Peníze darované ústní smlouvou

Od: Datum: 16.06.12 23:28 odpovědí: 12 změna: 17.06.12 23:33

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně toho, jestli je platná a obhajitelná smlouva/dohoda o darování peněz, pokud má jen ústní formu, se svědkem. Ten je ochotný to i písemně či osobně před soudem dosvědčit. Prostě mi jde o to, když mi děda za svého života před touto svědkyní daroval finanční hotovost, řekl také na co by si přál, abych ji v případě mého souhlasu nejlépe použila, tak jestli je teď před dědickým řízením nějaké ohrožení, když další dědička po dědovi se o penězích dozvěděla, nesouhlasí s tím, že mi je děda daroval, svědka zpochybňuje a účel na který mi je děda daroval/svěřil jí nezajímá. Konkrétně to mělo být na dědovo pohřeb a poté na celkové rekonstrukce všech rodinných hrobů, po jeho smrti jsem si je nechala napsat na sebe. Chci teď hroby opravovat jak si přál, odhadní náklady dle firmy kamenictví Písek jsou cca 100 000,-. Cítím to jako morální povinnost to udělat, a darované peníze na to použít, byť pak zůstane cca 50 000,- volných, jsem ochotna přiznal všechny do dědického řízení, třeba i ty darované, zaplatit poplatky. Jde mi jen o to, jestli mi můžou zůstat, darované bez jejího nároku na ně. Chce se soudit. Co mi prosím můžete poradit, je to velmi komplikované. Nejraději bych využila možnosti napadat její dědickou způsobilost, ale ta není nijak konkrétně specifikována, což vidím jak možnost ji použív v našem konkrétním případě, tak ale i jako nejistotu, jak bude věc soudem brána vážně. Je to z její strany nemorální, ale nevím, jestli je to dostatečný důvod, že peníze nepřeje na opravy hrobů a dělá si na ně nárok, i když děda řekl, že jí je dát nechce, že by je jen tak utratila a hroby neopravila, i ikdyby peníze zdědila. Tak proto je daroval mně. Snad je to trochu srozumitelné. Tak co teď ta ústní dohoda, platí?

Díky moc za odpověď, či odkaz, kde se něco dozvím. Peťule ODPOVÍ MI JIRBAR?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.06.12 00:49
avatar

Daroval mi je - to znamená, že ty peníze máš, jsou tvoje a s dědickým řízením nemají nic společného. Každý majitel čehokoli, tedy i peněz, může se svým majetkem naloži jak se mu zamane. Po jeho smrti spadá do dědického řízení jenom to, co z toho majetku zbylo. Rozhodně tedy nic, co za svého života komukoli daroval.

doplněno 17.06.12 09:55:

Pokud by peníze byly na jeho účtu, tak samozřejmě spadají do dědictví a velice těžko by se prokazovalo něco jiného.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 17.06.12 08:01

Sice souhlasím s předchozím příspěvkem, má to však svá ALE. To co bylo napsáno platí bezesporu v případě, že by Vám dědeček ty peníze dal v hotovosti. Pokud je má v současné době složené někde na účtě, jsou součástí dědictví a budete se muset soudit.

Obdoba třeba toho, když je dům, k němu dva sourozenci, jeden vede hýřivý život (ženy, chlast, automaty, dluhy, fet) a druhý žije spořádaně a stará se o svého příbuzného (chodí mu nakupovat apod.). Příbuzný zemře a dům si nárokují oba. Soud může v podstatě toho hýřivého vydědit (za určitých okolností k čemuž musejí být navíc svědci, důkazy apod.), jelikož se právě např. o své rodiče nikdy nestaral, nezajímal apod.

Když uvedu další případ, rodiče měli spolu dítě. Rozvedli se a otec se o dítě nestará, nezajímá, sice alimenty na něj platil, ale kromě pohledu ve stylu "vše nejlepší přeje táta" k narozeninám, svátku a Vánocům neposlal a s dítětem se nestýká. Dítě by např. ve 20ti letech vyhrálo milion a následně by třeba zemřelo. Samozřejmě přirozeně svou část by si nárokoval i otec dítěte. Logicky by však neměl dostat nic, neboť za života dítěte o něj nejevil žádný prokazatelný zájem, na což budou i svědci např. učitelé ve škole, ostatní příbuzní apod.

