Nejste přihlášen/a.
je možné ukončit pracovní poměr který je na dobu neurčitou z rodinných důvodů.běhěm několika dnů se musím odstěhovat z místa bydliště ke svým rodičům.Zde nemohu sehnat levnější bydlení a platové podmínky mi nedovolují platit si drahý byt.jsem samoživitelka s dítětem na střední škole.
Žádná "legální" možnost ukončit z tohoto důvodu pracovní poměr není. Vysvětlete zaměstnavateli Vaši situaci a požádejte ho o ukončení pracovního poměru dohodou. Pokud nebude souhlasit a Vám opravdu nic jiného nezbývá, prostě nepřijdete do práce. Musíte ale počístat s tím, ž Vám to zaměstnavatel napíše do zápočtového listu a dále by po Vás mohl vymáhat případnou škodu, kterou byste mu tímto odchodem způsobila.
Pokud jsou u zaměstnavatel solidní,tak to půjde ihned!
Před cca 5 roky od firmy odešlo několik lidí ,první to dostali ihned ale dalším dostali od hl.stavitele (zavistivec) 2měsíční lhůtu z jeho strany šlo o zavist,že si našli lépe placenou práci!Oba to pak řešil PN a načerno dělali u new firmy brigádně odpolední!
Můžete zkusit zaměstnavatele požádat o rozvázání pracovního poměru dohodou z rodinných důvodů a vysvětlit mu situaci. Ovšem zaměstnavatel není povinen na Váš návrh přistoupit. Potom byste musela situaci řešit výpovědí a po celou výpovědní lhůtu ještě pro zaměstnavatele pracovat.
Nedoporučuji přestat chodit do práce. V takovém případě byste dala zaměstnavateli důvod zrušit s Vámi okamžitě pracovní poměr podle § 55 ZP, což by mělo za následek ztrátu nároku na podporu (v případě registrace na ÚP) a obtížnější hledání nového zaměstnání (nový zaměstnavatel by se o způsobu a důvodu skončení pracovního poměru dozvěděl z Potvrzení o zaměstnání). Kromě toho by byl zaměstnavatel oprávněn po Vás vymáhat způsobenou škodu (např. mzdu a příplatky za přesčasy dalším zaměstnancům).
Zkuste se se zaměstnavatelem dohodnout, nebude-li to možné, doporučuji dodržet zákonný postup.
- Pro úplnost: Doručíte-li (odeslání nestačí) zaměstnavateli písemnou výpověď prokazatelně (osobně proti potvrzení převzetí nebo doporučeným dopisem s doručenkou) do 31. 5. t.r., skončí pracovní poměr 31. července (za předpokladu, že v pracovní smlouvě nemáte sjednánu delší výpovědní lhůtu).
- PS: O nutnosti stěhování jste se dozvěděla až nyní?
doplněno 13.06.12 19:58: Máte v novém bydlišti zajištěnu práci? Pro případ, že byste se v novém bydlišti potřebovala zeregistrovat na úřadu práce, bych doporučila v písemné dohodě uvést jako důvod skončení pracovního poměru některý z důvodů, jež v § 5 písm. c) uvádí zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti (aby se Vám po celou podpůrčí dobu nekrátila podpora na 45 %). Zákon o zaměstnanosti, vážné důvody skončení pracovního poměru (§ 5 písm. c): business.center.cz/... Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání (včetně informací o podpoře): portal.mpsv.cz/...neschody s přítelem dnes me vyhodil z jeho bytu .Musim se odstehovat do konce týdne.Jedinou možnost co ted mám je k rodičům kteří bydlí 70 km od součastného bydliště a zaroven i pracoviště nemám auto a dojíždět takovou dálku je neunosné/2,5 hod vlakem/autobus je ještě složitejší
Zaměstnavatel může zaměstnance tzv. "vyhodit na hodinu" pro hrubé porušení pracovních povinností /třeba alkohol/. Zaměstnanec tuto možnost nemá, aby sám odešel ze dne na den. Platí 2měsíční výpovědní doba.
Pokud je zaměstnavatel rozumný a nechá se s ním mluvit, vysvětlete mu svou situaci. Měla jsem podobný problém. Babička, dementní, Alzheimerova nemoc se po malé mozkové příhodě velice zhoršila, zapálila si gauč, začala utíkat z domu...Bylo to náhlé. Neurolog nařídil buď celodenní dohled nebo ústav. O ústavu nechtěl manžel ani slyšet, že by tam dlouho nepřežila, tak nezbývalo, než v mém zaměstnání poprosit o okamžitou výpověď. Byli velice slušní, druhý den už jsem do práce nemusela. Tak ať Vám to dobře dopadne.
Ještě dotaz: když chcete odejít tak narychlo, budete mít v novém bydlišti zajištěnou práci? Bez ní by to pro Vás bylo asi velice těžké. Jaga.
Trošku vás opravím (pro úplnost). I zaměstnanec může tzv. "odejít na hodinu", správně tedy skončit pracovní poměr formou okamžitým zrušením. V §56 zákoníku práce se o tom praví:
(1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,
a) podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo
b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti
(2) Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby. Pro účely náhrady mzdy nebo platu se použije § 67 odst. 3.
Okamžité zrušební pracovního poměru podle § 56, odst. 1 písm. a) ani b) se nevztahuje k situaci z dotazu.
- V tomto případě by okamžité zrušení asi moc nepomohlo, neboť i to má svá pravidla:
písm. a): Napřed je nutné získat posudek lékaře závodně preventivní péče nebo kliniky pracovního lékařství (nestačí posudek nebo zpráva ošetřujícího lékaře), což může trvat několik týdnů, po doručení posudku zaměstnavateli má zaměstnavatel ještě 15 dnů na převedení na jinou vhodnou práci. Celkově to může trvat několik týdnů až měsíců (např. v případě odvolání nebo přezkumu).
písm. b): Termínem splatnosti mzdy je celý následující kalendářní měsíc, poté má zaměstnavatel ještě zákonnou lhůtu 15 dnů. Zrušit pracovní poměr pro nevyplacení mzdy (nebo její části) např. za květen bude možné nejdříve 16. července. (Celkem to zabere přes 6 týdnů.)
Přestože § 56 řeší "okamžité zrušení pracovního poměru", nelze pracovní poměr zrušit okamžitě. Aby bylo zrušení pracovního poměru platné, musí být dodrženy zákonné lhůty.
doplněno 14.06.12 16:35:Oprava: Od 1. 1. 2012 se místo "termínu splatnosti" používá pojem "období splatnosti".
Správně jsem tedy měla napsat: Obdobím splatnosti mzdy je ...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.