Obraz - ocenění - jak na to?

Od: Datum: 19.01.13 21:51 odpovědí: 13 změna: 01.04.15 14:36

Zdravím, od otce jsem zdědil jeden obraz o kterým mi asi před dvěma lety říkal, že má vysokou hodnotu až 1.000.000,-. Zajímalo by mě kde si ho mám nechat ocenit, jestli tomu je tak? Případně kdybych ho chtěl prodat nějaké firmě zabývající se uměním a prodejem uměleckých (děl). Jak postupovat? Děkuji všem za Vaší pomoc a rady. Jiří


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.01.13 23:18
avatar

Doporučuji se obrátit na některou aukční síň.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirkazprahy
Datum: 19.01.13 23:24

Děkuji, jsem z Prahy, takže jsem hledal a našel jsem Dorotheum. Myslíte, že tam mám zajít i s obrazem a oni mi ho ocení a případně koupí, nebo bych peníze dostal až by se obraz vydražil?

Od: ben®
Datum: 20.01.13 01:37
avatar

Dobrý den, tak Dorotheum je extra třída a jsou zavedení na jen opravdu extra starožitnosti (hlavně nepoškozené a čisté). Pro odhad je určen vchod ze strany (od divadla) a, tuším, že je to v prvním patře. Jsou tam občas fronty a čeká se dlouho. Jinak, pokud ten obraz není moc rozměrný, tak ho opatrně zabalte do bublinkové fólie a obejděte těch starožitnictví více, což není v Praze problém, aby jste měl nějakou představu o ceně - ten odhad může být různý. Pro posouzení obrazu ho musí odhadce vidět (nestačí foto), protože bude zkoumat pravost, stav nebo poškození a podpis autora (pokud na obraze je). Vy o ceně nemluvte a nechte odhadce, aby se vyjádřil. Pokud bude mít starožitník o obraz zájem a Vám se cena bude zdát dobrá, tak můžete prodat hned (nejhorší varianta). Obraz může být dán i do komise a budete čekat, až se najde kupec (lepší varianta). Aukční síně pořádají aukce (jen několikrát v roce) a takto prodávaný obraz může být vydražen za nejlepší cenu (nebo se vůbec neprodá). Záleží tedy na tom, jak moc na ten prodej spěcháte. Pokud je obraz čitelně podepsaný (nebo jméno autora znáte), tak můžete přes Google zjistit nějaké další informace a hodnotu jeho děl. Je třeba si i uvědomit, že cena odhadní není často podstatná. Podstatná je cena, kterou je ochoten kupec zaplatit. Zdravím!

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jirizprahy
Datum: 20.01.13 09:24

Dobrý den, mnohokrát děkuji za Vaší odpověď. Zítra se podívám na jméno, tedy podpis autora. Co se týče toho obrazu, tak je celkem rozměrný a mám ho zabalený už od doby co ho můj otec měl, takže jsem se zatím na něj ani nepodíval - nerozbalil. Dorotheum mě napadlo, že by mohl dávat za případný obrazy nejvíc, protože jestli se cena pohybuje okolo cifry, které říkal můj otec cca. před dvěma lety, tak bych se bál, že menší starožitnictví by ho ani nemusely vyplatit a daly by podstatně nižší cenu, nicméně zkusím oběhnout co nejvíce těch starožitnictví, abych si udělal představu o ceně. Jenom by mě ještě zajímalo, zda-li někdo máte zkušenosti s tím Dorotheem, jestli třeba nedává nějak moc nízky ceny, apod. Jsem absolutní lajk, co se týče umění a hlavně obrazů, takže nechci být okraden.

Od: montgomery*
Datum: 21.01.13 00:30

Především by jste měl zůstat stát oběma nohama na zemi. Představa, že máte obraz za milion je spíše přání než realita.

Pro prvotní ocenění bych volil zprvu formu kvalitních fotografií daného obrazu (zepředu, zezadu, detaily podpisů ap.). Asi není nutné hned tahat rozměrný obraz. Zjištění autora hodně napoví o potencionální ceně.

Při komisním prodeji vám seriozní galerie nabídne tak nejvýše třetinu odhadní ceny. Při dražbě si strhne třetinu a více. Takže žádné velké oči. U obrazu v milionové hodnotě, bych takový obraz nedával z ruky ani v případě "na pohled" seriozní galerie.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.01.13 09:34
avatar

S těmi třetinami jste to docela přehnal. Aukční síni, která by chtěla provizi přes 30 procent by nikdo umělecké dílo nesvěřil. Běžná výše provize je zde: http://www.antiq.cz/provize.php

Ohodnoceno: 0x
 
Od: montgomery*
Datum: 21.01.13 10:55

V tom odkazu jsou uvedeny přirážky, které platí kupující po vydražení díla. Moje poznámka se týkala toho, kolik dostane samotný prodejce z ceny vydraženého díla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirkazprahy
Datum: 24.01.13 17:49

Tak dnes jsem byl v dorotheu a řekli, že mi za obraz mohou dát na ruku okamžitě 700.000,-. Řekl jsem, že ti to rozmyslím a kdyžtak stavím. Jak to pak probíhá když se rozhodnu jim ho tam přinést, sepíše se nějaká kupní smlouva, nechám jim tam obraz a oni mi pak pošlou peníze na účet nebo jak?

Od: ben®
Datum: 25.01.13 10:15
avatar

Dobrý den, myslím, že jste si v podstatě odpověděl sám - asi tak nějak by to mohlo probíhat. Jak je zde již dříve uvedeno, tak je to ta pro Vás nejméně výhodná varianta. Zřejmě na prodej spěcháte.

Možná by bylo lepší zkusit obraz ještě dostat do katalogu pro jarní aukci (ta je již 9. března). Zkuste se o tom informovat v Dorotheu telefonicky, jak je to časově. Jinak, Dorotheum je silná a tradiční firma a nějakého podrazu bych se neobával, ale nabídne Vám (jako každý obchodník) pouze takovou cenu, která je pro ně výhodná.

V aukci, kde je více zájemců, je to soutěž, na které může prodávající získat výrazně lepší cenu a až v případě, že by se obraz neprodal, tak můžete prodat za hotové nebo do komise. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.13 10:35
avatar

Pokud peníze nepotřebujete rychle, nabídněte obraz do aukce. Neptala bych se jen jednoho co by koupil hned za 700 000 ale rozhodně obešla víc možných kupců.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 25.01.13 10:38

jestli peníze nepotřebujete , tak neprodávat a držet jako majetek .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alenacervinkova
Datum: 12.01.15 13:59

Jozef Kollár nar.1899-1982 Obraz jez roku 1960 název Jesen´v záhrade olej na sololitu 58/70cm

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alenacervinkov
Datum: 01.04.15 14:36

Mám obraz název JESEŇ V ZAHRADE rok 1960 olej na sololitu 58/70 cm od Josef Kollár narozen 1899 zemřel v roce 1982 potřebuji poradit

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.