Soudy jsou běh na dlouhou trať a pokud se soudíte v rodině, ještě více to Vaše vztahy znepřátelí. Škoda, že jste na tu částku nesepsali klasickou darovací smlouvu, pak by to nebylo tak krkolomné.

doplněno 17.06.12 10:36:

Samozřejmě jinak pokud jste peníze dostala na ruku, není co řešit a s nikým se netřeba dělit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: viky®
Datum: 17.06.12 09:47
avatar

Dobrý den. Když vám dal dědeček před smrtí nějaké peníze, dal je vám za svého života. Je jedno, kolik vám dal, a na co. Byl na živu, a potom, ještě nějaký čas žil. Tím to pro vás končí. Proč se s někým bavíte o tom, co vám dal děda, za svého života a proč vám to dal. Děda chtěl, abyste nechala upravit všechny hroby, dal vám peníze. Kdy ty hroby necháte upravit, za jak dlouho, to je otázka času. Žádné peníze nikomu nedávejte. Nevíte, kolik oprava a údržba hrobu bude stát. Tím, že jste si hroby, po dědově smrti nechala přepsat na sebe, budete také muset platit každý rok poplatky za hroby a ty jsou hodně vysoké a každý rok se zvyšují. Nyní můžete udělat jedno, zaplatit hroby na 10 let dopředu, tím vám odpadne starost, kdy který hrob se musí platit. Budete mít v ruce doklad, že skutečně se o hroby staráte. Peníze, které dostanete, za života příbuzného jsou vaše. Nikde není žádný doklad od vás podepsaný, že jste peníze převzala. Co chcete dávat do dědického řízení, tam spadá jen to, co po mrtvém zůstalo. Naše zkušenost. My jsme měsíc před smrti příbuzného, dostali hodně vysokou částku na koupení bytu, (když náhodou zemřel,) částka byla hotově a nikdo nic v pozůstalosti neřešil. Jen můj názor.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jirbar*
Datum: 17.06.12 13:28

Nevím čím jsem si zasloužil že jsem byl osloven já. Asi to byl omyl. Jinak co já bych mohl k problematice dodat.

Především je nejasný právní vztah zůstavitele jako "děda". Nepíše se nic o závěti pak by ze zákona byli dědici děti a v tom případě "otec". No je možné že již nežijí a dědictví přechází.

K vlastnímu darování pochopitelně nemusí být písemná smlova. Písemná smlouva musí být pouze k příslibu daru.

Záleží ovšem na způsobu předání. Zda byly peníze fyzicky předány ještě za života "dědy" či se jen jednalo třeba o vkladní knížky ty jsou rozhodně na jméno takže k daru nedošlo.

V případě fyzického předání by druhý dědic musel dokazovat, že jste vůbec něco dostala. Pak by skutečně soud pokud by zvážil že se jednalo o dar vymykající se běžnému daru, mohl dalšího dědice zvýhodnit, těžko však dar "odebrat" či započíst.

A svědectví záleží na důvěryhodnosti svědka. To je však tenký led. Teorie je jedna věc, pravda jiná. Je spousta zkorumpovaných soudců kteří při správné motivaci si dovedou rozsudek správně upravit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petul*
Datum: 17.06.12 14:14

Dobrý den, děkuji za odpověď, omyl to nebyl, četla jsem Váš dřívější příspěvek a tam jste se právě zmiňoval o tom, že darovací smlouvy nemusí být písemná. To byl do té doby můj svízel, kde jsem se cítila ohrožena, protože když teta zaútočila právníkem, obávala jsem se, že nemám nic ale nic na svou obhajobu. Každopádně, z Vaší i ostatních odpovědí cítím podporu mého práva si peníze nechat. Jen pro vysvětlení, moji rodiče už oba nežijí, dědím se strany otce, zemřel teď tedy jeho tatínek, můj "děda". Druhá dcera, moje teta, je kamenem úrazu již delší dobu, nechovala se k rodičům již dlouhodobě správně. Pro moji babičku, její maminku, která zemřela před půl rokem, jsem byla i opatrovníkem, zemřela při Alzheimerově chorobě v DD. Takže ani po dědovi není manželka. Peníze mi děda daroval opravdu v hotovosti, asi necelý rok před svou smrtí. Platila jsem z nich i náklady na babičky léčbu, právě kvůli opatrovnictví. Prostě mi je daroval, abych s nimi naložila jak uznám za vhodné, z morálního hlediska samozřejmě i s ohledem na to, že je můžu použít na jejich pohřby, což mohu doložit fakturami, byla jsem vypravitelem obou. Dále jsme pak mezi sebou měli na základě důvěry tu věc, že nechám dobrovolně rekonstruovat hroby, aniž by bylo tenkrát řešeno, že mají nebo nemají být na mé jméno. K tomu došlo vždy až při řešení a nahlašování pohřbů, kdy se teta distancovala a hroby nechtěla. Tak jsem si je napsala vždy na sebe, předplacené je mám na oněch 10 let dopředu, včetně faktur. Já jsem se prostě nejvíc bála, že teď, když na mě vyrukovala, že to o těch penězích ví, tak že na ně má nárok, protože nemám doklad o darování a měly by se dědit mezi nás dvě rovným dílem. Po uhrazení odhadní částky na hroby zůstane hotovost v řádu 20 000,-. Opravy doložím fakturou, kterou jí i zašlu. Myslím, že jí ale v tu chvíly trefí, že jsou peníze pryč a zainvestované v hrobech. Budiž. Jaká částka by byla ještě obvykým darem, čím se to posuzuje, dědovo či mým příjem, aby jsme se k takovým penězům běžně dostali. Tomu ještě nerozumím. Ale strašně moc děkuji všem, kteří mi poradili, už se tak netřesu a věřím, že dědovo přání můžu v klidu naplnit. Dědictvím bych neměla být tlačena do kouta. Díky všem. Petra

