Přerušení na úřadu práce

Od: Datum: 18.01.13 15:21 odpovědí: 9 změna: 20.01.13 12:49

Dobrý den, od 1.1.13 jsem v evidenci úřadu práce. Ale naskytla se mi možnost jednorázové spolupráce na dobu cca1-2 měsíce. Preferují spolupráci na ŽL. Jedná se mi, jak to mám udělat s úřadem práce. Odhlásit se, přihlásit se na ŽL, platit si soc. a zdr. pojištění. Po ukončení se opět přihlásit na prac. úřadě. Jak to bude s podporou? Budou mi ji po opětovném přihlášení vyplácet? Předem děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 18.01.13 16:32

Z UP se mužete klidně odhlasit kdykoliv (a zpět se kdykoliv vratit) Mezi tím si budete muset platit pojištění .Podpora v nezaměstnanost pokud je přiznaná se pouze odloží apo navratu dopllatí do 5 respektivě 6 měsiců

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.01.13 17:57

Ještě doplním, že pokud máte přerušení na ÚP kratší, než jeden kalendářní měsíc, platit pojištění si nemusíte. Pokud se tedy odhlásíte třeba 2.března, jste za březen pojištěn a můžete se znovu přihlásit až na konci dubna, čímž budete pojištěn i za duben a vše vám poběží dál.

Ohodnoceno: 2x

Od: pt®
Datum: 18.01.13 20:09

Zvažte, zda se Vám tato změna vyplatí. Když půjdete pracovat na ŽL, jeho vystavení stojí peníze, musíte platit po tu dobu soc. a zdrav. pojištění a hlavně musíte příští rok vyplnit Daňové přiznání, uchovávat faktury a doklady pro případnou kontrolu, zaplatit daň a možná doplatek sociálního a zdravotního pojištění. Když se vrátíte na ÚP, Vaše podpora bude vypočítáná již z Vaší pracovní činnosti na ŽL a doberete pouze podpůrčí dobu. Já bych do toho nešla. - pt

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.01.13 09:26

Vzhledem k tomu, že by mělo jít o jednorázový přivýdělek, bych doporučila se pokusit se zaměstnavatelem dohodnout a uzavřít dohodu o provedení práce s odměnou do 10.000 Kč měsíčně.

V takovém případě byste si sice musela sama uhradit zdravotní pojištění (zaměstnavatel by za Vás odváděl jenom daň), ale odpadly by Vám další povinnosti a výdaj za živnostenské oprávnění.

Kromě toho z uvedených informací odhaduji, že by nešlo o skutečné podnikání jako OSVČ, nýbrž o práci na černo, za niž by Vám hrozila pokuta do 100.000 Kč, "zaměstnavateli" by hrozila pokuta od 250.000 do 10.000.000 Kč.

___ Prace na základě DPP by nebyla důchodově pojištěna, takže by Vám po další registraci na ÚP byla po zbytek podpůrčí doby dále vyplácena podpora spočtená z průměrného čistého výdělku z předchozího zaměstnání.

doplněno 19.01.13 09:28:

PS: Souhlasím s Pt, ani já bych do toho nešla (hlavně kvůli podvodu - práci na černo).

doplněno 20.01.13 10:44:

DPP není smlouva, nýbrž dohoda o provedení práce. Odstoupit lze pouze od podepsané pracovní smlouvy a může tak učinit pouze zaměstnavatel (za určitých okolností). Od neuzavřené (nepodepsané) smlouvy nelze odstoupit.

Pokud byste se nakonec rozhodla DPP neuzavřít, nevzniknou Vám vůči zaměstnavateli žádné povinnosti ani závazky.

Ohodnoceno: 3x

Od: vespetr
Datum: 19.01.13 09:51

děkuji všem za odpovědi. Mezim se situace vyvinula. A já bych potřeboval trošku jinou radu (vysvětlení). Má zaměstnavatel nárok na náhradu škody v případě od odstoupení od nepodepsané smlouvy?

Datum: 19.01.13 09:54

mám na mysli od nepodepsané smlouvy o provedení práce.

Od: pacourek*
Datum: 19.01.13 12:14

Ne nemá

Ohodnoceno: 1x

Datum: 20.01.13 11:09

ještě jedno vám všem děkuji za vysvětlení a rady. Nevzal jsem to.

Datum: 20.01.13 12:49

:)

V každém případě je smutné, že stát se snaží nezaměstnaným co nejvíc znechutit možnost jakéhokoli výdělku a jakékoli iniciativy. Přeji, ať se daří!*palec*

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.