Příjmení novorozence

Od: Datum: 01.06.12 16:01 odpovědí: 15 změna: 03.06.12 06:43

Dobrý den chci se zeptat zda si můžu dát příjmení novorozenci jaké budu chtít, neboť nechci aby mé dítě mělo příjmení pomě. Děkuji za kladnou odpověď.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hahanaj*
Datum: 01.06.12 16:04
 

dítě má jméno po otci nebo matce / nebo po rodičích/

 
Od: jarca91
Datum: 01.06.12 16:06
 

Ahoj ale já nevím příjmení otce dítěte a nechci po sobě neboť se mi moje přijmení vůbec nelíbí

Od: krkovicka*
Datum: 01.06.12 16:12
 
Jste/li svobodná dítě se narodí s vaším příjmením.Vdejte se do porodu a máte vystaráno.Nebo otce najděte a před matrikarkou sepiste list aby dítě neslo prijmeni po něm.Ovšem bude uznán jako otec a nevyhne se ani výživnému.
Vaše uvažování je tak trochu mimo.Proč máme prijmeni?Abysme patřily do rodiny.
doplněno 01.06.12 16:18: Bez souhlasu otce dítěte jeho prijmeni nemůžete použít.Bude se jmenovat zkrátka po vás.Případně že se vdate až po porodu tak manžel může si dítě osvojit a dat mu své prijmeni.ale to už předbíhám.
 
Od: jarca91
Datum: 01.06.12 16:20
 

Takže jinak to nejde? Já jsem ze špatné rodiny a nechci snima nic mít společného i já se chci nechat pak přejmenovat.

Od: krkovicka*
Datum: 01.06.12 16:25
 
Přejmenovat se můžete za nemalý peníz ale než to bude tak se dítě svobodné matce narodí s jejím příjmením.jste li rozvedená pak může nést prijmeni buď po matce nebo po matce za svobodna.ovšem stim už poradi matrika.
 
Datum: 01.06.12 16:27
 
avatar

se chci nechat pak přejmenovat

Tak se nechte přejmenovat ještě před jeho narozením a bude to bez problémů.

 
Od: jarca91
Datum: 01.06.12 16:38
 

A nevíte kolik to tak asi stojí to přejmenování děkuji

Datum: 01.06.12 16:48
 
avatar

Při změně hanlivého příjmení 100 Kč, v ostatních případech 1000 Kč.

http://www.mvcr.cz/clanek/zmena-jmena-a-prijmeni.aspx

Navštivte matriku, vyptáte se na podrobnosti. Hlavně to musíte stihnout před narozením dítěte.

 
Datum: 02.06.12 09:31
 

Jarco,ja jsem si menila na matrice prijmeni pred cca 4 roky,take z duvodu,aby se jmenovalo dite jinak.Mela jsem prijmeni,po byvalem muzi,tak,jak by k tomu dite prislo.Musela jsem napsat duvod proc,zadam o zmenu a zaplatila jsem 1000kc.dnes kolik to je nevim.Klidne napiste,ze nejste spokojena se svym prijmenim a nechcete,aby jej nosilo i vase,jeste nenarozene dite.JIste vam formulaci pomuzou urenice.

 
Datum: 01.06.12 17:16
 
avatar

Dobrý den. Jarčo, na toto Vám nejlépe odpoví Zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů § 72 _ 79


Změna jména a příjmení


§ 72


(1) Jméno, popřípadě jména, nebo příjmení lze změnit fyzické osobě pouze na základě její žádosti, případně žádosti jejích zákonných zástupců.


(2) Změna příjmení se povolí zejména tehdy, jde-li o příjmení hanlivé, nebo směšné, nebo je-li pro to vážný důvod.


(3) Změna jména se nepovolí, žádá-li fyzická osoba mužského pohlaví o změnu na jméno ženské, nebo naopak, žádá-li o změnu jména na jméno zkomolené, zdrobnělé, domácké, nebo na jméno, které má žijící sourozenec společných rodičů. Vzniknou-li pochybnosti o správné pravopisné podobě jména, je žadatel povinen předložit doklad vydaný znalcem.


