Ústní dohoda

Od: Datum: 31.05.12 21:46 odpovědí: 12 změna: 01.06.12 16:20

Zdravím Vás,

měla bych dotaz před dvě roky jsem žila s moji matkou ve společné domácnosti, když o města přišel návrh na odkoupení státního byt do OV ve kterém jsme žily. Jelikož moje matka neměla dost peněz na odkoupení bytu zajistitla si překlenovací úvěr ze stavebního spoření a téhdy jsme se ústně dohodly, že ten její úvěr budu splácet já a hned jak byt bude převeden do OV napíše jej na moji osobu. Úvěr jsem řádně platila 14 měsíců a moje matka na mě ten byt po celou tu dobu nepřepsala i když byl v OV už po třech mesících. Na to jsem tedy matce řekla kdy na mě ten byt hodlá přepsat a ona my na to odpovvěděla, že jej na mě nepřepíše a že mi vrátí ty peníze co jsem po těch 14 měsíců platila. V tu chvíli jsem tento úvěr přestala platit a matka si jej platila dál sama. Když jsem po roce řekla matce, aby mi vrátila peníze co mi dluží, řekla mi že mi nic nedá. Chtěla jsem se zeptat jaký by měl být z mé strany další postup v řešení této situace kdy mám výpisy z účtu, kdy jsem jí dané částky posílala na účet a posleze jsem si i celou výplatu nechávala posílat na její účet kdy ona si dané částky strhávala a vyplácela mi zbytek mých prostředků hotově. Děkuji moc za odpoveď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 31.05.12 21:52

1. obce měly podmínku, že určitou dobu nelze byt zcizit
2. co je to OV? Máte-li na mysli jakési osobní vlastnictví, tak nic takového dnes neexistuje
3. Nevrátí-li částku dobrovolně, chcete jít k soudu? Tak se sama sebe zeptejte.
4. Není nad papííír.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.05.12 22:24

Ale jděte... Jak jste přišel na to, že OV neexistuje?

Když člověk není členem družstva a má byt na katastrálním úřadě zapsán na svou osobu, tak je to co? Přece osobní vlastnictví...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 31.05.12 22:37

Nemám důvod někoho kdo žije v minulosti přesvědčovat, když jsme pracovali se prospěch socialistické společnosti..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.12 08:11

Sice nevím jak jste přišel na to, že žiji v minulosti ale čert to vem. Jak píše "b" jde o jistou terminologickou nepřesnost, ale můžu Vás ujistit, že terminus technicus "osobní vlastnictví" se stále poměrně běžně používá a v práci se s tím setkávám prakticky každý den.

BTW: Měli bychom tu přestat mlátit prázdnou slámu a spíš se snažit poradit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: b
Datum: 31.05.12 23:16

Jde o terminologickou nepřesnost. Současná právní úprava termín osobní vlastnictví nezná. Rozlišuje se individuální vlastnictví, podílové spoluvlastnictví a společné jmění manželů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.12 08:49
avatar

Ono osobní vlastnictví byl skutečně termín s přesným významem, odlišným od toho, co si pod tím představujete dnes. V osobním vlastnidtví jste mohl mít třeba kabát. Dnes se to používá třeba na ten případ, který uvádíte, ale je to vlastně nepřesná zkratka, používaná ovšem i v komunikaci s úředy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.12 09:25
avatar

To je pěkné, pánové, co tady rozebíráte a upřesňujete, ale jak se "ivach" dostane buď k penězům nebo k bytu? *hej*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 01.06.12 10:24

Je třeba číst, buď se domluví, nebo k soudu. Ještě by byka jedna varianta, ale to nemohu napsat,

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.06.12 10:17

Nenapadá mne žádné jiné řešení, než soudní spor. Otázkou zůstává jestli do toho budete chtít jít.

Vaše případné šance na uznání platnosti ústní dohody bez písemné smlouvy Vám může odadhnout jen právník, což už bude také něco stát. Nicméně náklady na právního zástupce můžete v případě výhry v soudním sporu vymáhat na protistraně.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pravnik
Datum: 01.06.12 14:21
Pokud nejste z úvěru (ze stavebního spoření) zavázána také, tak u Vaší matky došlo k bezdůvodnému obohacení (někdo platil za ni to, co byla povinna platit sama), které je povinna vrátit. Neučiní-li tak dobrovolně, lze je vymáhat soudně.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivach
Datum: 01.06.12 16:05

moc děkuji za odpověď samozřejmě by toto byla ta poslední možnost snad si matka dá říct a ty peníze mi vrátí moc děkuji všem za radu.

Od: jar®
Datum: 01.06.12 16:20

Bohužel není nad papír, ale z vlastní zkušenosti vím, že papír pomůže jen tomu, kdo se chce dohodnout. Když není vůle, ani papír nic nezmůže a naše soudy? Co takhle zkusit trošičku lsti. Zajít za právníkem, ať si maminku zavolá, vysvětlí následný postup ... soud ...exekuce. A nakonec to stočí na dobrou mámu, která nechce ublížit své dceři. Sice to trošku stojí, ale pokud je s matkou alespoň trošku řeč, dohodnou se.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.