Jak napsat poslední vůli?

Od: Datum: 07.06.12 11:24 odpovědí: 6 změna: 07.06.12 13:23

Chtěl bych se zaptatn jestli se poslední vůle píše vlastím rukopisem nebo na počítači s tím že podpis bude vždy vlastním rukopisem.a jestli se má udělat přes notáře.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: skye*
Datum: 07.06.12 11:32

Jak se píše závěť

Zůstavitel může závěť buď napsat  1. vlastní rukou,


  2. nebo ji zřídit v jiné písemné formě za účasti svědků,


  3. nebo ve formě notářského zápisu.


V každé závěti musí být uveden den, měsíc a rok, kdy byla podepsána, jinak je neplatná. V závěti zůstavitel ustanoví dědice, popřípadě určí jejich podíly nebo věci a práva, která jim mají připadnout. Nejsou-li podíly více dědiců v závěti určeny, platí, že podíly jsou stejné. Společná závěť více zůstavitelů je neplatná.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.06.12 11:33
avatar

Jdou všechny tři možnosti. Když je celý text vlastní rukou i s podpisem, není potřeba mít svědky. Pokud je text zhotoven na pc, tak při podpisu by měli být dva svědci. Pokud se jedná o notáře, ten se o vše postará sám, dotyčný se pak jen podepíše před ním.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.12 11:34
avatar

Vlastnoručně psaná závěť je platná, pokud je celá psána vlastní rukou, je opatřena datem a podpisem zůstavitele. Závěť, kterou nenapsal zůstavitel vlastní rukou (použil PC, psací stroj apod.), musí vlastní rukou podepsat a před dvěma svědky současně přítomnými výslovně projevit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. I zde je nutné uvést datum. Svědci se musí na závěť podepsat. Další možnost je projevit poslední vůli formou notářského zápisu.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.06.12 11:43
avatar

Jen ještě jednou zdůrazňuji (byť je to samozřejmé), že celá znamená celá, včetně například i data, případně hlavičky ("poslední vůle") a tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.12 11:37
avatar

Notáž by se měl postarat i o to, aby závěť byla zaregistrovaná a tím pádem snadno dohledatelná. Zaregistrovat jdou i ty druhé typym, ale je to další starost. Cituji:

Závěť sepsaná u notáře má vyšší důkazní sílu než vlastnoručně psaná závěť. Dá se zpochybnit jen těžko. Notář ji musí zaevidovat do centrálního registru, při dědickém řízení se proto snadno najde.

http://www.penize.cz/spotrebi…avet-u-notare#element_36_8643

doplněno 07.06.12 11:38:

Pardon, notář a typy

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ellis*
Datum: 07.06.12 13:23

Doporučuji jednoznačně notáře! Jinak v případě nespokojenosti dědiců bude závěť napadena - oblíbený důvod: že jste nebyl při smyslech, když jste závěť psal a doloží vše "věrohodnými svědky". A zdejší spravedlivé! soudy závěť zruší.

A pokud vyděďujeme potomky - musíme uvést důvod: nezájem, špatné jednání, neposkytnutí pomoci - jak stanoví zákon. Tomu se nedá oponovat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.