Vlastním polovinu domu vs opravy

Od: Datum: 12.06.12 20:20 odpovědí: 10 změna: 13.06.12 12:44

Vlastním s příbuzným domeček a každý máme polovinu. Příbuzného nemohu sehnat. mohu bez jeho souhlasu podepisovat smlouvy a provádět opravy v domku?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.06.12 20:23

Provádět opravy můžete, ale věřte mi, NEDĚLEJTE TO. Buď od něj jeho polovinu odkupte nebo si papírově dejte, že budete dělat opravy jen na své polovině (pokud máte stanoveno čí je co, pokud ne, udělejte to! - papírově, poradí notář, nebo advokát) a nebo že pojedete opravy půl na půl. Bez alespoň jedné z variant, které jsem jmenoval bych nic nezačínal. Případně svou polovinu prodat a koupit si někde něco vlastního. Ty problémy a dohadování za to nestojí témat na toto téma je zde bohužel dost.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: neznalec*
Datum: 12.06.12 20:40

Bohužel vlastním ideální polovinu. A co když má někdo zájem o volný byt k pronájmu? To ho mám také odmítnout, když toho druhého nemohu sehnat. Přicházím tak o peníze z mé ideální poloviny.

Datum: 12.06.12 20:50

pokud máte stanoveno co je Vaše, tak v rámci dohody, smlouvy apod. si s tím můžete nakládat jak chcete. Jak radil buss podívejte se do občanského zákoníku.

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obcanzak/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 12.06.12 20:38

Vizte OZ, spoluvlastnictví.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 12.06.12 20:48
avatar

Dobrý den. Rady nahoře jsou velmi dobré, nic nedělejte bez souhlasu druhého majitele. Nikdo vám nezaplatí peníze, které do domečku investujete. Naopak se ještě může stát, že domeček opravíte i se souhlasem druhého majitele, on se dostane do platební neschopnosti a domeček vám exekutor zabavuje a prodá, na vyrovnání jeho dluhů. Nic nenaděláte, jeho je půlka domku. Jak radil už rádce nahoře, je lépe svojí půlku prodat a koupit si něco vlastního. Nebo se také může stát, že majitel druhé půlky domečku, bude po vás chtít, za užívání jeho půlky domečku nájem. I to se může stát. Bez sepsaného notářského zápisu, nedělejte nic. Jen můj názor.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: neznalec*
Datum: 12.06.12 21:34

Nemám s ním žádnou smlouvu. Tak nebudu nic dělat. Ale co byty také nepronajímat? Pak mě ale finančně poškozuje protože mě utíká polovina nájmu. Co s tím?

Od: buss
Datum: 12.06.12 21:45

Jednat s ním! Nebo se naštvat a nech rozhodne soud.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: neznalec*
Datum: 12.06.12 22:28

Jednat s ním nejde, s nikým nekomunikuje.

Od: jar®
Datum: 13.06.12 11:14

Ve vašem případě jsou asi jen dvě možnosti. Najít jiného blázna, který potřebuje někam dát své peníze a svoji ideální polovinu prodat. Nebo požádát soud o určení vlastnictví - ten vám přidělí konkrétní část nemovitosti a pozemku (pokud to jde), ale do té doby neinvestovat, neboť budete zhodnocovat i jeho majetek za svoje peníze. Pokud by jste chtěla svoji polovinu prodat, musíte jí nejdříve nabídnout vlastníkovi druhé poloviny, teprve pak se dá prodat jiné osobě. Co se týká pronájmu, musí s ním souhlasit i druhý vlastník. Jen nevím jak to bude s nájmem, myslím, že by se měl dělit na polovinu. Pokud nereaguje napište doporučený dopis s dodáním do vlastních rukou. Pokud jej převezme a neodpoví, pokládá se návrh za odsouhlasený. Jinak asi opravdu požádat soud o určení vlastnictví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.12 12:44
avatar

já bych vám poradil především pamatovat na tu okolnost, že co vy osobně namontujete na váš domek, to bude vaše jen z poloviny. Jestli vy sami bez vašeho spolumajitele zrekonstruujete střechu, bude vaše z poloviny. Jestli přivedete plynovou přípojku, bude vaše z poloviny. Jestli uděláte novou fasádu, bude vaše z poloviny atd. Je tu možnost, že váš spolumajitel bude někdy chtít svou polovinu prodat a v tu chvíli máte problém.

Takže vám radím, jestli budete dělat nějaké větší opravy, pak všechno pečlivě dokumentujte. Schovávejte datované fotografie stavu domku před opravou a po opravě a hlavně dobře uschovejte účty za materiál i za práci.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.