+zam%C4%9Bstnavatele%22&oq=%22povinnosti+zam%C4%9Bstnavatele%22&aq=f&aqi=g10&aql=&gs_l=serp.3..0l10.309781.310006.1.310593.2.2.0.0.0.1.348.551.2-1j1.2.0...0.0.-bTSw4hqOYg&biw=1016&bih=620&cad=cbv&sei=wZLfT_WTCM_R8QOu0_C2Cw

Od: vsimavy
Datum: 18.06.12 22:50

Žádný zákon nezakazuje, aby jeden OSVČ zadával práci druhému OSVČ. Tato práce nesmí pouze vykazovat znaky závislé činnosti, což není problém smluvně i fakticky zabezpečit. Nevěřte všemu, co se píše v novinách. Íčaři byli, jsou a budou a nikdo to postihovat nemůže.

Datum: 18.06.12 22:59

Máte pravdu, nezakazuje. Pouze zákoník práce stanoví, že závislá práce musí být vykonávána v pracovně právním vztahu.

Nevím, jak Vám, ale mně z toho vyplývá, že žádná OSVČ nesmí "dávat práci jiné OSVČ".

Jedna OSVČ může drzhé OSVČ zadávat zakázky (případně na ni delegovat např. subdodávky), jež bude druhá OSVČ vykonávat svými (výrobními) prostředky v místě, jež si sama zvolí a svým jménem.

Nepůjde tedy o práci (alespoň ne tak, jak ji definuje zákoník práce).

Datum: 18.06.12 23:41

Děkuji za odpověď, i když jsem psal že jsem si pojištění etc. vědom a není to předmětem mé otázky. Netuším proč v tom všichni vidí problém. Existuje snad nějaké podnikání kde se tyto věci neplatí? (nepočítám-li i.b.c. v Seychelské republice).

To byla rétorická otázka, zpět k tématu.

Možná jsem se jen nedostatečně vyjádřil. V mém projektu chci vce lidí, jsem si vědom všech poplatků a definitivně jsem se rozhodl je zaměstnat se vším všudy. Jediné, co mě zajímalo bylo, zda je mohu zaměstnat (je = fyzické osoby, nepodnikatele) jako OSVČ - já, nebo musím přistoupit k založení právnické osoby.

A to si myslím, že bylo zodpovězeno hned první odpovědí. Návštěvy úřadů jsou samozřejmostí.

Děkuji tímto ještě jednou za odpovědi a přeji dobrou noc.

PS: paní @ivzez , pokud se někdo účastí diskuze v internetové poradně a ještě na téma podnikání, jeden by předpokládal, že google používat umí ;)

Datum: 19.06.12 00:54

Z formulace (musí zaměstnanec být také OSVČ) Vašeho dotazu jsem ale měla dojem, že toho o problematice zaměstnávání moc nevíte.

Jestli jsem se Vás, engurru®, odkazem na povinnosti zaměstnavatelů (nechtělo se mi je všechny vypisovat) nějak dotkla, promiňte, to jsem nezamýšlela.

Datum: 19.06.12 07:34

Nedotkla, omlouvám se, byl jsem trochu ročilený (ne kvůli Vašemu příspěvku).

Problematice opravdu plně nerozumím (ani nevím proč mě napadlo že OSVČ může poue spolupracovat s jiným OSVČ a ne, být zaměstnavatelem) proto jsem se zeptal

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.