Datum: 17.06.12 14:35

Vzhledem k tomu, že podle toho co píšete nejste povinna ji cokoliv dokazovat, dokladovat ani nic jiného. Peníze jste dostala darem se kterým jste naložila dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a v rámci slovně vyřčené poslední vůle svého dědy. Až Vás zažaluje (což se myslím nestane), tak dokládejte faktury a svědky soudu. S ní bych se vůbec nebavil. Myslím si, že pokud je rodina taková jaká uvádíte, není od věci se takových příbuzných zřeknout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 17.06.12 14:45

Já myslím že v rámci dědického řízení nemá cenu vůbec argumentovat nějakými fakturami. Pouze pokud jste zařizovala pohřeb uplatnít Vaše náklady spojené s pohřbem. Myslím že notář již ani neuznává náklady pohoštění pozůstalým. Pouze kdyby druhá dědička začala uplatňovat k vypořádání Váš "dar" ještě za života dědy, pak je na ní aby to prokázala (před notářem či soudem se nemusíte "chlubit") a v tom případě jistě doložíte že se nejednalo o dar v pravém slova smyslu, ale pouze jste plnila přání svého dědy.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.06.12 16:22

ty peníze dostala fyzicky do ruky ještě za života dědy, takže tetička má peška a nic nedostane, pokud něco chce ať se obrátí na soud, který prohraje:-P

doplněno 17.06.12 21:26:

Jirbar(e) z toho co jste napsal jsem to pochopil tak, že když dostala 100.000 a měla by nyní zdědit např. 500.000 kdy druhý podíl by také činil 500.000, tak se nebude dělit 1.000.000 ale 1.100.000,-, kdy se to tedy odečte z jejího dílu dodatečně při dělení dědictví. Alespoň tak by to bylo logické, i když uznávám, že v našem státě logických věcí moc není.

Na druhou stranu, dejme tomu, že mi otec dá na každé narozeniny 1.000,-kč, takže při dědickém řízení se mi ta částka, kterou mi za celý život daroval odečte z podílu? Určitě ne,ale podle toho co jste napsal by měla. Je v tom podle mě zmatek a bordel, kdy si každý dělá co chce, ale to by nebyly naše soudy že. *frajer*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 17.06.12 19:05
avatar

Dobrý den Petro. Když vím, jak to bylo, všechno je v pořádku, nejde vůbec o žádný dar, který se zahrnuje do dědictví. Naopak, faktury za pohřeb se do dědictví zahrnují. Zapomeňte, že jste dostala před rokem, nějaké peníze. Když se budete starat o hroby, nevím kolik jich máte, plet a květiny, svíčky, věřte, že peněz je to hodně. Po 10 letech, opět budete potřebovat další tisíce, na zaplacení poplatku za hroby. Šetřete si penízky. Jen můj názor

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 17.06.12 21:14

Pro Ty co se chtějí vyjadřovat, nebo dokonce i radit doporučuji si přečíst příslušný § OZ.

§ 484

Soud potvrdí nabytí dědictví podle dědických podílů. Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování; jde-li o dědice uvedeného v ustanovení odst. 2, započte se kromě toho i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědicův předek. Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, jestliže k němu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl proti dědici uvedenému v ustanovení neodůvodněně zvýhodněn.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petul*
Datum: 17.06.12 23:31

Dobrý večer, děkuji všem za příspěvky, další otázky jsou opravdu na snadě, není to až tak jednoznačné. Taky jsem shodou okolností objevila na jiném serveru dotaz a odpověď jako od Jirbar(a) . Já ji připojím celou, i když už vím, že dědění ze závěti se mě netýká, ale třeba to v jiném kontextu zase pomůže nějakému jinému čitateli. Trochu to odlechčím, je tak naprosto autentická s mým případem, že mám podezření, jestli teta nerozhodila taky sítě a anonymně coby v mé pozici zjišťuje, jaké má patrony pro soudní spor.

