Problém s jednou osobou, psychologie

Od: Datum: 17.06.12 21:52 odpovědí: 25 změna: 19.06.12 10:22

Dobrý den, potřebuji pomoci s jedním člověkem. Mám ve svém blízkém okolí osobu, s kterou potřebuji dobře vycházet na osobní úrovni, ale vůbec se mi to nedaří. Jsem z toho trochu i zoufalý a vůbec se v ní nevyznám. Potřebuji radu, co mám s tímto člověkem dělat a zda byste mi mohli dát nějakou psychologickou analýzu.


Jedná se o ženu, vyšší střední věk. Inteligentní. Má občas chaotické názory, občas se měnící, ale vždy si za nimi pevně stojí. Nemá ráda lidi, co s ní nesouhlasí či jí dokonce oponují. Vystupuje vysoce sebevědomě, ale nedokáže ve svém okolí vystát lidi, kteří jsou také sebevědomí a mají jasné názory. Ve společnosti extrovertní, ráda vypráví příběhy ze života, které si však silně přikrášluje (až lže), s cílem zalíbit se lidem v místnosti a rozesmát je. Říká často své vlastní názory a pohledy. Nezajímá se o názory druhých. Dlouhou dobu velmi špatně snáší svůj narůstající věk. Často za zády pomlouvá lidi (úplně všechny), kvůli konkrétním věcem co někdo udělal nebo řekl. Často myslí na druhé, ale není schopna projevovat city a emoce. Ráda se obklopuje lidmi s nejasným pohledem na svět, kterým může dávat základní rady do života. Ráda manipuluje a přetváří se. Ve společnosti se snaží na lidi udělat dojem. Nesnáší, když někdo upozorní na její chyby nebo nedostatky. Je jí jedno co si o ní lidé myslí, dokud jí to neřeknou do očí. Jinak je schopná, samostatná a má o sobě vysoké mínění. Nemá ráda lidi, kteří jsou odlišní. Ať názorově, rasově, národnostně a nesoucítí s postiženými (nebo to alespoň nedává znát). Ráda moralizuje (za účelem manipulace), sama ale nemá vysoké morální zábrany.


Potřeboval bych tedy poradit co mám s takovým člověkem dělat a hlavně bych ho chtěl pochopit. Proč je taková jaká je, jak mám k takovému člověku přistupovat (když s ním musím vycházet). Pokud byste mi dali i nějaké odporné pojmenování a jasnou charakteristiku, budu rád. Nedokáži se přetvařovat, mám vysoké sebevědomí a proto s ní asi vycházet nebudu, chtěl bych alepoň vědět co s ní je, jak se lidem jako je ona říká a chtěl bych jí pochopit. Mockrát děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.06.12 22:03
avatar

Jestli má jít o tchýni - čemuž by Vaše ,,specifikace´´ odpovídala, tak mě přijde vcelku jako ,,běžná´´ - tím nemyslím, že bych s takovým člověkem rád sdílel garsonku, ale není jich takových málo. Určitě nedoporučuji hádat se s ní pro každou blbinu. Pokud Vám to Vaše vysoké sebevědomí dovolí, zkuste ji ,,filtrovat´´ - prostě nereagovat na případné narážky a pod. Nemyslím přetvařovat se a plazit se před ní. To ne, jen se prostě nenechat vyprovokovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karlos0221
Datum: 17.06.12 22:09

nene jedná se o rodinného příslušníka, ale děkuji za názor.

Od: karlos0221
Datum: 17.06.12 22:12

resp. jedná se o vlastní matku s kterou si nevím rady, ale nechtěl jsem to psát.

