Jak se domluvit na ceně za pozemky

Od: Datum: 05.06.12 00:19 odpovědí: 3 změna: 05.06.12 13:43

Krásný večer - Po 100 letech podílového spoluvlastnictví (a nevýhodného) svých předků jsem se rozhodl situaci řešit. Máme na půl s příbuzným nějakých 28 000m2 pozemků charakteru - orná půda, lesní porost, TTP a jedna st. parcelka. Rozdělení hranic pozemků není příliš příznivé pro jednoduché vyrovnání. Důvodem je nerovnoměrné rozložení typu pozemků a problém s přístupovými cestami. Vzhledem k tomu, že na části pozemku chci vykonávat určitou aktivitu - potřebuji aby tento kus pozemku byl pouze můj. Navrhl jsem tedy rozdělení parcely. Ze strany spolumajitele mi bylo zděleno, že bychom si mohli rozdělit všechny pozemky. Nebudu sem dávat kat. mapu, ale toto řešení je v podstatě nereálné. Rád bych tedy jeho podíl odkoupil, ale vzhledem k tomu, že si zrovna beru hypotéku na jinou nemovitost - nejsem zrovna v období kdy bych si mohl finančnš vyskakovat. Někdo mi poradil, aby jsem se mrknul na ceny skrze BPEJ. Což mi cenově sice hraje do karet, ale přijde mi to nereálné. Ceny za TTP mi přijdou neúměrně nízké.

Chci říci, že navrhnout cenu spolumajiteli, která by vycházela z tohoto zdroje je podle mě asi nereálné. Předpokládám, že to nemohu srovnávat s cenou tržní. Některé části pozemku mají hodnotu pouze 1,16kč/m2. Výhoda je v tom, že jako spolumajitel mám předkupní právo a nemusíím se bát, že by mi to můj spolumajitel prodal, ale co když se nedohodnem na ceně a bude mi naopak nabízet nesmyslně vysoké částky - třeba 200-300 kč/m2. Předpokládám, že cenu může požadovat jakoukoli chce - bez jakéhokoli limitu.

Může mi v tom někdo prosím udělat jasno? Děkuji

Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 05.06.12 00:29

Máte cenu vyhláškovou a cenu tržní, smluvní. Takže smloluvat. Ptřázka, zda je to tam vůbec prodejné třetí osobě.

Datum: 05.06.12 00:44

V případě prodeje obou dvou vlastníků určitě ano, protože mi poštou přišlo již několik nabídek od potencionálních kupců a i od kolemjdoucích jsem byl asi dvakrát osloven.

Lze tedy za vyhláškovou cenu považovat BPEJ a tržní asi odhad znalce nebo realitního makléře. Už teď vidím, že na ceně se nikdy nedohodnem.

Od: pravnik
Datum: 05.06.12 13:43

Můžete se dohodnout na způsobu a podmínkách užívání společné věci - který spoluvlastník bude výlučně užívat kterou část společné věci. Můžete svůj podíl prodat třetí osobě - před tím jej musíte nabídnout spoluvlastníkovi za tutéž cenu. Můžete nabídnout spoluvlastníkovi, že jeho podíl od něj odkoupíte, prodat Vám jej nemusí, záleží jakou cenu mu nabídnete, na tabulky BPEJ apod. zapomeňte, je to otázka dohody, nikoliv nátlaku. Můžete soudu navrhnout zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví - jen v tomto případě bude nějakou roli hrát znalecký posudek, ovšem i ten bude na tržní cenu.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.