Zpochybnění darovací smlouvy

Od svého dědy jsem měsíc před jeho smrtí dostala darem finanční hotovost. Nyní mě má teta (dcera dědy) nutí k vrácení peněz, že jsem si je vzala bez svolení dědy. Nemám na darování žádnou písemnou smlouvu, ale při darování byl přítomný i můj manžel. Jsou tyto peníze mé a budou se případně započítávat do dědických podílů při vypořádávání pozůstalosti?

Darovací smlouva nemusí být písemná, je-li předmětem daru movitost (vaše finanční hotovost) a dojde-li k odevzdání a převzetí věci při darování (§ 628 odst. 2 ObčZ). Potud je vše v pořádku, ale dále je váš dotaz velmi neurčitý. Zda budou nebo nebudou takto darované peníze započteny záleží na tom zda k dědění dochází ze závěti nebo ze zákona.
Pokud by váš dědeček (dále jen zůstavitel) zanechal závěť, peníze se započtou, jestliže k tomu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jste byla proti dědicům tzv. první skupiny (zůstavitelovy děti a manžel, nedědí-li některé dítě, nabývají jeho podílu jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti, dědí jejich potomci) neodůvodněně zvýhodněna (§ 484 ObčZ).
Pokud by tu závěť nebyla, dochází k dědění ze zákona. Nevím kdo z vašich příbuzných, kromě tety, bude ještě dědit. Vy jako vnučka by jste vůbec nemusela být dědičkou, protože by po vašem dědovi dědila rovným dílem jeho manželka a jeho děti (vaše teta, váš rodič a popř. další sourozenci). Pokud Váš rodič zemřel, dědila by jste místo něj jeho podíl (§ 473 Obč Z), pak se započte i to co od zůstavitele obdržel Váš rodič (§ 484 ObčZ#ff0000">). Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte i to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování. Nevím kolik Kč činila výše zmíněná finanční hotovost (dle výše a dle majetkových poměrů vašeho dědy a Vás lze určit zda se jednalo o obvyklé darování či ne. Např. pokud by hotovost byla co do výše neobvyklá pro Vás či pro Vašeho dědu, pak se o obvyklé darování nejedná. Částka by se započítala.).

Uplně se v tom poznávám. Onen závěr ohledně započítávání, to mě pak navádí na další otázku. Takže, když odmyslím, že peníze stejně neužiji pro sebe, protože morálně pro mě nemají majitelskou hodnotu, splním dědovo přání a maximálně většinu si tzv. neužiju coby dar skutečný, fakt, že snad pak přiznaná částka před notářem mne pak může diskvalifikovat z jiných případných dědických možností. To mě snad už napadá, že se k daru můžu přiznat, protože mi byl darován v hotovosti a za života dědy, ALE není pro mne ROZUMNÉ přiznat víc, než pak v důsledku vydám, třeba na opravy. Přijde mi, že to v důsledku člověka poškozuje, pokud bude upřímný. Teta od dědy dostala již před mnoha lety hotovost na koupi svého domu, Kč 300 000,-. tu teď popírá, protože ji taky dostala do ruky. Taky bez papíru, děda jí jen pomohl, když potřebovala peníze a dal jí hotovostí své tehdejší úspory. Prostě táta dal, dcera vzala. To jí jako mám dokazovat, že už taky dostávala, tak že já nejsem zvýhodněná, nebo jí to mám jako prokazovat, co se prokázat nedá. Už je toho na mě nějak moc. Nebo ty pojmy prostě coby lajk neumím posoudit.

Ale raději se zeptám konkrétně, v našem případě, předmětem dědictví bude zatím částka Kč 8 500,-, kterou má děda jako přeplatek nájemného a měl mu být vyplacen složenkou v červenci. To vše vím už teď, protože jsem se starala i o jeho náklady, stejně jako babičky, jíž jsem byla soudem určenou opatrovnicí. Takže to u dědictví nahlásím, jinak není evidováno nic. Dům nevlastnili, nebo tak něco.

Od: petul*
Datum: 17.06.12 23:33

pardon "odlehčím", překlep pod tlakem fonetiky :)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.