Datum: 18.06.12 06:28

Dobry den,bylo mi divne,ze jste popsal povahu velmi podrobne,ja jsem se zas domnivala,ze jde o vasi zenu.no,kdyz jde o matku,tak by se mel najit zpusob.Kdyz si uvedomite.proc je takova,pak uz je i lehke najit zpusob jak na ni.Prominte,ale mate sourozence a jak s nimi vychazi?Nehladam chybu ve vas.kdyz je vase matka inteligentni,slo by treba do urcite miry eco zmenit a uvedomit si.Ale musi chtit a mit proc.Otazkou je ,kdyby zacala ztracet pudu pod nohami,zda by ji to primelo se zmenit,nebo naopak jeste by pritvrdila ve svych zpusobech.Ostatne v teto fazi se asi nachazi.Jede zajety zpusoby,neni schopna se jiz orientovat,sama uz ani nevi ,proc je takova.MOhl by jste byt konkretnejsi popiste pokud mozno nejaky priklad chovani.Ono to mrzi,ale nekdy bohuzel za cely zivot nenajdete spolecnou rec.Mam oba rodice takove,ze jsou panovacni,nikdy nechteji ani zauvazovat nad svymi chybami,natoz se omluvit.Podkopavaji si pod sebou zem a porad jedou to svoje.ja jsem to resila prerusenim kontaktu,kdyz jsem si uvedomila,ze uz si tohle nenecham libit.,doufaje,ze prece jen se chytnou za nos a zamysli se,proc to doslo takhle daleko.To vite ze ne,jeste naopak se citi dotceny.No,treba u vas bude vetsi nadeje na reseni,ale takhle to byva.Nemel by jste dovolit dale do sebe poustet negace.Pisete,ze jste velmi sebevedomi.mozna to tak je,ale take je mozna,ze je to vypestovana pozice z obrany proti matce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karlos0221
Datum: 18.06.12 16:34

Děkuji, tak ona se určitě dokáže k lidem chovat dobře, jak ke kamarádům, tak k lidem z rodiny. Ale jsou to všechno lidé, kteří ji nějakým způsobem uznávají, až uctívají. Můj hlavní problém je asi v tom, že já takový nejsem, mám jasné názory a pohled na svět a naopak si o ní myslím, že to nemá v hlavě úplně srovnané, často mění názory, neumí přiznat chybu a povyšuje se nad ostatní. To je důvod proč si nesedneme. Já bych potřeboval vědět jak k ní mám přistupovat, když moje osobnost je úplně mimo její představy.

Datum: 17.06.12 22:15
avatar

Dobrý den. S takovými je složité vyjít. Oni potřebují neustále někoho poučovat, opravovat, přesvědčovat. Jsou samolibí, téměř arogantní. Na své okolí často působí spíš odpudivě, neboť si neustále berou slovo a chtějí být středem každého dění a debaty. Chovají se často velmi povýšeně a druhé lidi schazují a zraňují. Já takovým lidem říkám arogantní studení psí čumáci. Jsou to hrdopýšci, nic víc. Nestojí o názory druhých, protože ty jejich jsou přece vždy nejsprávnější a neomylné. Abyste s takovým člověkem vyšel, nesměl byste mít na nic svůj názor, protože by ho stejně neuznal. Nesměl byste poukazovat na jeho chyby, neumí kritiku přijímat, ani se s ní vyrovnat. Takový člověk uznává jen sám sebe a k rozhovoru druhého nepotřebuje. Vystačí si sám. Potřebuje jen posluchače, obdiv a dávat najevo jen své vlastní myšlenky. Takoví ve většině případů s přibývajícím věkem se stanou nesnesitelnými pro své okolí a zestárnou sami.

doplněno 17.06.12 22:28:

Není zač. Možná jednou úplně sám zůstane, přátelé a rodina se rozutečou, protože s ním nikdo nevydrží a on nevydrží s druhými.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: karlos0221
Datum: 17.06.12 22:22

mockrát děkuji, je to dobře napsané, jen bych řekl, že tento člověk není sám, má kamarády, ale jsou to právě jen lidé, kteří k ní vzhlíží, jiní ne.

