Dlouhodobá evidence na ÚP

Od: Datum: 05.03.13 11:53 odpovědí: 5 změna: 05.03.13 16:08
avatar

Milí rádcové poraďte. Mám známou, která je víc jak 5 let na ÚP. Měla příležitostně brigády, ale vždy do 4 000kč jako nekolidující zaměstnání. Je jí 53 let, má odpracováno asi 30 let. A teď by mohla nastoupit na dobu určitou - 3 měsíce pracovat na smlouvu za minimální mzdu a potom zase na pracák. V posledním zaměstnání měla asi 13 000 čistého. A někdo jí říkal, že to není moc dobré, že je lepší být na pracáku raději v delší době před důchodem, než třeba 5 krát přerušit za minimální mzdu a zase jít na ÚP. Že ten důchod bude potom nižší. Ví někdo, jak to je? Jestli je lepší chodit občas na brigády, než se nechat zaměstnat a přerušit ÚP? Děkuji za všechny odpovědi. A kolik let se jí za evidenci na ÚP započítá, a zda jde doplatit důchod. pojištění zpětně za evidenci, až v době než bude žádat důchod. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pt®
Datum: 05.03.13 12:02
avatar

"atrmo", jde o to, že by měla alespoň minimální příjem, jelikož od ÚP nepobírá již žádné dávky. Škoda, že to nabízené zaměstnání není alespoň na 6 měsíců, vznikl by jí znovu nárok na vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Je na té paní, jak se rozhodne, ty třiměsíce by se jí počítaly, jako odpracované do důchodu, protože na ÚP se jí započítají do důchodu jen tři roky, i kdyby byla v evidenci 10 let. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.03.13 14:11
avatar

Pt, díky, ale já myslím, že musí odpracovat rok aby byl nárok na podporu, když už je tak dlouho na ÚP? Nebo se mýlím? Ono se to mění a já už taky nevím jak to je. Díky.

Od: pt®
Datum: 05.03.13 14:15
avatar

"atramko", je to tak, musí odpracovat 12 měsíců, mně unikla ta doba evidence na ÚP. Najdu zákon a doplním. - pt

doplněno 05.03.13 14:22:
Hlava III: Podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci

§ 39

(1) Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který

a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu32g) v délce alespoň 12 měsíců (dále jen "předchozí zaměstnání"); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou,
b) požádal krajskou pobočku Úřadu práce, u které je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti a
c) ke dni, k němuž má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, není poživatelem starobního důchodu.
(3) O podpoře v nezaměstnanosti rozhodne krajská pobočka Úřadu práce.
http://business.center.cz/bus…akony/zamestnanost/cast2.aspx
doplněno 05.03.13 14:25:

Pokud měla nějaké brigády, tak platí bod (3), kde O podpoře rozhodne krajská pobočka ÚP. Takže to paní musí probrat se svojí zprostředkovatelkou. - pt

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.03.13 14:30
avatar

Holky, je to teď kapku jinak. Nezáleží ani tak moc na tom, zda máte rok odpracován, ale musíte mít 12 měsíců důchodově odpojištěných, a to ve dvou letech zpětně, což si lidé často pletou či neuvědomí. Pravdou je tedy bod 1 a) v odkazu od Pt:)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.03.13 16:08
avatar

Dobrý den, Atramo, rozhodně je lepší se alespoň na krátkou dobu z ÚP odhlásit a pak znovu zaevidovat.

Pro vznik nároku na důchod nestačí jenom dosáhnout příslušného věku, ale je nutné splnit i podmínku počtu odpracovaných let (přesněji počtu let důchodového pojištění).

Pro Vaši známou je tedy důležité získat další dobu účasti na důchodovém pojištění.

Z doby evidence na ÚP se však počítá doba, po niž měl uchazeč nárok na podporu a z doby bez nároku na podporu se započtou maximálně 3 roky.

Další možností by byla dobrovolná účast na důchodovém pojištění, které by si Vaše známá musela sama hradit (letos jde o 1.812 Kč měsíčně).

Pokud by Vaše známá nasbírala krátkými zaměstnáními 12 měsíců důchodového pojištění, započtou se jí jak z hlediska odpracovaných let, tak z hlediska nároku na podporu.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.