(4) Změna jména nebo příjmení se nepovolí, jestliže by změna byla v rozporu s potřebami a zájmy nezletilého.


(5) Fyzické osobě, u níž probíhá změna pohlaví, povolí matriční úřad užívat neutrální jméno a příjmení na základě její žádosti a potvrzení poskytovatele zdravotních služeb, v jehož zdravotnickém zařízení léčba pro změnu pohlaví probíhá.


(6) Fyzické osobě, která není občanem, lze povolit změnu jména nebo příjmení, jen má-li povolen trvalý pobyt podle zvláštních právních předpisů.

Co musí obsahovat žádost a jak postupovat se dozvíte např. zde: www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-301

Žadatel zaplatí 100,- Kč:



  • při povolení změny příjmení hanlivého, výstředního, směšného, zkomoleného nebo cizojazyčného


  • při povolení změny příjmení na dřívější příjmení (např. pokud je žádost o užívání dřívějšího příjmení podána déle jak jeden měsíc od právní moci rozsudku o rozvodu manželství)


  • při povolení změny příjmení dítěte svěřeného do náhradní rodinné péče na příjmení poručníka nebo pěstouna, na společné příjmení poručníků nebo pěstounů anebo příjmení dohodnuté pro jejich vlastní děti, pokud poručníky nebo pěstouny jsou prarodiče nebo sourozenci rodičů nezletilých dětí


Při povolení změny jména nebo příjmení v ostatních případech zaplatí žadatel 1 000,- Kč.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.06.12 06:54
 
avatar

Některá příjmení se svým nositelům velice líbí. Dělala jsem s paní, neměla příjmení nic moc a nechalo se navíc snadno zesměšnit, zkomolit. A ona jednou povídala, že se jí její příjmení moc líbí a že i kdyby se znovu provdala /byla rozvedená/, že by si toto příjmení ponechala. Inu, každému se líbí něco jiného.

Jediné možnosti: do porodu se vdát a dítěti dát příjmení nového manžela, bude-li s tím souhlasit, nebo se do porodu sama dát přejmenovat a dítě pak bude mít vaše nové příjmení. Jaga.

Pro odlehčení - za války se prý vyprávěl tento vtip:

Přijde pán na úřad a že by se chtěl dát přejmenovat. Ptají se ho: Jak se jmenujete? ADOLF PRDEL. Úředník říká: Ano to nebude problém, to opravdu není pěkné jméno. A jak byste se chtěl jmenovat? JOSEF PRDEL. *smich*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.06.12 13:33
 

No a já zase jednou četla rozhovor s ředitelkou Ústavu pro jazyk český a tam se ptali, s jakým nejdivnějším jménem se setkala. Odpověď zněla: Pětiletka Koniprdová.

 
Datum: 02.06.12 14:15
 
avatar

To je asi opravdu nejpodivnější. Ale docela zajímavé jméno je taky Vystrčilová-Zadinová.

 
Datum: 02.06.12 19:34
 
avatar

Pro vás by možná bylo řešení, nejprve se přejmenovat sama a pak bude mít dítě automaticky příjmení po vás, pokud nebude mít příjmení po otci. Ale nezapomeňte, že se asi ale pořád budete psát např. Kryšpína Hnědopichová, rozená Komárová.

 
Datum: 03.06.12 06:43
 

eualie,ted nevim jak jste tomyslela,jestli pisete o povesti,ze clovek stejne zustane kym je,ikdyz zmeni jmeno.A nebo to myslite tak,ze se uredne zmeni jmeno a podpisovat se bude stejne drivejsim.?Tak to je nesmysl.Kdyz bude vyplnovat cokoliv uredne,rtak za svobodna jmeno+ nove,ktera bude mit i v OP.proste se bude jmenovat jinak,jako,kdyz se vda.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.