Od: wamp®
Datum: 17.06.12 22:20
avatar

http://metusmortis.wordpress.…com/2007/07/13/povahove-typy/Dle mého soudu je to typický sangvinik*cteni*A jak s ním jednat?Velmi těžce,takoví lidé jsou velmi falešní,neupřímní,závistiví a egocentričtí.Také mám ve své blízkosti jednu takovou,a upřímně řečeno,nevím jak na ni,a to již léta.Ještě navíc je velmi náladová,nevěřím jí ani pozdrav.Brrrrrrrrrrrrrrrr...Od takových raději dál,ale to není váš případ.Neporadím víc,bohužel*nevi*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.06.12 01:11
avatar

Faleš, neupřímnost ani závist nezávisí na typu osobnosti, spíše na výchově a přebírání "vzorů" z okolí (rodiny).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.12 16:05

ivzez je to vas nazor,ale nemohu souhlasit.Genetika je mocna vec,ikdyz vychovavate a jste vzorem,tim nejlepsim,muze se stat,ze dite chytne prez koleno nejakou vlastnost,ze koukate,kde se to vzalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.12 23:19
avatar

Nápodobně, juglans®, to je zase Váš názor.

Neřekla bych, že jsou sangvinici falešní, neupřímní a závistiví. Znám jich poměrně dost a žádný z nich nemá ani jednu ze zmíněných vlastností, setkala jsem jenom u pár z nich s jistou "opatrností" (i to ale jen do doby, než si např. v novém prostředí zvykli na nové spolužáky nebo spolupracovníky.

Faleš, neupřímnost i závist jsou podle mých zkušeností vlastnosti získané , "učí se" (získávají se) v prostředí, v němž se jim daří.

Přestože má genetika značný vliv, ještě více (až 60 %) ovlivňuje výchova v rodině, ve škole, ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.06.12 22:26

Dobry den,jen mne napada,proc je pro vas tak dulezite s ni vychazet?Chovala bych se uplne normalne,jak jsem zvykla.Rozhodne dat hned na zacatku na jevo,kde jsou hranice.Ja tam vidim nejaky mindrak,sama vnitrne velmi slaba.Musela bych znat v jakem vyrustala prostredi jako dite,pak se da lecos vydedugovat.Rozhodne je to clovek,ktery nechce dat sve slabiny na jevo za zadnou cenu,nechce,aby ji je nekdo pripominal.Pere se s nimi, podvedome , ve svem nitru stale.Vite ,nekdy clovek nechape kolik let a pak staci drobnost ,nahoda a jste doma..Byla bych nad veci,vlastne s trochou litosti nad ni,ale i ostrazitosti,vymezit mez.JInak bych se k ni chovala prijemne,prez jeji zachvaty hnevu apod.Proste byt nad veci.nIkdose nechova jen tak pro nic za nic.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hop®
Datum: 17.06.12 22:31
avatar

Karlosi, upřímně, jako první mě napadlo, že jde o Vaší mamku, dříve než jsem četl další reakce...

Jde o to, jak moc s ní chcete či musíte vycházet. Já mám velmi podobnou maminku, která mi jako MOJE maminka má právo NAVŽDY kecat do života, aspoň podle ní. Je pro mne někdy velmi těžké si prosadit své - ve svém věku už se nenechám manipulavat, a přitom jí neublížit - samozřejme myslím psychicky.

Snažte se pochopit, že Vaš maminka dělá VŠECHNO jen kvůli tomu, abyste se měl lépe - tedy podle jejích představ, ale přitom stále myslí sobecky na sebe, aby Vás neztratila...

Dejte jí v klidu a jasně najevo, že čím víc se bude snažit ovlivňovat Váš život, tím víc Vás bude odrazovat a ztrácet. Že radši budete bydlet pod mostem bez ní než v milionářské vile s ní. Maminky na to slyší, Vaše mamka musí vědět, že se obejdete i bez ní a že jste schopen bez ní i přežít! Až potom se s ní můžete bavit jako rovný s rovným, bez emocí a hlavně bez nároků jednoho na druhého...

