Čtení ve starých matrikách

Od: Datum: 15.06.12 11:52 odpovědí: 13 změna: 18.06.12 12:37

Hezké dopoledne všem :)

Mám skromný dotaz týkající se čtení ve starých matrikách - psaných německy. Dopátrali jsme se některých našich předků, ovšem další informace jsou pro nás (nevzdělace v oboru "matriční němčina") dosti nečitelné. Pokud je zde někdo, kdo by to rozluštil, pomůžete?*klik*

Předem děkuji za odezvu. HankaUK dělá kuk.;)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.06.12 17:41
avatar

A kde je matrika uložená? Už si nevzpomínám, zda se staré matriky ukládají do archívů, nebo zůstávají na městských úřadech. Pokud je v archívu, měl by archivář pomoci. Pokud je matrika jinde, požádete o pomoc pracovníka nejbližšího archivu nebo pracovníka muzea.

Zcela jistě se jedná o "kurent". Ten ovládá každý archivář dokonale a někteří pracovníci muzeí poměrně slušně.

Na internetu jsem našla nabídku:

http://kurent-preklady.kvalitne.cz/kontakty.htm

Pokud je možné příslušné stránky kvalitně ofotit, tak si myslím, že bych se také po chvíli začetla.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: petapeta*
Datum: 15.06.12 23:37
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.06.12 21:53
avatar

Zkusím to. Jak si to představujete (pošlete sken ve zprávě nebo jak)?

doplněno 15.06.12 21:54:

Samozřejmě mělo být: scan

doplněno 16.06.12 15:23:

Pro HankaUK (dnes ve 12:41):

Vůbec to nepřečtu, nebyl by ten sloupec o otci - ten Vás asi zajímá nejvíce (?) ve větším rozlišení?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hankauk*
Datum: 16.06.12 12:41

Můžete to zkusit. První okno je datum a místo narození, jméno (Adolf)... pak je několik sloupečků, které se týkají náboženského vyznání a pak v tom velkém jsou informace o otci.

Datum: 16.06.12 17:12
avatar

Zkoušela jsem, s výsledkem nevalným. Chce to čas a trpělivost. A chce to také více textu od stejného zapisovatele. Jen na obsáhlejším textu, v tomto případě na více zápisech, si nejlépe osvojíte konkrétní rukopis. Také hodně pomáhá, když víte, ze kterého města matrika pochází. V tom případě se to město a okolní vesnice budou často opakovat a hned máte několik velkých písmen a několik slabik v dalších slovech rozluštěných.

první řádek:

Aloyz (z se takto normálně nepíše, přesto si myslím, že první slovo je Aloyz) Hotteschowsky?

druhý řádek:

(zaměstnání) v (nějaké město)

třetí řádek:

Sohn (člen) Friz Hotteschovsky

další řádek (zaměstnání, docela určitě začíná na Häu...

další řádek:? Weronika rozená

Foltin(ová?) (zaměstnání Häu...)

z Krupiny?),?

Celkově bych shrnula - kdo kdy potřeboval, třeba při studiu (třeba já), tak se to prostě číst naučil. První hodiny jsou nepříjemné, ale jde to. Také je dobře znát němčinu. Člověk si spoustu slov domyslí. Také určitě někde existují tabulky s jednotlivými písmeny. Nedovedu posoudit, jaká je cena u profesionálů a jaká je cena vašeho času pro případné hodiny učení se četbě kurentu.

Tak ať se dopátráte co nejdál:)!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hankauk*
Datum: 16.06.12 18:03
Tak to jste dobrá.Teď už máme i matku Aloise. Předek byl Adolf Holešovský - otec Alois Holešovský... jeho otec tedy bude Fritz Holešovský. Je to z Velkých Karlovic, což jsou Beskydy. Jak to bylo z Rakouska Uherska, tak někde ty matriky jsou česky, někde německy. Je to už dobrých dvacet let, co jsem pomáhala jedné studentce dávat dohromady výstavu. Protože sama pocházím z kraje, který patřil pod Sudety, tudíž i ta historie celkově (i díky minulým majitelům panství) byla psána víceméně švabachem a kurentem. Něco jsem tenkrát od ní pochytila, ale člověk zapomene... Budu muset vyšťárat více textu, na kterém bych si ověřila spávnost jednotlivých písmen. Čas mě netlačí. :)
Od: petapeta*
Datum: 17.06.12 11:26

Když už, tak by to chtělo uvést odkaz na konkrétní stránku, aby si to mohl případný luštitel zvětšit. Např.: http://digi.ceskearchivy.cz/cs/6380/3

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.06.12 12:37
avatar

To se čte úplně jinak!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petapeta*
Datum: 15.06.12 23:15

Doporučuji zapojit se do diskuze na http://www.mageo.cz/.chatroom/3451 nebo http://www.okoun.cz/boards/rodokmeny%2C_genealogie . Zde se podobné dotazy řeší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 15.06.12 23:32

Nevím, zda hledáte in natura, nebo na internetu, já na webu v Brně. Problém byl s nejstarší matrikou, kde to je latinsky 17.., je to v jednom řádku. Je třeba pohledat co to latinsky je, opakují se stejná slova a to je výhoda. Později je to již lepší, kolonky a pak ještě lepčejčí, protože uvádí i domovní čísla. No a pak na faráři, někde je to škrabanice, někde krasopis. Ale když nad tím člověšk stráví nějaký čas, tak se pak orientuje. Pohledat pomůcky na intu. Archiváři jsou v jednotlivostech ochotni pomoci. Jinak si nechat rodokmen zpracovat za cca 15 000 Kč.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.06.12 08:24

Dobrý den, doporučuji knihu- Cesta k rodinným kořenům(praktická příručka občanské genealogie) od Josefa Peterky, nakl. Libri, Praha 2006, půjčte si jí třeba v knihovně, jsou tam dobré typy, kde hledat a výkladové slovníky latinských a německých zápisů..Určitě Vám usnadní pátrání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krkovicka*
Datum: 16.06.12 09:57
Hezky den přeji.Můj táta pracoval s člověkem který rodokmen dělal bezmála dva roky a to intenzivně.Dostal se až do 16-17.století k mlynářové dceře.Dál už to nešlo.Při patreni rakousku-uhersku jsou staré matriky v Rakousku kde prvopis už nikdo nerozlusti.Je to běh na dlouhou trať.Hodně štěstí při hledání.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hankauk*
Datum: 16.06.12 12:37

Děkuji všem za odpovědi. Zatím pátráme sami v matrikách dostupných online ... až kam to půjde. Pak se ev. obrátíme na profesionály.:)

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.