Nemoc z povolání

Od: Datum: 31.05.12 19:43 odpovědí: 4 změna: 02.06.12 02:49

Dobrý den

Byly mi uznány 2 nemoci z povolání.Pracoval jsem ve společnosti 12 let a po přeložení na jiné pracoviště začaly problémy.6 měsíců marodění a po ukončení mi zaměstnavatel nabídl práci 30km daleko za 50kč na hodinu.To jsem samozřejmě odmítl,tak mi dal výpověď dohodou...v té době mi ještě nedošlo rozhodnutí,že se jedná o nemoc z povolání.Když už se ke mě tak zachovali,chtěl bych to na co mám nárok a právo.Nejspíš bych potřeboval právníka.Myslím že není běžné ukončit poměr v den ukončení PN atd.Děkuji za každou radu.Pokud se ozve odborník,rád seznámím se všemi podrobnostmi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.05.12 21:21
avatar

"Výpověď dohodou" neexistuje. Rozvázat pracovní poměr (PP) dohodou lze pouze se souhlasem obou stran. Zaměstnavatel Vám pravděpodobně navrhnul rozvázání PP dohodou, na což jste dobrovolně přistoupil.

Uznal Váš zaměstnavatel nemoc z povolání (domnívám se, že by je vzhledem k délce zaměstnání uznat měl - bez odvolání)? A doporučuji najít si právníka - specialistu na pracovní právo, který má zkušenosti i s odškodňováním nemocí z povolání.

Při onemocnění nemocí z povolání máte více nároků, pročtěte si následující odkazy (měl byste z nich zjistit více o rentě, případně dalších nárocích).

Nemoci z povolání I: http://www.bozpinfo.cz/knihov…e/nemoci_zpovolani110404.html Nemoci z povolání II (odškodňování): http://www.bozpinfo.cz/knihov…volani110404.nemocipovol.html Rady: Uznali mi nemoc z povolání a nemohu najít práci. Mám nárok na rentu? http://bozpinfo.cz/rady/otazk…vi/renta_po_nemoci110228.html Zaměstnavatel nechce uznat: http://www.bozpinfo.cz/rady/o…i/nemoc_z_povolani071114.html Nový majitel: http://www.bozpinfo.cz/rady/o…renta_novy_majitel110427.html Pracovní úraz nebo nemoc: http://www.bozpinfo.cz/rady/o…ni_zdravi/PU_nemoc110502.html 2 ženy: http://www.bozpinfo.cz/rady/o…zdravi/nemoc_2zeny110406.html

Nebude-li něco jasné, klidně svůj dotaz doplňte nebo se ptejte dál.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sten78*
Datum: 31.05.12 22:08

Dohodli jsme se,protože jsem náhradní práci odmítl (kdo by jezdil za 5000kč do práce).Prostě se mě chtěli rychle zbavit.Poté jsem zjistil,že by mi museli vyplatit odstupné 12 měsíců což by bylo nějakých 200 000kč.U jedné nemoci se odvolali,ale bylo mi to uznáno.Zatím jsem dostal bolestné jedné nemoci a doplatek do průměru za PN.O nárocích na rentu a jiné odškodnění jsem četl,ale nevím vůbec jak postupovat.Asi budu muset sehnat nějakého právníka.Děkuji za odpověď

Datum: 02.06.12 02:49
avatar

Odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku náleží zaměstnanci, kterému dal zaměstnavatel výpověď podle § 52 písm. d) (pro dlouhodobou ztrátu zdravotní způsobilosti kvůli nemoci z povolání).

Je-li zaměstnanci přiznána nemoc z povolání, neznamená to nutně, že mu zaměstnavatel dá výše zmíněnou výpověď.

Podle mých zkušeností zaměstnavatelé tento výpovědní důvod neradi používají (kvůli vysokému odstupnému) a radši se pokusí se zaměstnancem o rozvázání pracovního poměru dohodnout (jako ve Vašem případě) bez odstupného.

Nepodaří-li se jim uzavřít dohodu, přijmou organizační opatření a dají výpověď podle § 52 písm c) - pro nadbytečnost, kde je nárok na odstupné pouze ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

- Právníka určitě doporučuji, najděte si specialistu na pracovní právo, který má zkušenosti i s odškodňováním nemocí z povolání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fran
Datum: 01.06.12 11:48

Zaměstnavatel musí respektovat doporučení lékaře o přeřazení pracovníka ze zdravotních důvodů. Je povinen uhradit doplatek za ztrátu na výdělku svému zaměstnanci. Tento doplatek však není hrazen pojišťovnami, protože na ohrožení nemocí z povolání se nevztahuje zákonné pojištění. Doba vyplácení doplatku není v současné legislativě určena, podle charakteru poškození zdraví může trvat i desítky let...

Hrozně těžko se něco vymáhá. Může to být pochybení zaměstnavatele co se týče bezpečnosti práce a to tudíž zatlouká a zatlouká...

Mně se podařilo upozornit na poškozování zdraví, ještě se nic nestalo - ale mohlo, šlo o poškození očí. Jak mne od té doby "mají v oblibě", nemusím rozebírat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.