P.S.: dneska jsem byl se svojí maminkou... ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.06.12 22:34
avatar

Dobrý večer, pokud jste ještě nehledal odbornou pomoc, doporučuji Vám stránky - psychologie.cz -. Najděte si tam katalog odborníků a vyberte si, kdo Vám bude sympatický i podle zaměření. Věřím, že pohled člověka, který se touto problematikou zabývá, Vám dá odpověď, nebo nastíní nějakou praktickou radu, postup.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.06.12 22:35
avatar

Takovou osobu nikdy nezměníte. Po přečtení vašeho dotazu jsem zjistila, že řeším také tento problém. Popisujete přesně osobu, s kterou mám také problém. Také nemá ráda lidi, co sní nesouhlasí, nebo jí oponují. Pokud jsem se jí snažila přesvědčit, že nemá pravdu, tak byla zlá a urážela mne. Na veřejnosti také vystupuje sebevědomě, ale v soukromí je odlišná. Je také ve vyšším středním věku, ráda vzpomíná na mladá léta, také lže a přikrášluje své vzpomínky za účelelem aby byla obdivována. Kdo není ochoten toto poslouchat, je ... Těžce nese svůj věk, nedokáže se se stárnutím smířit. S pomluvami je jedna ruka. Pravdu má pouze ona. Snaží se lidem vnucovat a prosazovat svůj názor na rodinný život. Takového člověka nepochopíte a nebudete si s ním nikdy rozumět. Kdyby jste se dokázal přetvařovat, tak by jste to měl jednodušší. Pozorně by jste jí naslouchal, se vším souhlasil a choval se dle jejího přání. Také si ráda přečtu názory a rady zdejších rádců.

doplněno 17.06.12 22:42:

Kapkanadeje*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 17.06.12 22:43

Přečtěte si něco narcistické poruše osobnosti. Netvrdím, že vaše osoba má vyloženě tuuto poruchu, ale některé rysy jsou shodné. Možná najdete i tipy, jak s takovým člověkem jednat.

Jinak jednání s ní vyžaduje skvěle zvládnuté asertivní techniky. Počtěte si i o nich.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 18.06.12 06:48

Zdravím.

S takovou osobou je jistě velmi obtížné vycházet, každý určitě ve svém okolí někoho takového má.

Myslím, že ale není nutné vždy s člověkem vyjít za každou cenu.Chápu, že když je to matka, tak Vám na tom záleží o to víc.

Zarazilo mě ale, že jste jí nepřiznal ani jednu kladnou vlastnost. Není v tom trochu zaujatosti?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.12 15:17
avatar

Víte že starým lidem chybí empatie a soucit? A to proto, že jejich mozek má co dělat se svým vlastním tělem. Nevím, jak stará je vaše maminka, ale není váš problém náhodou v tom, že paní stárne? Vy stále pamatujete, jak dokázala spoustu věcí udělat, vyřešit. A najednou si možná uvědomíte, že neuběhne trať na čas, neuplave, neujde. Ale neuvědomíte si, že neumí pár věcí vyřešit, zorganizovat. Nedošlo vám, že nějakým nesmyslně pevným postojem maskuje nerozhodnost, bezradnost. Nezlobíte se na ni, že není taková, jaká byla celý váš život? Že nechcete vidět změny, které ještě nejsou do očí bijící, ale už jsou? *sok* Nemusíte své mamince rozumnět, ale snažte se ji pochopit, pomoci jí, vzít ji na příjemný zážitek. Neřešit nesmrtelnost chrousta a rychlost světla a Senecu a kdo z vás má pravdu.Nešlo by řešit věci jako třeba šaty hlasatelky v tv, nedostatek receptu na jídlo a jiné takové nesmysly. Jen s ní trávit ty chvíle, které spolu trávíte, příjemně. Nehledat sofistikovaná řešení, jen být milý.:) Teď vás asi naštvu, ale já si myslím, že nejste sebevědomý. Jste jako můj pejsek, který stále ňafá, jak je velký a silný. Jako by na tom záleželo! A při tom ňafání si ani neuvědomuje, že já jdu jinou cestou. :D Jen si a světu dokazujete, jak jste báječný. Máte pocit, že čím více na někom najdete nedostatků, tím více budete vy vypadat dokonaleji. Ale o tom život přece vůbec není. Není to soupeření, hra na pravdu. Navíc, každému je to naprosto jedno, jestli pravdu máte nebo ne a jaký v podstatě jste. Kromě vašich nejbližších. Hezké chování, takt, ohleduplnost. To je to, na čem záleží. Ne škrabkání jizev a dávání na odiv bolístek.*hej*A co máte s takovým člověkem dělat? Žijte si svůj dokonalý život, do kterého ji vpustíte jen tak, aby o vás věděla, ale váš život nemohla ovlivňovat. Chvíle, které s ní strávíte udělejte zajímavými, milými, příjemnými. Aby věděla, že má milujícího a milovaného syna.*hi* Omlouvám se za surovou otevřenost, ale spíše se zamyslete nad sebou, než nad ní.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: karlos0221
Datum: 18.06.12 16:37

děkuji za názor, ale moje matka je pořád stejná. Jde o to, že moje osobnost nevyhovuje jejím představám a já nevím jak na ní. Má ráda pouze lidi co k ní vzhlíží a uznávají ji a to já nikdy nebudu, protože o ní bohužel nemám vysoké mínění a neumím se přetvařovat...

Od: karlos0221
Datum: 18.06.12 16:44

resp. vychází jen s lidmi, kteří dělají to co chce, s kterými může manipulovat.

Datum: 18.06.12 17:07
avatar

Karlosi, pak je to chyba matky, že se nedokáže smířit s tím, že jste takový, jaký jste. To, že nejste podle jejích představ, ještě neznamená, že Vás nemůže respektovat a mít ráda.Nepřetvařujte se, city se nedají vynutit. Ptáte se, jak na ni. Buď se jí snažte zalíbit, aby k Vám začala také vzhlížet a uznávat Vás, anebo zůstaňte sám sebou, nepřetvařujte se a smiřte se s tím, že jsou věci tak, jak jsou. Matce se nezavděčíte a svůj názor na Vás nezmění. Je to přece jen máma, jedinou cestu vidím v tom, komunikovat na toto téma a říkat si otevřeně, co vám na sobě vadí vzájemně a snažit se tomu druhému přiblížit. Mám totiž pocit, že jste si s matkou hodně odcizení a vzdálení. A Vás to hodně mrzí. Těžko k sobě budete hledat cestu, když nebude snaha na obou stranách stejná. Přála bych Vám, abyste s matkou dokázali najít společnou řeč tak, aby to vyhovovalo vám oběma, ale moc nevěřím tomu, že se to povede. Ale je to jen můj názor. Vám přeji úspěch.

doplněno 18.06.12 20:16:

Rádo se stalo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: karlos0221
Datum: 18.06.12 17:38

děkuji moc...

Od: espi
Datum: 18.06.12 21:43

Co to zkusit ve stylu: Ty máš pravdu a já klid? Jinou možnost nevidím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.12 23:56
avatar

Nastavte si pokud možno mezi sebou bezkonfliktně mantinely. Pak už jen tolerance...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.12 10:22
avatar

Nevím, jestli se svou matkou bydlíte a máte nohy pod jejím stolem nebo ji jen navštěvujete. Jestli bydlíte, tak se snažte co nejrychleji osamostatnit.*hej*Mám ráda seriál Gilmorovic děvčata. Je tam figurka mužského recepčního. Jednou za ním přijela matka, se kterou měl jít na oběd a strávit s ní pár hodin a nezastihla ho. Takže se jí ujala hlavní hrdinka a povídaly si, dokud Mišel nepřišel. Večer udělal strašný kravál, co všecho jeho šéfová matce nakecala. Jak to, že jí řekla, že Mišel nejí špagety. Do toho mamince nic není. Matce řekne jen to, co pokládá za důležité on. Krásně si spolu povídají o módě, o známých, o drbech, knihách a než se to dostane do osobní roviny, každý z nich odchází do svého domova. S matkou má krásný, nekonfliktní vztah, kdy se těší jeden na druhého. A to jen proto, že jeden druhému do života nemluví. ;) Nemohl byste ze stresujícího vztahu také takhle elegantně vybruslit? Nebojovat, nechat to plynout. Protože vaše naštvání stejně nic nezmění. Slunko nevyjde ani o chvilku později a chleba nebude levnější a máma se nezmění. Jen vy si ničíte imunitu a zvyšujete tlak.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.